ЗАШТО МЛАДИ И ЗДРАВИ ЉУДИ ПОСТАЈУ ЖРТВА ИНФЕКЦИЈЕ КОРОНА ВИРУСОМ? Научници дошли до сазнања - пет фактора одговорно за то
Тим је проучавао 2.244 ковид пацијента са критичним стањем
Младе жртве корона вируса су ретке, посебно када је реч о групацији млађој од 30 година. С друге стране, нешто више од девет одсто смртних случајева догодило се у староносној групи од 45 до 64 године, што су тек средње године живота, пише "Daily Mail".
БЕЗ РУСА СЕ НЕ МОЖЕ: Шеф немачке дипломатије о санкцијама, али и неопходном дијалогу са Москвом
СИТУАЦИЈА НА КАВКАЗУ УСЛОВЉАВА САМО ЈЕДНО: Надоградња јерменске војске увелико траје, Руси имају кључну улогу
СИМПТОМИ ТРАЈУ И ДО ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Дуги ковид погађа сваког трећег пацијента, нису поштеђени ни млади
Неки од њих су имали дуготрајне болести или здравствене проблеме као што су гојазност, које су смањиле њихове шансе да се одупру тешком облику болести, али многи нису. То је мистерија која збуњује лекаре.
Но, недавно су научници пронашли кључни траг за расветљавање проблема, а могао би да буде записан у нашој ДНК.
Одређене разлике у генетском саставу људи могле би да објасне зашто су неки добили тежак облик вируса, а који су с обзиром на старост и здравствено стање могли да се изборе са истим без већих компликација, а зашто неки једва да испоље неки симптом.
- Не знамо зашто се ови здрави, млади људи толико разболе од ковида, али једна могућност је да су генетски предиспонирани за то - рекао је професор Елеонор Рајли, стручњак за имуни систем и заразне болести са Универзитета у Единбургу.
- Можда су ти млади људи наследили генетске варијације од својих родитеља, што их даље доводи у ризик - додао је.
У децембру је тим научника са Института "Рослин" у Единбургу открио пет кључних гена који повећавају шансе за смртни исход код пацијената са ковидом.
Гени носе упутства за сваки поједини биолошки процес у нашим телима, укључујући то како створити ћелије имуног система за борбу против вируса.
Тим је проучавао 2.244 ковид пацијента са критичним стањем, укључујући 200 оних који су примљени на интезивну негу.
Били су веома болесни, три од четири нису могли ни да дишу без механичке помоћи, а више од петине њих је на крају умрло.
Узорци крви коришћени су за скенирање ДНК сваког пацијента, а резултати су упоређени са ДНК здравих људи како би се уочиле генетеске разлике које би могле да објасне критично стање.
Од 20.000 гена људског тела, научници су открили да озбиљно болесни пацијенти имају велике разлике код пет гена.
И сви ти гени играју важну улогу у имуном одговору тела на инфекцију. Један, назван TYK2, пресудан је да ћелије имуног система буду више упаљене, односно "љуће", како је то сликовито описао један од истраживача. То је кључно када се треба супротставити вирусима какав је ковид-19.
Али ако је ген TYK2 неисправан, овај имуни одговор може да покрене прекомеран имуни одговор излажући пацијенте ризику од тешке упале плућа која је често стварни узрок смрти, а не вирус сам по себи.
Још један од "криваца" је и ИФНАР2 - ген који је одговаран за програмирање производње интерферина, молекула који покреће целу реакцију имуног система на први знак присуства "непријатеља".
Када овај ген не ради како треба, не ослобађа се довољно интерферона - што вирусу даје предност и омогућава му да се брже репликује пре него што дође до отпора организма. Резултат је брже развијање болести опасне по живот.
Мало је вероватно да ће овакви налази довести до рутинског генетског скрининга пацијената, јер још увек не постоји доступан стандардни тест, а и да постоји - то би било изузетно скупо и дуготрајно.
Али, лекари су добили додатне идеје како да лече пацијенте који се озбиљно разболе. На пример, нова класа лекова ЈАК инхибитори - који се већ дају пацијентима са реуматоидним артритисом и другим инфламаторним стањима - може да ублажи упалу изазвану грешкама у гену TYK2.
Професор Ендрју Истон, вирусилог са Универзита Ворвик, каже да откриће пет гена "криваца" има смисла јер мора да постоји неко научно објашњење због чега млада, здрава особа постаје жртва тешке инфекције.
- Уз генетску предиспозицију, ту су вероватно и други фактори ризика које још увек нисмо идентификовали, као што је оштећење изазвано респираторним инфекцијама у детињству или нечега другог у њиховој медицинској историји због чега су подложнији озбиљној инфекцији - рекао је.