КАКАВ ИМУНИТЕТ САД ИМАЈУ ЗАРАЖЕНИ ПРВОБИТНОМ КОРОНОМ ИЗ КИНЕ? Истраживање показало да ли су АНТИТЕЛА довољна јака за мутације
Испитавање представља једну од најопсежнијих студија имунолошког одговора на инфекцију ковид 19 на свету
У највећој студији на свету о имунолошком одговору човека на инфекцију ковид 19 првобитним вирусом из Кине научници откривају шта се дешава са антителима која су се развила након заразе током првог таласа.
ЗАНИМАЈУ ВАС ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛИ? Сада можете трговати ценом њихових акција!
СТРАВИЧНА НЕСРЕЋА У АУСТРИЈИ: Воз исклизнуо, вагони се сурвали у реку, има много повређених
ЕТНА ЕКСПЛОДИРАЛА! Власти шаљу упозорења, улице и кровови под дебелим слојем пепела
Аустралијски научници, који истражују како наш имуни систем реагује на инфекцију ковид 19, открили су да су људи заражени првобитним коронавирусом из Кине 2020, произвели постојана антитела, међутим, та антитела нису толико ефикасна против нових мутација вируса, пишу на сајту еКлиника.
Ово истраживање је једна од најопсежнијих студија имунолошког одговора на инфекцију ковид 19 на свету. Указује да је вакцинација ефикаснија од природног имунолошког одговора тела након инфекције и показује потребу за откривањем и формулисањем нових covid 19 вакцина како би се ишло у корак са новим верзијама САРС- ЦоВ-2.
Студија је јуче објављена у ПЛОС Медицине и изведена је у сарадњи бројних здравствених институција у Аустралији, као и међународних сарадника. Научни тим је анализирао серум 233 особе којима је дијагностикован ковид 19 током седам месеци и открио да ниво имунитета током времена зависи од тежине болести и вирусне варијанте. Резултати студије показују да су антитела, која су се развила током првог таласа, смањила ефикасност против шест нових сојева коронавируса, у распону од оних примећених у другом таласу у Аустралији, па све до три забрињавајуће варијанте које су покренуле глобалну пандемију у Великој Британији, Бразилу и Јужној Африци.
Занимљив је био серум особа заражених инфекцијом ковид 19, јер је он део наше крви који садржи кључне информације о нашем имунолошком систему. Анализа серума омогућила је стварање детаљног хронолошког оквира за ниво неутралишућих антитела произведених против инфекције ковид 19 и тако се утвршује да ли постоји дугорочни имунитет.
Неутралишућа антитела су део арсенала првог имунолошког система који се покреће током инфекције и вакцинације. Њихов посао је да заштите ћелије које су обично мета патогена (попут вируса САРС-ЦоВ-2, који узрокује болест ковид 19) од заразе. Ниво неутралишућег одговора антитела може бити пресудна карактеристика ефикасности нашег тела у борби против болести. Занимљиво је да је ретка група оних који "супер одреаговали" такође идентификована као изузетак.
Ова група "superreagovalaca" imala је стабилан и снажан ниво антитела у свим варијантама вируса. Истраживачи кажу да би се ова група могла показати корисном за истраживање потенцијала реконвалесцентне плазме (користећи крв људи који су се опоравили за лечење других) која се до сада показала неефикасном против тешких облика ковида. Поред тога, научници истичу да би могло пажљиво да се посматрају кључни даваоци и клонирају њихова антитела за будућу терапијску употребу.
Једна од вођа студије професорка Fabienne Брилот са "University оф Sydney и Кидс Research, Sydney Children's Hospitals Network" у Сиднеју и њен истраживачки тим предводили су анализу гране студије, користећи високо осетљиве алате које су развијени за детаљно проучавање антитела.
- Од ових људи, који су заражени у првом таласу у Аустралији, можемо много научити јер су заражени истом варијантом на којој су засноване наше садашње вакцине. Иако одобрене вакцине показују добре одговоре, наша студија наглашава важност континуираног развоја вакцина, посебно узимајући у обзир разлике у сојевима вируса - објаснила је професорка Брилот.
Њен колега, професор Стјуарт Турвил са Kirby Институте рекао је да је студија спроведена како би се истражили ниво, ширина и дуготрајност имунитета створеног од инфекције ковид 19 и да ли мутација вируса угрожава имунитет.
- Оно што нам је овај рад показао јесте да тренутна запажања о вакцинама показују да оне нуде много ширу заштиту од ковид 19 и његових варијанти у односу на природни имунолошки одговор тела после инфекције, који је обично само заштита од варијанте вируса којим је нека особа била заражена. Стога не би требало да се ослањамо на природни имунолошки одговор тела како бисмо контролисали ову пандемију, већ на широко доступне заштитне вакцине - упозорава професор Турвил.
Научници су током ове опсежне студије о реакцији имунолошког одговора на инфекцију ковид 19, закључили да се:
Одговори на САРС-ЦоВ-2 антитела одржавају се до седам месеци након инфекције.
Имуни одговор је остао стабилан код неких особа, док се код других смањио, а ниједан појединац није показао негативан одговор током периода од седам месеци.
Ниво антитела која неутралишу вирус био је повезан са тежином ковида.
Антитела настала након ране инфекције показала су значајно смањену снагу везивања и неутрализације антитела за вирусне варијанте које се појављују у свету.
Студија је анализирала серум 233 особе, којима је дијагностикован ковид 19, од фебруара до октобра 2020. У студији су постојале две групе – кохорта пацијената из болнице у Сиднеју, регрутована током првог и другог таласа инфекције у Аустралији и национална група давалаца плазме (ЛИФЕБЛООД).
Истражено је 10 сојева САРС-ЦоВ-2 вируса и "забрињавајуће варијанте" укључујући:
- Први познати класификовани САРС-ЦоВ-2 сој (Wuhan -1 Д614)
- Алфа (Б.1.1.7, Велика Британија)
- Бета (Б.1.351, Јужна Африка)
- Гама (П1, бразилски)
- Зета (П2, бразилски)
Истраживачи су користили свеобухватан низ тестова који су мерили:
- Дуготрајност и врсту одговора антитела на С протеин из различитих варијанти током времена у серуму особа са дијагнозом ковид 19.
- Неутрализацију заразног САРС-ЦоВ-2 током времена, заражавањем ћелијских линија које су на својој површини имале АЦЕ2 (који се САРС-ЦоВ-2 веже и циља на ћелију да започне инфекцију) честицом дизајнираном да опонаша верзију САРС- честица вируса ЦоВ-2.
- Проучавање многих глобалних вирусних варијанти омогућено је кључном сарадњом између NSW Health Pathology и Kirby Институте. Њихов тим конструисао је ћелије за брзо откривање вируса из брисева које су прикупили, а одмах их је секвенцирао тим на Принце оф Wales на челу са професором Williamom Rawlinsonom.