НЕЗАСЛУЖЕНО: Вођа побуњеника остао без Нобелове награде за мир! (ФОТО)
Иако је овогодишња Нобелова награда за мир за 2016. годину припала колумбијском председнику Хуану Мануелу Сантосу, неки аналитичари сматрају да је вођа побуњеника Родриго Лондоно заслужио да подели награду са Сантосом.
Колумбијском председнику Хуану Мануелу Сантосу је у Ослу уручена Нобелова награда за мир за 2016. годину.
Награду је добио за допринос у постизању споразума са марксистички оријентисаним побуњеницима (ФАРЦ) чиме је окончан 52 године дуг грађански рат у Колумбији који је однео више од 200.000 живота, преноси Ројтерс.
ФАРК СЕ НАДА МИРУ: Упркос одбацивању СПОРАЗУМА на референдуму
Он је приликом доделе истакао да је постизање тог споразума „трачак наде” за решавање светских сукоба, од Сирије до Јужног Судана.
- Колумбијски мировни споразум је трачак наде у свету у којем влада толико много сукоба и нетолеранције - рекао је Сантос додајући како је једна америчка студија назвала тај договор најопсежнијим од 34 мировних споразума потписаних у протекле три деценије.
Сантос се у свом говору осврнуо и на другог овогодишњег добитника Нобелове награде, америчког кантаутора Боба Дилана који је награђен за књижевност.
- Колико је још смрти потребно како би знао да је превише људи умрло? - цитирао је колумбијски председник Диланову песму „Blowin' ин the wind”.
Сантос је изјавио да је награда „дар са неба” и да је посвећује свим Колумбијцима, а посебно жртвама дугогодишњег грађанског рата.
Сантос је додао да је Колумбија црпила инспирацију из других мировних процеса, попут оних у Јужноафричкој Републици или Северној Ирској.
Сантос је говорио пред публиком у којој су седеле жртве тог рата, али и норвешки краљ Харалд.
Револуционарне оружане снаге Колумбије (ФАРЦ) нису позване на догађај осим шпанског адвоката који их заступа. Неки аналитичари сматрају да је вођа побуњеника Родриго Лондоно заслужио да подели награду са Сантосом, пренео је Index.hr.
Публика је пљеском пропратила присуство десетак жртава сукоба које је представио колумбијски лауреат. Међу њима је био Лејнер Паласиос, човек за којег је Сантос истакао да је изгубио 32 ближњих, укључујући родитеље и троје браће, у минобацачком нападу ФАРЦ-а на цркву 2002. године.
Паласиос је климнуо главом кад је председник истакао да је он опростио нападачима.
МАХЕРИ МИРОВНИХ ИНИЦИЈАТИВА: Због чега је Норвешка успешна у решавању сукоба?
Сантосу је уручена златна медаља, диплома и новчани део награде у износу од осам милиона шведских круна (870.000 долара).
Нобелов комитет је оценио да је Сантос био покретачка снага за постизање споразума између владе и припадника Револуционарних оружаних снага Колумбије (ФАРЦ), преноси Танјуг.