КОЛИКО НАС МАСКЕ ШТИТЕ ОД КОРОНЕ? Ово су нова истраживања данских истраживача - мишљења су подељена
Посебну полемику у јавности покренула је теорија данских истраживача који су навели да хируршке маске нису заштитиле од заразе коронавирусом након спроведеног великог насумичног испитивања.
Међутим, ова студија се налази у сукобу с низом осталих, сматрају стручњаци, па тако највероватније неће променити препоруке за јавно здравље САД-у или другим државама које су наредиле да се обавезно носе заштитне маске како би се сузбило ширење заразе.
И ДАЉЕ ИМАЈУ НАЈВЕЋУ СТОПУ СМРТНОСТИ: У Чешкој још 5.515 нових случајева заразе, преминуло још 66 особа
ШЕСТ ОСНОВНИХ ПИТАЊА О НОВОЈ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИДА: Ко ће је први добити и да ли се живот враћа у нормалу?
ОКСФОРДСКА ВАКЦИНА РАЗВИЈА ЈАК ИМУНИТЕТ КОД СТАРИЈИХ: Као бомба одјекнуло најновије истраживање!
Ова студија није у супротности с већим бројем доказа да маске могу спречити пренос вируса са носиоца на друге.
Ипак, закључак истраживача ове студије се разликује у ставу да маске такође штите оне који их носе и то је била тврдња коју су прошле седмице одобрили Центри за контролу и превенцију болести.
Критичари су веома брзо указали на ограничење студије јер пре свега заштита зависи од врста маске, а с друге стране, она је спроведена у Данској у време када број заражених није био велики, али ни ношење маске обавезно.
Упоредили су то са САД-ом у којима је огроман пораст заражених да су чак и званичници који су се опирали ношењу маске, прогласили да је она обавезна. Отприлике 40 држава имплементирало је одлуку да је нека од врста маске обавезна.
Од почетка априла до почетка јуна, истраживачи с Универзитета у Копенхагену спровели су истраживање над 6.024 учесника који су претходно тестирани како би били сигурни да нису заражени коронавирусом.
Половина је добила хируршке маске и речено им је да их носе кад напуштају домове, док је осталима речено да не носе маске у јавности. У то је време било заражено два одсто популације у Данској, што је знатно нижи проценат него данас у Европи и САД-у.
Око 4.860 учесника је завршило студију. Истраживачи су се надали да ће маске смањити стопу заразе за половину међу онима који су носили маске. Међутим, 42 особе које су носиле маску су се ипак заразиле, што је 1,8 одсто. Међу онима који нису носили маске заразиле су се 53 особе, односно 2,1 одсто. Разлика није била статистички значајна.
- Наше истраживање показује да није баш велика корист од ношења маске - рекао је доктор Хенинг Бундгард, водећи аутор студије и кардиолог с Универзитета у Копенхагену.
Након тих резултата уследиле су подељене реакције стручњака, једни од њих су подржавали студију наводећи да не постоји велика разлика у томе да ли ће људи носити или неће маске, док су с друге стране, постојали и они који су казали да је ово истраживање непотпуно јер у то време број заражених у Данској није био велики да би се резултати могли сматрати веродостојним.
Додали су и то да постоји могућност да сви испитаници нису правилно носили маске, а уз то су и сами пријављивали резултате.
- Нема апсолутно никакве сумње да маске делују као контрола извора, спречавајући да особа која носи маску пренесе заразу на друге. Међутим, упитно је колика је властита заштита за оне који је носе. Одговор зависи од тога која се маска користи и какву врсту изложености вирусу има свака особа - рекао је др. Томас Фриеден, извршни директор компаније "Ресолве то Саве Ливес" и бивши директор ЦДЦ-а.
Додао је да је маска Н95 боља од хируршке
- А хируршка маска је боља од већине платнених маски. Платнена маска није боља ни од чега - поручио је Фриеден.
ЦДЦ је недавно цитирао десетине студија које су откриле да чак и платнене маске могу помоћи у заштити оних особа које носе маске, пише Њујорк тајмс.