ПРАВА ВРЕДНОСТ МЕДАЉЕ! Ево колико коштају одличја са ОИ и које земље дају највеће награде
Србија се више "отворила" од Сједињених Америчких Држава, али у региону постоје два комитета која још богатије награђују освајаче
Летње Олимпијске игре у Токију 32. су по реду највећа светска смотра спорта, а упркос одлагању, као и ситуацији са корона вирусом, спортисти су у престоницу Јапана дошли са амбицијама да освоје неко од одличја и тиме оставе неизбрисив траг, али и зараде одређену количину новца.
УЖАРЕНО У СРБИЈИ, КАО У ПУСТИЊИ! Метеоролог Ђурић упозорава: Горимо у најтоплијем дану, а од сутра преокрет
АНЂЕЛА ИЗ БОРЧЕ ПРОНАЂЕНА ПОСЛЕ 6 ДАНА! Јавила се мајци да је на сигурном, ово је разлог због којег је "нестала"
ПОМОЗИМО ДАНИЈЕЛИ КОВАЧЕВИЋ: Девојка је 12 година у будној коми, а храни је ћеркица исто толико стара, сад јој треба наша помоћ
Освајање златне, сребрне или бронзане медаље на Олимпијским играма доноси место у историји, славу, али и прилично лепу своту. Уместо маслинове гране која је припадала победнику игара у античкој Грчкој, најбољи се награђују одличјима, које су у спортском смилу непроцењивог значаја, али, колика је заправо њихова реална вредност?
Злато од сребра!
Најсјаније одличје које сви називају “златом”, заправо је направљено од другог материјала. Тежина износи нешто више од 500 грама, а сачињена је управо од сребра (99%) и са свега пет грама златног премаза.
Материјал уложен у поризводњу златне медаље износи око 700 евра. Сребрно одличје направљено је управо од тог племенитог метала, али у потпуности и кошта нешто мање од 400 евра.
Бронзана, најмање сјајна, најмање материјално вредна, али непроцењивог значаја за њене освајаче сачињена је од легуре бакра и цинка, и кошта свега око 650 динара.
Раскошни почетак 20. века
Од првих модерних Олимпијских игара у Атини 1896. године, само два пута су најсјанија одличја била искована од чистог злата.
Било је то на играма у Сент Луису 1904. године, и Лондону четири године касније.
Србија дупло боља од Америке
Поред ове, тржишне вредности самих предмета, медаље у великом броју земаља доносе и додатну финансијску награду њиховим освајачима. У питању су издвајања из државних буџета, која се дају преко националних спортских савеза.
Са наградама од 70.000 евра за сваку златну, 60.000 евра за сребрну, и 50.000 евра по бронзаној медаљи, Србија се у овој категорији награђивања котира доста високо. Заправо, државно награђивање спортиста у нашој земљи двоструко је веће од оног које је загарантовано спортистима из Сједињених Америчких Држава.
Такмичари из САД који у своју земљу донесу неко од освојених одличја, од државе добијају још и 37.500 долара за златну, 22.500 долара за сребрну, и 15.000 долара за бронзану медаљу. Ипак треба узети у обзир чињеницу да ће амерички спортисти освојити много више одличја, стога ће и њихов фонд бити значајно већи.
Милионери из Сингапура
На првом месту налази се Сингапур, који златну медаљу награђује са 620.000 евра, док је за њим Тајван, где главна награда кошта 20.000 мање.
При врху регионалне листе налази се Албанија, са наградама у вредности 82.000, 57.000 и 41.000 евра, док је водећа такозвана држава Косово, које златну медаљу награђује са чак 100.000 евра, сребрну са 60.000 евра, а бронзану са 40.000 евра.
Црногорци награђују злато са 35.000 евра, сребро са 30.000 евра, а бронзу са 25.000 евра; Хрвати дају 27.600 евра за злато, 17.200 за сребро, а 12.200 за бронзу.