СРБИ ИМ УВЕК ЗА СВЕ КРИВИ: Најјача економија Европе уводи нове корона мере од 1. октобра
Према подацима из Северне Рајне Вестфалије, више од 58.000 тестова на аеродромима било је позитивно
Број оболелих од корона вируса у Немачкој наставио је да расте, показали су подаци Института Роберт Кох. За овај скок бројки државни званичници окривљују људе који се полако враћају са одмора и са собом доносе и заразу, а посебно оне који стижу са Балкана.
БРОЈ ЖРТАВА У ПАДУ УКРАЈИНСКОГ АВИОНА ПОРАСТАО НА 25: Проглашен дан жалости (ВИДЕО)
НОВО ЖАРИШТЕ У ЕВРОПИ: Бахати туристи ПОБЕГЛИ ИЗ КАРАНТИНА и ширили вирус по престоници
АКО ПРИМЕТИТЕ ОВЕ ПРОМЕНЕ НА КОЖИ ОДМАХ СЕ ЈАВИТЕ ЛЕКАРУ: Осам типова осипа који су симптоми корона вируса
Институт је раније известио јавност о неколико "мањих жаришта у различтим деловима земље" и да је раст броја оболелих повезан за већим породичним прославама, људима који се враћају са путовања и посебно међу млађом популацијом.
Шпанија и Балеарска острва, као и делови Француске проглашени су ризичним подручјима, а међу тим територијама су и делови Хрватске од 20. августа.
Нова правила ће ступити на снагу 1. октобра и она налажу да сви људи који се враћају са ризичних подручја морају прво у карантин. Карантин може да буде окончан најраније пет дана по повратку са пута и то уз негативан тест на корона вирус.
Када је реч о људима који се враћају са пута, фокус је на оне који стижу са Косова и из Турске, пише deutschlandfunk.de.
У најмногољуднијој немачкој држави Северној Рајни Вестфалији, 36,3 одсто повратника који су тестирани позитивно на корона вирус вратило се са Косова у периоду од 1. јула до 16. августа (у званичним немачким статистичким подацима Косово и Србија се посматрају одвојено). Турска је на другом месту са 19,9 одсто. Следе Хрватска (6,2) и Србија (4,1 одсто).
Врло мали број инфекција од 2,5 односно 0,5 одсто забележен је код људи који су се вратили са "класичних одмора" из Шпаније и Грчке.
И то није случај само у Северној Рајни Вестфалији. И на националном нивоу је ситуација слична. Око 39 одсто позитивних у Немачкој се вратило са одмора, а око 20 одсто њих је инфицирано на Косову или у Турској. Ту су затим Хрватска, Бугарска, Босна и Херцеговина, Шпанија, Србија и Румунија.
Према подацима Института, када је реч о групама по годиштима, са Косова и Турске највише стижу заражена деца и средовечни људи. Док млади између 20 и 24 године долазе из Шпаније и Хрватске.
Од када је понуђено бесплатно тестирање свима који се враћају у земљу, укључујући и на аеродромима, многи људи тестирани су баш тамо. Број позитивних тестова је сада виши од националног просека.
Према подацима из Северне Рајне Вестфалије, више од 58.000 тестова на аеродромима било је позитивно.