ЛЕКАРИ ОТКРИЛИ НАЈВЕЋУ ОПАСНОСТ КОРОНА ВИРУСА: То што напада плућа је најмањи проблем, постоји ФАТАЛНИЈА ствар
Џули Хелмс је лекарка из Француске
Почетком марта 2020 године, приметила је да све више пацијената долази у њену болницу и завршавају на интензивној нези. Сви су имали проблема са дисањем, али то ју је мање бринуло. Имали су друге, теже проблеме о којима сада говори.
САД НЕЋЕ ШТИТИТИ ЕВРОПУ! Меркелова: Размислите о томе када би Америка престала вршити улогу СВЕТСКЕ СИЛЕ!
НЕРЕДИ У БЕЧУ: Масовна туча, међу повређенима и полицајци!
АМЕРИКАНЦИ ЗАСТРАШУЈУ КИНУ: Наводе Русију као претњу јер је срушила Споразум о "СПОРНИМ РАКЕТАМА"
- Сви су били потпуно изгубљени а многи од њих имали су неуролошке проблеме, углавном конфузију и делиријум. Наравно да ћете на интензивној нези имати поједине пацијенте којима морате да дате седативе, али ово је било потпуно абнормално и застрашујуће, посебно јер су добар део њих чинили млади пацијенти, већином у тридесетим и четрдесетим годинама, али било је и осамнаестогодишњака у том стању - каже она.
Тако је дошло до тога да су она и њене колеге објавиле студију у часопису New Енгланд Јоурнал оф Медицине у којој су документовали неуролошке симптоме Ковида-19. Сви симптоми са којима су се сусрели су такође и симптоми енцефалопатије, односно оштећења мозга. Исту ствар приметили су и лекари из Вухана у фебруару.
Данас више од 300 студија указује на то да су велике шансе да ће оболели од Ковида-19 имати и неке неуролошке проблеме. Некада мале, попут главобоље или губитка укуса и мириса, а некада теже попут губитка говора или шлога.
- Још увек не знамо да ли је енцефалопатија тежа код Ковида-19 у односу на остале вирусе, али видим да се изузетно често дешава - каже за BBC неуролог Елиса Фори из Мичигена.
За сада светска статистика каже да је око 50 одсто пацијената искусило неке неуролошке проблеме због Ковида-19. Проблем је у томе што, ако су лакши, ни пацијент их не пријави лекару. Други проблем је тај што се многи људи не тестирају па и не знају да имају Ковид-19, а неуролошке проблеме припишу нечем другом.
- Заправо, велики је проценат Ковид пацијената којима је једини симптом конфузија. Не кашљу, нису уморни, немају температуру. Само се тешко сналазе у простору и времену - каже Роберт Стивенс са Џонс Хопкинс универзитета у Балтимору, додајући да свет сада пролази кроз "други талас пандемије неуролошке болести".
Сада је већ јасно да корона вирус није "мало јачи вирус", већ да са собом носи много проблема. Рецимо, сезонски грип има кривуљу морталитета у облику слова "У", при чему убија углавном врло младу децу и врло старе одрасле. Корона вирус, с друге стране, код деце изазива тек благе симптоме.
Друга чудна појава корона вируса је "срећна хипоксија", како је зову лекари. Наиме, нормалан проценат засићености крви кисеоником је око 98 одсто. Све испод 85 одсто води у губитак свести, кому, па чак и смрт. Међутим, испоставило се да огроман број заражених Ковидом има ниво засићености испод 70 одсто, па чак и 60 одсто, али остају при пуној свести и когнитивним функцијама.
Такође, истичу лекари, оздрављење је потпуно непредвидиво.
- Има пацијената који могу да буду отпуштени већ после два дана. Има и оних који су већ месецима у болници - каже Роберт Стивенс.
Роберт Стивенс каже и да се дешава нешто за шта би већина лекара пре месец дана рекла да је немогуће - а то је да вирус успева да оштети мозак.
О томе сведоче и извештаји из Јапана, где је 24-годишњак нађен без свести на поду, у сопственој локви коју је исповраћао. Пребачен је у болницу где му је констатовано запаљење мозга а узрок је то што је корона вирус доспео до цереброспиналне течности. Слична вест дошла је и из Кине, где је 56-годишњак добио тежак облик енцефалитиса услед корона вируса. Исте вести стижу и из Италије, где је аутопсијом пацијента преминулог од Ковида установљено исто.
Џули Хелмс, лекарка из Француске са почетка текста, наглашава и да је њен разговор за BBC био померен управо због једног њеног пацијента који је заражен корона вирусом, хоспитализован и пуштен пре два месеца, али и даље пати од ужасног умора и тешке депресије, која представља ризик за суицид. Хелмс наглашава да то није усамљен случај и да има застрашујући број сличних пацијената.
- Збуњена је, не може да хода и каже да само жели да умре. Има само 60 година а рекла ми је "Ковид ме је убио", у смислу да јој је убио мозак - каже ова лекарка, додајући да је тренутно застрашујуће то што лекари не знају како да спрече оштећење мозга код заражених.
- Пацијенте са проблемима са плућима ставићемо на респиратор. Бубреге ћемо покушати да спасемо дијализом. Али нема дијализе за мозак - завршава она.