ТУЖНА СУДБИНА ПОСЛЕДЊЕ ЖРТВЕ ХЛАДНОГ РАТА: Крису (20) је метак прошао кроз срце док је прескакао зид (ФОТО)
Априла 1989. године, два месеца након Крисове смрти, последњи председник DDR-a Ерих Хонекер наредио је да се престане са пуцањем на бегунце који желе да побегну
На данашњи дан навршава се 31 година од смрти Криса Гифроја двадесетогодишњег младића који је убијен само неколико метара од границе Западног Берлина. Погођен је хицем у срце док је покушао да пређе најтежу границу која је делила два блока, јер је веровао гласини да је укинута наредба да стражари пуцају на све оне који покушају да пређу зид. Крис је био последња жртва Хладног рата, јер се Источна Немачка у којој је живео распала у новембру исте године.
ОШТРЕ КОВИД МЕРЕ У ДРАГУЉУ БЛИСКОГ ИСТОКА: Дубаи увео нове мере превенције!
ОСУЈЕЋЕНА ДВА БОМБАШКА НАПАДА: Терористи су минирали банкомате, било би крви до колена
ПАМЕТНОМ ДОСТА КАД ГА ОПОМЕНУ: Русија "зарежала" на Инцка, време је да се ствари мењају из темеља
Тог хладног 6. фебруара Крис Гифрој и његов пријатељ Кристијан одлучили су да из Источног Берлина побегну у његов западни део, који је био под контролом Американаца, Британаца и Француза.
Сакрили су се у једну оближњу шупу одакле су посматрали зид. Када је прошла поноћ тог 6. фебруара 1989. њих двојица успели су да неоткривени пређу три метра висок зид на источној страни. Међутим, пред њима се створила нова препрека три метра висока жичана ограда. У тренутку кад су кренули да се пењу упалили су се рефлектори и зачуле сирене. Испоставило се да су рукама дотакли ограду за коју су били везани сензори, који су алармирали стражаре у оближњим кулама.
Са стражарске куле отворена је ватра. Један од хитаца испаљених из аутоматске пушке пролетео је Крису право кроз срце.
Његов друг Кристијан је тешко рањен, преживео је. Био је ухапшен, мучен и пребијан, али је дочекао крај DDR-a. Убрзо свет је сазнао да су источнонемачки стражари убили једног младића који је покушао да побегне из DDR јер није хтео да служи војску. Маштао је да буде пилот или глумац и надао се да ће му живот у тадашњој Западној Немачкој бити бољи, међутим, сан никад није остварио јер је метак био бржи. Смрт Криса Гифроја подигла је западну јавност на ноге који су протествовали код власти DDR-a због овог убиства.
Касније испоставило се да су се на бег одлучили када им је пријатељ који је био војник пренео вест, која је заправо била гласина да је наредба о пуцању на бегунце који беже на Запад укинута јер је тадашњи шведски премијер стигао у државну посету DDR-u.
Источнонемачка тајна обавештајна служба Штази саопштила је родитељима да им је син настрадао приликом напада на војну заштићену зону. У читуљи у „Берлинер цајтунгу“ написано је да је реч о несрећном случају.
Сматрали су да им се том посетом пружила шанса да побегну и да ако не успеју можда би били протерани на Запад. Управо ова вест Криса је отерала у смрт.
Да иронија буде већа породица Криса Гифроја имала је стан у близини зида. Његови родитељи су у глуво доба ноћи 6. фебруара чули пуцњаву, али нису ни слутили да им је син убијен. Власти су тек два дана од Крисовог убиства обавестиле његове родитеље да им је син убијен приликом покушаја бекства.
Априла 1989. два месеца после Крисове смрти последњи председник DDR-a Ерих Хонекер наредио је да се престане са пуцањем на бегунце који желе да побегну. Седам месеци касније DDR што је био званични назив за Источну Немачку престао је да постоји.
То Крис Гифрој није дочекао, јер је верујући гласинама изгубио сопствени живот.
Војник који је убио Криса Гефроја је почетком деведесетих година прошлог века осуђен је за ово убиство на три године затвора.
Тамо где је Крис Гефрој покушао да прескочи зид стоји спомен обележје које подсећа на последњу жртву Берлинског зида.