ЈОШ ЈЕДАН УСПЕХ МЕДИЦИНЕ: Уз вакцину стиже и нови лек који блокира развој короне!
Лек би био подесан и за коришћење међу члановима домаћинства у којима је један члан заражен корона вирусом
Британски научници почели су са клиничким испитивањима новог лека против ковида-19 базираног на антителима, који су развили Универзитетски колеџ лондонских болница, траст Националне здравствене службе (УЦЛХ), и компанија АстраЗенека.
УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Вакцинација је сигуран начин да се заштитите, али једна грешка смањује њену ефикасност
ПЛАНЕТА ЈЕ ЗАВИЈЕНА У ЦРНО: Епидемија коронавируса попримила епске размере, оболело више од 80 милиона људи
НОВИ СОЈ КОРОНЕ НЕЗАУСТАВЉИВ: Велика светска сила открила нову заразну мутацију ковида-19
Лек би могао да спречи да особа која је била изложена корона вирусу развије болест изазвану њиме, а имунитет би могао да траје између шест и 12 месеци, преноси Гардијан.
Нови лек могао би да обезбеди тренутни развој имунитета на ковид-19 и да се користи као хитна терапија код болничких пацијената и корисника домова за негу старе.
Лек би био подесан и за коришћење међу члановима домаћинства у којима је један члан заражен корона вирусом, како би се спречило да се и остали разболе, али и међу студентима, код којих се ковид-19 брзо шири.
Тим научника се нада да ће испитивања показати да лек пружа заштиту од ковида-19 између шест и 12 месеци. Лек треба да се прими осам дана од тренутка изложености вирусу.
Сматра се да би лек могао да буде доступан у марту или априлу, уколико добије дозволу за употребу након разматрања резултата испитивања.
У испитивању учествују УЛЋ, неколико других болница у Великој Британији и мрежа од преко сто институција широм света.
УЛЋ је овог месеца постао прво место на свету у којем се спроводи контролисано испитивање лека, у којем добровољци примају и плацебо.
Др Катрин Хулахан вирусолог УЦЛХ-а наводи да је до данас лек примило десет добровољаца - особља, студената и других, који су били изложени вирусу код куће, у болницама или на факултетима. Она и њене колеге ће пратити учеснике испитивања како би утврдили ко је од њих развио ковид-19.
УЦЛХ ће у одвојеном испитивању истражити да ли би лек такође могао да заштити људе са компромитованим имуним системом, као што су, на пример, онколошки пацијенти који примају хемотерапију или особе заражене ХИВ-ом.
Научници тврде да би нови лек могао знатно да смањи смртност од последица ковида-19.
Лек садржи комбинацију моноклоналних антитела под називом АЗД7442, која су произведена у лабораторији.