ЈОШ ЈЕДАН ЗАБРИЊАВАЈУЋИ АПЕЛ НАУЧНИКА: Неким пацијентима прети "ДУГОТРАЈНИ КОВИД", симптоми не одлазе лако
Оболели од ковида-19 имају симптоме као што су гушење, хроничан умор и смушеност месецима након што су се заразили новим корона вирусом, показује студија Кингс колеџа у Лондону.
Око десет одсто оболелих бори са симптомима чак месец дана након што су се заразили, док два одсто има симптоме и после три месеца.
Научници Института за глобалне промене "Тони Блер" упутили су позив британској влади да јавном кампањом упозори на тај проблем.
АМЕРИКАНЦИ СМИСЛИЛИ НОВУ ОПТУЖБУ: Москва омета Вашингтон да добије вакцину против короне
ЗА "ОБИЧНОГ СМРТНИКА" НАЈВАЖНИЈА ЈЕ ЦЕНА НЕГОВАЊА: Колико би просечног Американца коштало Трампово лечење?
АФРИКА ЗАПАЊИЛА ЛЕКАРЕ: Упркос крхком здравственом систему Црни континет најуспешнији против Короне, откривени разлози
Аутори документа под називом "Дуготрајан ковид: Анализа научних резултата и процена ризика, уверени су да би кампање за информисање" допринеле прихватању мера за сузбијање вируса, као што је коришћење маски.
Професор Тим Спектор наводи да се у првим месецима пандемије мало пажње поклањало зараженој популацији која није била довољно болесна да буде примљена у болницу, а чинила је 99 одсто случајева.
Међутим, испоставило се да ковид-19 није само тежак грип, већ да се код многих људи манифестовао као аутоимуна болест, те нападао више система унутар организма. Научници су схватили да "великом броју људи није било боље после две недеље, као што се очекивало".
- Пратили смо их и установили да значајан број има проблеме и неколико месеци након инфекције - рекао је Спектор.
- То је друга страна ковида-19: пацијенти који дуго болују и који би могли постати већи проблем за јавну заштиту него проблем великог броја жртава, при чему је ту углавном реч о осетљивој старијој популацији - наводе аутори.
У извештају се наводи да је ковид-19 најзаступљенији у групи радно способног становништва, те да је просечна старост оболелих 45 година, при чему има више болесних жена, преноси "Метро".
- Као што каже професор Спектор, дуготрајни ковид је вероватно већи проблем него велики број жртава, али је најважније од свега да се ризик размотри имајући у виду и економске и друге здравствене последице везане за мере ограничења због ковида - закључује се у документу.
Данијел Слит, коаутор студије, каже да дуготрајни ковид представља значајан ризик, али да се процена ризика мора обавити имајући у виду могуће шире последице ограничења, како у економском тако и у здравственом смислу, када владе буду одлучивале о следећим корацима у борби против вируса како би се избегло "закључавање људи у куће".