ИЗРАЕЛ ЈЕ ГОТОВО ПОБЕДИО КОВИД И ДАО НАДУ СВЕТУ: Сада решава нови проблем - шта радити са онима који неће да се вакцинишу?
Многи се противе имунизацији из како тврде идеолошких ставова
Захваљујући брзом програму вакцинације и "зеленим пропусницама" Израел је крајем марта успео да се врати у скоро нормално стање, какво је било пре пандемије. Током викенда је "Њујорк тајмс" известио о "чуду" у Јерусалиму, након што су се масе људи окупиле у старом језгру града у хришћанској четврти да прославе Ускрс.
ПУТИН ЈЕ ПОНОСАН НА СВИХ 200 И ВИШЕ, КОЛИКО ГОД ИХ ИМА: Како и не би био, погледајте ви ову лепоту (ФОТО)
ГРАДСКИ ПРЕВОЗ ЈЕ РАСАДНИК КОРОНА ВИРУСА: Узнемирујући подаци после рутинске контроле
КАДИРОВ ОДУШЕВИО БИН ЗАЈЕДА: Сви причају о гесту лидера Чеченије, шеиково име добило посебно место у Грозном (ВИДЕО)
Прошлогодишња церемонија је отказана због пандемијских рестрикција, али у петак је маса поново изашла на улице у ускршњој процесији, док је остатак света празник провео закључан. Са скоро 60 одсто вакцинисаних становника, израелске улице поново су оживеле, иако су страни туристи и даље одсутни.
Нормализација живота
Израел је у великој мери нормализовао живот након масовне имунизације људи против ковида - кафићи су отворени, хотели и барови поново послују, а број оболелих и умрлих од короне је нагло опао, са врхунца од 10.000 оболелих дневно у јануару на неколико стотина крајем марта. Како пише "Харец", вакцинисано је више од 5,2 милиона људи, док је више од 4,8 милиона примило другу дозу, у земљи са око девет милиона становника.
Економија се скоро потпуно отворила, док болнице затварају своја ковид одељења.
Зелене пропуснице омогућиле су вакцинисаним Израелцима да поново улазе на концерте, спортска дешавања, базене, теретане, ресторане, чак и на венчања у општинама. "Гардијан" пише да су плаже у Тел Авиву током Пасхе биле крцате, а да су увече људи похрлили у барове и ресторане.
Али, тек што је постала пример ефикасности у пандемији, земља се већ претвара у својеврсни експеримент за пост-карантинско, вакцинисано друштво, пише "Глас Америке" (ВОА).
Систем са вакцинацијом и зеленим пропусницама се показао добрим на јавним догађајима, али шта је са радним местима, школама и факултетима?
Нови проблем
Сада се, наиме, отворило ново питање - шта ће бити са онима који неће да се вакцинишу? Глас Америке (ВОА) пише да послодавци и школе сада размишљају шта да раде с људима који и даље неће да се вакцинишу, док израелске авиокомпаније такође разматрају да услов за путовање буде потврда о вакцинацији и негативан тест.
До сада се Израел ослањао на различите подстицаје становништву да прими вакцину, попут зелене пропуснице. Тај систем се показао добрим у индустрији забаве и угоститељства, али сада, како се помера и у друге области, поставља се питање његове успешности и угрожавања приватних права или јавног здравља.
Здравствени систем Израела прописује обавезу за све здравствене раднике да приме вакцину. Ако то неће, биће пребачени на послове који не захтевају контакте високог ризика, а Универзитет у Тел Авиву је за сада донео решење према којем вакцинисани могу да држе или похађају наставу уживо, а невакцинисани онлајн.
Групе за заштиту људских права због тога постављају питање да ли су угрожена људска права и позивају владу да уместо пропусница и појединачних решења донесе закон о томе.
Стотине хиљада људи у Израелу и даље није примило вакцину, противе се вакцинама генерално, или сумњају у њену ефикасност, а министар здравља каже да су њихове надлежности ограничене и да не могу да натерају људе да се вакцинишу.
Невакцинисано око милион Израелаца
"Њујорк тајмс" наводи да је невакцинисано око четири милиона Израелаца, од чега је половина млађа од 16 година и чекају одобрење власти и даље тестове за децу. Стотине хиљада грађана који су се опоравили од ковида тек су недавно укључени у вакцинациони програм, наводи лист, док је око милион људи изабрало да се не вакцинише, упркос завидним залихама доза у земљи.
Проблем није у приступу вакцинама. Гил Ган Мор, директор Удружења за цивилна права у Израелу, каже да "свако ко се жали може добити вакцину сутра ујутро".
Али, неки се противе вакцинама због идеолошких ставова, други чекају да виде како ће вакцине деловати на друге. За њих јавност нема много симпатија, а здравствени званичници су их критиковали да подлежу лажним вестима на друштвеним мрежама.
Ипак, ово је прилично тешко морално и правно питање - да ли и они треба да добију право да се поново прикључе отвореном свету? Да ли је етички дискриминисати их? Да ли је правично приморавати оне који су се вакцинисали да деле простор са онима који нису?
Дебата око тога се већ води пред неким судовома, па је у марту суд у Тел Авиву пресудио да васпитачица која неће да се вакцинише нити тестира може да се врати на посао у вртић, а очекује се жалба на ту одлуку.
У одсуству закона, послодавци су почели да воде сопствену политику. Бар један колеџ се позвао на судски преседан и затражио од особља и студената да имају зелену пропусницу како би похађали часове у кампусу. У још једном случају који је завршио на суду, Министарство здравља је желело да пошаље листе невакцинисаних локалним властима како би могле да, на пример, идентификују невакцинисаног учитеља који се вратио у школу и убеде га да прими дозу. Групе за грађанска права су тужиле Министарство због угрожавања приватности, а случај је сада пред Врховним судом.
Питање Палестине
Многе земље, попут Србије и Велике Британије посматрају ситуацију у Израелу и следе њен модел брзе вакцинације у нади да ће то бити пут у будућност без маски, дистанци и карантина.
Израелски систем је несавршен и, осим код зелених пропусница, термин "систем" може звучати претерано, указује ВОА. Штавише, нема гаранције ни да је ово заиста пример почетка пост-пандемијске будућности. Низ фактора, наводи ВОА, од одлагања у производњи вакцина и појава нових сојева вируса до великог броја невакцинисаних, могао би да поткопа овај "систем".
Додатно га угрожава и невакцинисање палестинске популације. "Њујорк тајмс" наводи да је Израел обезбедио вакцине за преко 100.000 Палестинаца у окупираној Западној обали, од којих скоро сви раде у Израелу или насељима на Западној обали. Палестински званичници су дошли до још око 150.000 доза.
Али, Израел каже да није обавезан да вакцинише остатак палестинског становништва, позивајући се на клаузулу мировног споразума из Ослу из деведесетих, према којем је здравствена брига пребачена на палестинске званичнике. Позивајући се на међународне законе који кажу да окупатор треба да надгледа здравствену бригу за окупирано становништво, те на другу клаузулу споразума из Осла према којој Израелци морају да сарађују са Палестинцима током епидемије, критичари указују да је Израел и даље одговоран.
Западна обала и Газа провешће још неколико недеља или месеци под строгим мерама, указује "Гардијан". Број заражених и даље је висок на окупираним територијама а вакцинација се одвија споро. Палестинска вакцинашка кампања тек почиње, са углавном донираним дозама а усред огорчене дебате око обавезе Израела.
Крајња тачка пандемије
Ипак, Ади Нив Јагода, стручњак за јавно здравље Универзитета Тел Авив и члан саветодавног панела Министарства здравља за ковид, верује да су Израелци скоро досегли крајњу тачку пандемије, али и упозорава на додатну опасност од нових сојева вируса, који прете да угрозе програм вакцинације не само у Израелу већ и широм света.
- И даље имамо неке позитивне (на ковид) људе у земљи, али могло би бити могуће свести ту бројку на нула заражених у заједници. Али, никад не знамо који ће нас следећи сој вируса напасти - рекао је он "Гардијану".
Јагода је истакао да су се власти много фокусирале на сојеве који улазе у земљу преко аеродрома, али да је сличан ризик од мутираних вируса могао доћи и са палестинских територија.
- Нема контроле у тим подручјима - истакао је.