БРАНА ПУКЛА КАО ГРАНЧИЦА: Кина на удару поплава, јаке кише направиле хаос у земљи (ФОТО/ВИДЕО)
Бране су попустиле у недељу поподне
Две бране у Хулунбуиру у Унутрашњој Монголији урушиле су се после јаке кише, наводи се у саопштењу кинеског министарства вода у понедељак, позивајући се на забринутост због безбедносних ризика у региону са страијом инфраструктуром.
СТИЖЕ ПЕТА РУСКА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ: Започета клиничка испитивања новог препарата
ОРЕГОН ПРЕТВОРЕН У ПЛАМТЕЋУ БУКТИЊУ: Запад Америке у пламену, изгорела површина величине Лос Анђелеса (ВИДЕО)
"СПУТЊИК ВЕ" ЈЕ ЕФИКАСАН ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈА! Још једна земља потврдила њен значај у борби против короне
Бране су попустиле у недељу поподне, а једна од брана достигла је максималан капацитет, вода је се прелила преко врха пре него што је цела акумулација испражњена за пар минута. како се додаје, штета је огромна.
На видео снимку постављеном на друштвеним мрежама забележен је моменат пуцања бране и воде која куља и огромном брзином плави све испред резервоара.
На осталим снимцима се такође види како је вода најпре почела да прелива на обалама пре него што је баријера попустила и урушила се.
Срећом, кинески званичници су потврдили да је локално становништво евакуисано низводно и да нема извештаја о жртвама.
Градска влада Хулунбуира изјавила је да је поплавом погођено око 16.660 људи,а да је најмање 53.807 хектара пољопривредног земљишта под водом, kaqo и да је доста инфраструктуре уништено у том подручју.
Међутим, многе животиње су остале заробљене у поплављеном подручују на граници између Кине и Монголије. Полиција је била распоређена како би помогла спасавању више од 1.000 оваца које су остале окружене водом. Било је потребно око три сата да се спасу ове животиње.
Раније ове године, заменик кинеског министра за водне ресурсе Веи Шанзхонг рекао је да готово трећина резервоара у земљи није имала обавезну процену безбедности због недостатка финансијских средстава.
Широм Кине постоји преко 98.000 резервоара које земља користи за спречавање поплава, производњу електричне енергије и управљање пловидбом, али више од 80 одсто њих је старије од 40 година, што ствара потенцијални безбедносни ризик, наводи влада у Пекингу.