Кинески дисидент и Нобеловац Лију Сјаобо у критичном стању: САД и Немачка понудиле помоћ (ФОТО)
Он је у веома тешком стању
Оболели кинески дисидент и Нобеловац Лију Сјаобо је у критичном стању јер му је тумор нарастао и јетра крвари, саопштила је данас болница на северозападу Кине, где се лечи од карцинома јетре у поодмаклој фази. У саопштењу болнице наводи се да су лекари припремили породицу за могућност да Нобеловца пребаце на одељење хитне неге, пренео је АФП.
#Nobel Барış Ödül сахиби Çинли мухалиф yazar #LiuŞiaobo ilerleyen карациğер кансери nedeniyle сербест бıкарıлдı https://t.co/FENhgUDXve pic.twitter.com/VqBz2RjhpT— DW TÜRKÇE (@dw_turkce) Јуне 26, 2017
Лекари из Немачке и САД који су посетили Сјаобоа у болници на северозападу Кине, верују да би он могао бити пребачен у Немачку или САД на лечење, али су нагласили да би се то морало догодити што пре.
- Лију Сјаобо и његова породица затражили су да се његово лечење настави у Немачкој или САД - саопштили су Џозеф М. Херман из Центра за канцер МД Андерсон при Тексашком универзитету и Макрус Бихлер са Хајделбершког универзитета, преноси Ројтерс.
Çинли мухалиф yazar саğлıк nedeniyle сербест
Нобел Барış Ödül сахиби Çинли мухалиф yazar Лиу Şиаобо, илери евреде … https://t.co/TjqvRQZ3Nl— Хабер Порталıм (@Habertaze) Јуне 26, 2017
Они су истакли да, иако увек постоји известан степен ризика када се пацијент премешта, верују да Сјаобо може бити безбедно транспортован, с тим да се то обави што пре. Иначе, експерте из САД и Немачке позвала је болница у Шењангу како би помогли у лечењу, а претходно су САД затражиле од Пекинга да дозволи да се Лију Сјаобо слободно креће и бира лекаре који ће га лечити.
Кинеске власти су га пустиле на слободу да би могао да се лечи након што су лекари дијагностиковали да болује од карцинома, изјавио је раније његов адвокат Мо Шаопинг за АФП, додајући да је он пуштен из затвора дан након што му је дијагностификована болест.
Кинески дисидент и активиста за људска права Лију Сјаобо (54) осуђен је на 11-годишњу казну затвора због "противдржавних активности". Бивши професор књижевности постао је познат као лидер штрајка током протеста на Тргу Тјенанмен 1989. Он је тада осуђен на 20 месеци затвора, затим је током 1990. провео три године на "поновном образовању" и више месеци у кућном притвору.
Више пута је изјавио да су казном која му је изречена повређени устав, али и основна људска права.