НАУЧНИЦИ ИЗНЕЛИ ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ТЕЗЕ: Корона вирус може да се пренесе ваздушним путем на удаљености од ПЕТ МЕТАРА
Светска зравствена организација је до сада порицала теорије о томе да ваздушне честице, познатије као аеросол, могу садржади активан корона вирус, и да се зараза може ширити у ваздуху.
Група епидемиолога и сручњака о аеросолу сада је потврдила да се активан, заразни вирус, заправо, може пронаћи и у ваздуху, објавио је New York Тимес.
- Људи су тражили управо то. Ово је недвосмислен доказ да у аеросоли постоји заразни вирус - рекла је Линзи Мар, једна од научника који су учествовала у истрживању.
ПОГОРШАВА СЕ СТАЊЕ У АУСТРИЈИ: Корона однела још три живота
НАЈГОРИ ДАН ОД ПОЧЕТКА ПАНДЕМИЈЕ: У Украјини оборен црни рекорд по броју заражених од короне
"ДЕЦА БИ ТРЕБАЛО ДА ШТО ВИШЕ БУДУ НА ОТВОРЕНОМ": Ово су речи водећих стручњака о настави у школама (ВИДЕО)
Истраживачка група Универзитета у Флориди успела је да изолује живи вирус из аеросоли, који је прикупила на удаљености од два до пет метара од пацијента хоспитализираног због ковида-19, што је више од препоручене дистанце између људи.
Ово откриће још није прошло стручну рецензију, али је већ изазвало расправе међу стручњацима.
- Ако ово није доказ, онда не знам што је - написала је др Мар на Твитеру.
Преношење вируса дисањем на већу удаљеност
Ако се ова студија потврди, последице би могле бити озбиљне. Наиме, то би значило да се корона вирус може преносити на много већој удаљености него што се до сада мислило, што значи да би стандардна правила о држању дистанце од 2 метара била недовољна.
Честице којима се преноси вирус могу се појавити на више начина: кијањем, кашљањем, шмрцањем, али и самим говором или дисањем. У сваком случају оне настају сличним механизмима у разним деловима респираторног система, од алвеола у плућима, преко грла, до носа и уста.
У том процесу настају капљице различитих димензија. Велике брже падају на тло, док мање могу ваздушним путем да стигну на већу удаљеност.
Најмање капљице, мање од 5 микрометара, обично се називају аеросолом, у ваздуху могу да лебде и по неколико сати. Уз струјање ваздуха, као на пример промаја, могу да се преносе на даљине од више метара.
Тешко је проценити ризик инфекције на основу ових налаза
Многи стучњаци сматрају да је из ових налаза тешко проценити опасност заразе на појединце.
- Нисам сигурна да су ове бројке довољне да би некога заразиле. Једини закључак који могу извући из овог рада је да се одрживи вирус може пронаћи у ваздух. А ни то није мала ствар - рекла је Ангела Расмасен, професор епидемиологије на универзитету Колумбија.
Будући да се капљице аеросола могу врло дуго задржати у ваздуху, једино решење је добра вентилација уз филтрирање и одржавање влаге у ваздуху како би се умањио ефект исушивања и убрзало падање капљица на тло. Вентилација у којој циркулише исти ваздух без доброг филтрирања није од користи.
Такође, још треба истражити колико дуго особа треба да буде изложена таквом аеросолу да би се накупило довољно вируса да се особа зарази.
Захтевно истраживање
Неки стручњаци кажу како још увек није јасно да ли је количина откривеног вируса у честицама довољна да би изазвала инфекцију. Истраживање је било врло захтевно. Аеросоли су по дефиницији сићушни, промера само до пет микрометара, а испаравањем могу постати још мањи. Покушаји хватања ових осетљивих капљица обично уништавају вирус који садрже.
- Врло је тешко узети и задржати узорак биолошког материјала из ваздуха. Морамо бити паметни приликом узимања биолошког материјала како бисмо симулирали услове који постоје приликом удисања - рекла је за The New York Тимес Шели Милер са Универзитет Колорадо, која се бави квалитетом ваздуха и болестима које се преносе ваздушним путем.
У студији истраживачи су користили уређај за узимање узорака који користи чисту водену пару како би довољно повећао аеросоле и тако олакшало прикупљање.
- Затворени простори без добре вентилације могу акумулирати вирус у ваздуху - закључено је у истраживању.
Једна апарат је био на 2 а други на 5 метара удаљен од зараженог пацијента. На обе удаљености истраживачи су усепели да прикупе вирус.
ХАОС НА ГРЧКОЈ ГРАНИЦИ: Албанци колоном дугом 20 километара блокирали прелаз између две државе!
ЛЕКАРИ НЕПОВЕРЉИВИ ПРЕМА ВАКЦИНИ, ДЕТАЉИ ШОКАНТНОГ ИСТРАЖИВАЊА: Ево шта све траже пре него што је употребе (ВИДЕО)
КОРОНА УЗИМА ДАНАК НА ОВОМ КОНТИНЕНТУ: Више од шест милиона оболелих и цифра расте из минута у минут
ВИШЕ ОД ПОЛОВИНЕ ЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ У СВЕТУ СЕ ОПОРАВИЛО: Процењује се да се ради о 14 милиона људи
БРИТАНЦИ ПОТВРДИЛИ: Цео свет је на добитку због руске вакцине