"НАЈВЕЋИ КОМУНИСТА" У ИСТОРИЈИ: Ово су пет чињеница које вероватно нисте знали о Лењину!
За време његове власти Руска Империја је распуштена и замењена Совјетским Савезом, једнопартијском социјалистичком државом, индустрија и друге привредне гране су национализоване и уведене су широке друштвене реформе.
Владимир Иљич Лењин умро је 21. јануара 1924. године. Био је руски револуционар, државник, филозоф и публициста, предводник Октобарске револуције 1917. у Русији; оснивач прве Комунистичке партије и Коминтерне и утемељивач Руске Совјетске Федеративне Социјалистичке Републике и Совјетског Савеза.
"Отворите луке мигрантима" - Папа ФРАЊА упутио поруку политичарима
Ко је Катерина Сакеларопулу: Прва ЖЕНА ПРЕДСЕДНИЦА Грчке?
Ко је САРА и где је нестала Дајанина ЈАЈНА ЋЕЛИЈА? Ово су највеће ТЕОРИЈЕ ЗАВЕРЕ краљевске породице
Његови теоријски доприноси марксистичкој мисли су познате као лењинизам, а све до данашњих дана важи за контроверзну личност чији живот изазива интересовање милиона људи.
Ипак, колико год да је Лењинова улога у историји истражена, постоје неки детаљи из његовог живота који нису широко познати. Ево неких од њих:
Рођен је као Владимир Иљич Уљанов, а публицистички и револуционарни псеудоним узео је након експериментисања са неколико других имена. У почетку је користио надимак Волгин, па затим Николај Лењин и касније само Лењин, по сибирској реци Лени.
Лењин потиче из угледне јеврејске породице. Отац Иља Николајевич је био управник школског одбора у Симбирску, носилац Реда Станислава прве класе и племић (са добијеним правом наслеђа) четвртог од четрнаест редова руског племства.
Мајка Марија Александровна Бланк је била образована жена, кћи лекара. Њен отац је био јеврејског порекла, али се конвертовао у хришћанство.
Лењин је имао два брата и три сестре, и сви су, осим једне сестре, постали професионални револуционари. Његов старији брат Александар, коме је сан био да постане совјетски вођа, обешен је 1887. због учествовања у неуспешном покушају атентата на цара Александра ИИИ.
Породица Уљанов је након Александрове смрти напустила место пребивалишта и преселила се у Казањ, где је Лењин исте године уписао студије права на Казањском универзитету.
Међутим, ни ту се није дуго задржао. Након учествовања у студентским демонстрацијама, избачен је са универзитета. Власти су експлицитно избацивање образложиле чињеницом да се ради о брату погубљеног Уљанова. Касније је ипак добио дозволу да заврши студије и то је и учинио на Универзитету у Санкт Петербургу 1891. године као најбољи студент.
У јесен 1893. Лењин се настанио у Санкт Петербургу, где је 1895. учествовао у уједињавању санктпетербуршких марксиста у јединствену организацију - Савез борбе за ослобађање радничке класе. Организација је била разбијена крајем 1895. године, а Лењин ухапшен.
Осушен је на годину дана затвора, а потом и на трогодишње прогонство у Сибир. Тада је написао познату студију “Развој капитализма у Русији”. Из затвора је пуштен јануара 1900. године, након чега је убрзо емигрирао у Швајцарску. Све до након Октобарске револуције живео је у Западној Европи - у Немачкој, Француској, Енглеској и Швајцарској и постао је познат као истакнути партијски теоретичар.