НА ПЛАНЕТИ НЕМА ВИШЕ ЗЕЛЕНИХ ЗОНА: Корона вирус - Земља 1:0, имамо ли снаге бар да изједначимо?
Оно што додатно онеспокојава је чињеница да у овом, како се наводи трећем таласу пандемије, бројке расту невероватном брзином
Док смо се с почетка пандемије корона вируса, тамо негде у марту, надали да ће до лета стање колико-толико да се стабилизује, да ће се укидати ванредне ситуације или стања, да ће вирус да ослаби под зрацима сунца, па да ће на неки начин, брже него икада у историји прављења вакцина, бити направљено цепиво које ће зауздати ковид-19, данас надању нема места - на последњој мапи Универзитета Џон Хопкинс нема више територије на планети где можемо да видимо "зелене тачкице" (области без короне), мапа се толико црвени, да је то богу плакати.
ОВА ЗИМА ДРУГАЧИЈА ОД ПРЕТХОДНЕ: Мало снега и доста олује у Европи, а шта чека Балканско полуострво?
КОГА ЗАХВАТА ДУГОТРАЈНИ КОВИД? Уколико спадате у ове групе људи, већа је могућност да се с вирусом борите МЕСЕЦИМА
ЛЕКАРИ ТРАЖЕ ОБУСТАВЉАЊЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ: У Јужној Кореји преминуло 13 људи након примања цепива против грипа
До скора смо, бар у окружењу, имали случај "зелене зоне" - Истра дуго није бележила случај заражавања корона вирусом, али се и то променило сада када Хрватска бележи страхотних око 1.500 случајева дневно. Јуче, је наиме, на простору Истарске жупаније, од 295 тестова био 41 позитиван случај, па је и ту стављена једна велика црвена тачка.
Оно што додатно онеспокојава је чињеница да у овом, како се наводи трећем таласу пандемије, бројке расту невероватном брзином, па европске земље, на пример, из дана у дан бележе нове црне рекорде, далеко премашујући цифре заражених и умрлих из марта, априла и маја, када су људи мислили да је близу смак света…
САД предводи црну колону
На мапи Универзитета Џон Хопкинс можете да видите да је Европа у огромној мери црвена, да је хаос и у Јужној Америци, али да су Сједињене Америчке Државе "прегажене" короном. Тамо је и највећи број оболелих на свету - 8.584.850, уз 227.409 умрлих, што је такође највише на планети. Индија убрзано стиже Америку са 7.708.947 оболелих, али са 116.681 умрлих је иза Бразила, где је битку са ковидом-19 изгубило 155.459 људи, а заражено је њих 5.300.649.
У Европи по бројевима предњаче Русија (1.463.306 заражених и 25.242 умрлих) и Шпанија (1.005.295 заражених и 34.366 умрлих), али од црног милиона заражених нису далеко ни Француска ни Велика Британија, које имају и више десетина хиљада смртних случајева. А земље у централној Еворпи, које су биле "поштеђене" током првог таласа, сада имају бројке које су и по неколико пута веће него на почетку пандемије - готово невероватно звучи да је Чешка данас имала више од 15.000 заражених!
У региону као у паклу, Србија хода по ивици
И код нас је стање алармантно - после релативног затишја претходних недеља, последњих дана ситуација је ескалира, па смо јуче - у среду 21. октобра - имали најцрњи дан од поечтка пандемија са 512 новозаражених, док је преминула 1 особа. То што је око нас ситуација још гора, јер се у мањим државама бележе бројке веће од хиљаду - Словенија преко 1.600 заражених данас; Хрватска 1.563 данас, од чега само у Загребу 705; Босна и Херцеговина 922 јуче, уз 14 умрлих - то није за утеху, јер и нама прети иста несрећа ако се не будемо придржавали превентивних мера.
Уз то, кад већ причамо о региону, никако не смемо да заборавимо Румунију, која је јуче имала 4.848 новозаражених и 69 преминулих људи.
Дакле, ситуација не обећава. Када ће на мапи Универзитета Џон Хопкинс поново почети да се појављују и "зелене тачкице", велико је питање. Неке вакцине против корона вируса су регистроване, тестирања трају и све чешће се прекидају због нежељених последица, а уз то људи масовно не примењују епидемиолошке мере… Све изгледа да ће се мапа још дуго црвенети.