КОРОНИ СЕ СМЕШИ КРАЈ? Научници открили "тајни џеп" ковида-19, почиње револуција у борби против пандемије
Аутори сматрају да ново откриће може бити револуционарно у борби против пандемије корона вируса.
Научници Универзитета у Бристолу открили су слабу тачку протеина из "шиљка" на површини вируса САРС-Цов-2. Они верују да би у "џеп" на површини патогена могао да се убризга лек и тиме вирус онеспособи пре него што инфицира већи број људских ћелија.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
ШВЕЂАНИ НЕ ПРЕСТАЈУ ДА ШОКИРАЈУ НЕОБИЧНИМ МЕРАМА: Позвали грађане да пију пиво да би "ојачали" војску
ДА ЛИ ЋЕ ВАКЦИНЕ СВИМА СТИЋИ? Све земље удружиле су се у борби против короне, али међу њима нису највеће светске силе
Уколико би се поменути џеп испунио молекулима који онеспособљавају вирус, патоген би био савладан "и пре него што нас инфицира", уверен је руководилац студије, професор Имре Бергер.
Лек би могао да се узима у облику пилуле или спреја у раној фази болести, чим особа примети симптоме, како би се спречило напредовање инфекције до критичне фазе, објашњава стручњак.
Научници кажу да су најновија сазнања велики скок напред, али су такође упозорили да развој лека може потрајати годинама и да не верују да ће антивирусни лек који делује на џеп бити доступан у ближој будућности.
О каквом је џепу заправо реч? На површини вируса САРС-ЦоВ-2 налазе се се протеини у облику шиљака, помоћу којих се вирус закачи за људске ћелије, тј. њихове рецепторе. Проф. Бергер и проф. Кристијана Шафицл направили су 3Д структуру шиљака након што су завирили дубоко у унутрашњост шиљака и идентификовали њихов молекуларни састав.
У њима су открили џеп испуњен линолном киселином, за коју претпостављају да јој је улога да стабилизује протеин или честицу пре интеракције са рецепторима на површини људских ћелија, чиме га на крају спречава да делује.
Како је професор Бергер објаснио да шиљак мора да се "отвори" како би се спојио са површином наших ћелија.
- Тако отворен, вирус ослобађа неку врсту "чичка" на врху, лепљиву закрпу, којом се причврсти за наше ћелије. Тај отворени облик са чичком је "инфективни" облик - објашњава професор, додајући да шиљци могу бити и затворени: код њих је "лепљива закрпа" сакривена.
ЛА је есенцијална масна киселина, коју организам апсорбује преко хране, нарочито уља, орашастих плодова и семенки. Игра важну улогу код упала и јача отпорности и неопходна је за очување ћелијских мембрана у плућима како бисмо нормално дисали.
Научници тврде да је код тешко оболели од ковида 19 имају мањак ЛА у крви.
- Када је смањен ниво ЛА, имамо проблем - тешко дишемо и више не можемо да контролишемо упалне процесе. Управо то се догађа код оболелих од ковида-19 - објашњава Бергер.
Научници мисле да ћелије корона вируса које садрже ЛА користе резерве ЛА у организму те тако изазивају тежак облик болести. Хемијска супстанца која имитира ЛА могла би да послужи као антивирусни лек ако се убризга у џеп. Уколико би постала још ефикаснија од ЛА постојала би могућност да се шиљци задрже у затвореном стању, сматрају научници.