КАКО СЕ ЕВРОПА СУОЧАВА СА НОВИМ ТАЛАСОМ КОРОНЕ? У једној земљи се мора смс-ом тражити дозвола за излазак из куће
Негде су мере дале резултата, па се те земље могу похвалити да су пик оставиле иза себе
Док стручњаци у Србији упозоравају да се епидемиолошка ситуација погоршава, надлежни најављују могућност увођење још строжих мера у борби против корона вируса, а широм Европе државе настављају да се боре са новим таласом који је био снажнији него што се очекивало.
КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Да ли је могуће спречити болести срца и крвних судова
АМЕРИЧКА ВАКЦИНА НА ПРАГУ ОД ДОБИЈАЊА ДОЗВОЛЕ ЕУ: Испитана је на више од 43 000 пацијената
ГРЧКА ПРИПРЕМА АКЦИЈУ ЕПСКИХ РАЗМЕРА: Ускоро креће масовна вакцинација становништва, бројеви су фасцинантни
Негде су мере дале резултата, па се те земље могу похвалити да су пик оставиле иза себе. На другим местима бројке и даље расту вртоглавом брзином.
Шпанија
Највеће европско жариште из првог таласа вирус је тешко погодио и у другом. Пик другог удара забележен је 30. октобра када је пријављено чак 25.595 новозаражених. Од тада су бројке повремено скакале и падале, али је крива генерално ишла силазном путањом. Рецепт за успех Шпанци су пронашли у комбинацији оштрих мера и брзе акције.
У овој земљи су још на самом почетку другог таласа проглашени полицијски час и ванредно стање које ће важити до 31. маја 2021. године. Уз изузетак Канарских острва, становници свих шпанских територија морају да остану код куће између 23 сата и шест ујутру. Шпанцима је дозвољено да у том периоду одлазе на посао, купују лекове или се брину о старијим људима или деци.
Јавна и приватна окупљања ограничена су на шест особа, док сви старији од шест година морају да носе маске у јавном превозу и затвореним јавним просторима широм земље. Маске су такође обавезне на отвореном у многим регионима. Од прошле недеље свако ко путује у Шпанију мора да има негативан тест на корона вирус не старији од 72 сата.
Немачка
Делимични карантин који је уведен у Немачкој на почетку другог таласа требало је да траје до 30. новембра, али је одлучено да он остане на снази најраније до јануара. Број новозаражених у земљи је последњих десетак дана драстично осцилирао, али се не може рећи да је пик новог таласа прошао. До сада је највећи број нових случајева пријављен 20. новембра - 23.648.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је сагласна са лидерима 16 немачких савезних покрајина да се анти-епидемијске мере продуже и пооштре најмање до 20. децембра, а по свим показатељима и наставе до јануара. Немачки министар економије Питер Алтмајер отишао је и корак даље најавивши да би мере могле да остану на снази до раног пролећа уколико инфекција не буде зауздана и стављена под контролу.
Мере које су биле на снази и које, по свему судећи, неће ускоро бити укинуте, подразумевају ограничавање социјалних контакта на два домаћинства и 10 особа, затварање локала, биоскопа, позоришта, теретана и базена, као и одржавање утакмица без публике.
Грчка
Грчка је на 17. месту по новим инфекцијама у Европи и на 16. месту по стопи смртности. Пик са 3.316 нових случајева пријављен је 12. новембра. Ове бројке су прилично ниске у поређењу са другим европским земљама, међутим, како је пре неколико дана оценила професорка Вана Папаевангелу, други талас пандемије у Грчкој је необично упоран.
Упркос чињеници да број нових инфекција опада, сама епидемиолошка крива је и даље висока, због чега је Грчка одлучила у понедељак да продужи националну блокаду до 7. децембра. Уколико крива настави да пада наредних дана, а притисак на здравствени систем попусти, биће размотрено укидање мера.
Током блокаде Грци морају СМС-ом да затраже дозволу да напусте дом како би обавили дневне потребе. Национални полицијски час траје од 21 часова до пет ујутру, док су путовања између регија забрањена.
Путници који долазе у земљу морају да покажу негативан тест.
Велика Британија
Пик другог таласа у Великој Британији био је 12. новембра када је пријављено 33.470 нових случајева. Ових дана су бројке упола мање, па се увелико говори о попуштању другог националног карантина који је ступио на снагу почетком новембра и истиче 2. децембра.
Министар здравља Мет Хенкок изјавио је да земља поново "држи вирус под контролом" и да је спремна да изађе из карантина. Британска влада је именовала секретара за вакцине, пошто би већ за десетак дана могла да почне с вакцинацијом милиона људи против корона вируса.
Француска
Француска је 28. октобра прогласила други национални карантин праћен строгим сетом мера, али су бројке наставиле да расту вртоглавом брзином све до 7. новембра када су забележена рекордна 86.852 случаја. Међутим, крива је од тада почела убрзано да пада, па је просечан дневни пораст броја случајева сада око 4.000.
Ублажавање мера у Француској одвијаће се у три фазе. Прва је почела ове недеље и подразумева отварање радњи које не продају основен животне потрепштине. Угоститељски објекти и даља остају затворени. Друга фаза ће бити спроведена крајем године, а трећа од 1. јануара 2021.
Аустрија
Аустрија је због драматичног раста броја новозаражених почетком месеца најпре донела одлуку о "меком“, а потом и 17. новембра о потпуном закључавању. Затворене су школе, све трговине осим оних неопходних за живот, док ограничење изласка из куће важи 24 часа, а не само од 20 до шест ујутру.
Блокада истиче 7. децембра, али је влада већ поручила да ће Аустријанци морати да се помире са додатним рестрикцијама и наредних недеља и месеци. Нове мере биће саоштене у среду 2. децембра и зависиће од епидемиолошке ситуације.
Шведска
Од средине новембра сви ресторани и барови у Шведској престали су са служењем алкохола у 22 сата, а у 22.30 затварају врата. На јавним местима сме да се окупи највише осморо људи. Ове мере могу деловати као врло благе, али су најоштрије које је до сада преузела ова скандинавска земља, "црна овца" светске епидемиологије која је одбијала да уведе карантин како би брже постигла колективни имунитет.
Нове мере за сада нису донеле неке резултате. Шведска је достигла већу стопу ширења вируса по глави становника од Француске, Шпаније и Велике Британије, а број хоспитализованих пацијената се удвостручује на недељном нивоу. Пик другог таласа забележен је 19. новембра са 7.628 нових случајева. Број новозаражених је након тога кратко падао, али је последњих дана поново почео да скаче.
Русија
Русија је ове јесени избегла увођење строгих и свеобухватних рестрикција. Са друге стране, нови талас вируса не показује знаке попуштања. Крива још од краја септембра вртоглаво расте, а највећи број нових инфекција пријављен је 27. новембра - 27.543.
Једна од ретких мера које су на снази у Русији је обавеза ношења маски у затвореном.
Хрватска
Хрватска је 27. новембра пријавила рекордних 4.080 случајева. Крива од тада иде силазном путањом, али су бројке и даље високе. Због лоше епидемиолошке ситуације хрватска влада је крајем прошле недеље донела нови сет ошријих мера, али је подвукла линију код увођења карантина, тврдећи да то "никоме није помогло".
Између осталог, затворени су локали, забрањено је окупљање на јавним површинама са више од 25 особа, а на приватним окпљањима највише 10 особа, уз обавезно ношење маски и држање дистанце. Обустављено је одржавање свадби, а сахранама може да присуствује највише 25 особа.
Хрватска је од уторка пооштрила и мере на границама, дозвољавајући улаз само онима са негативним ПЦР тестом не старијим од 48 сати.