КИНА ЋЕ НА ОВАЈ НАЧИН ДА РЕШИ КРИЗУ НА ТАЈВАНУ? Позвали сународнике на уједињење
Пекинг сматра да је од суштинског значаја да се сународници са обе стране Тајванског мореуза одупру сепаратизму и спољном мешању и промовишу мирно уједињење земље, рекао је Сун Јели, портпарол 20. Конгреса КПК.
- Мирно уједињење и принцип „једна земља, два система“ је наша главна политика у решавању питања Тајвана... Поновно уједињење мирним путем најбоље је у складу са заједничким интересима кинеске нације, укључујући и тајванске сународнике, и највише је погодује дугорочном и стабилном развоју Кине . Ово је наш први избор да решимо тајвански проблем - рекао је Сун Јели на конференцији за новинаре уочи отварања 20. Конгреса Комунистичке партије Кине.
Он је истакао да је Пекинг спреман да настави искрено да се бори и уложи све напоре за мирно уједињење.
АМЕРИКА СМАТРА ДА ЈЕ РУСИЈА ОЧАЈНА: "Понестаје им људства, муниције, тенкова и другог материјала, ни Кина им не може помоћи"
НИ НАЈЈАЧИ НИСУ ПОШТЕЂЕНИ: Кина у проблему - Инфлација достигла 2,8%, највећа у последње две године
КИНА ПОСЛАЛА УПОЗОРЕЊЕ АМЕРИЦИ: Пре или касније ћете платити за своју ароганцију моћи
- Тренутно, сепаратистичке снаге које подржавају тајванску независност стално провоцирају, а спољне снаге интензивирају своје напоре да искористе Тајван за контролу Кине, што озбиљно штети фундаменталним интересима кинеске нације и интересима сународника са обе стране Тајвана. Теснац, озбиљно угрожава мир и стабилност у Тајванском мореузу и штети изгледима за мирно уједињење. Ако се дозволи да се ово даље развија, то ће само гурнути Тајван у понор катастрофе - рекао је он.
Сун Јели је додао да "ниједна особа, ниједна сила не би требало да потцени нашу чврсту одлучност, непоколебљиву вољу и значајну способност да бранимо државни суверенитет и територијални интегритет".
- Надам се да већина тајванских сународника схвата истину да је поновно уједињење корисно, да је независност Тајвана ћорсокак и да се не може ослонити на аутсајдере. страно мешање, заједно стварају светлу будућност за мирно уједињење - нагласио је он.
Званични односи између централне владе НР Кине и њене острвске провинције прекинути су 1949. након што су се снаге Куоминтанга предвођене Чанг Кај Шеком, поражене у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација - Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену - пренела је РИА.