"НИКАД НИСУ ОПТУЖИЛИ БЛЕРА И БУША" Ова држава мења законе због Путина и указује на двоструке стандарде
Јужна Африка одбија да осуди руску инвазију на Украјину инсистирајући да жели да остане неутрална.
Јужна Африка планира да измени свој закон како би имала право да одлучи хоће ли или неће ухапсити председника Русије Владимира Путина за којим је Међународни суд правде (МКС) издао налог за хапшење.
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ, СИРЕНЕ ОДЗВАЊАЈУ: Јапан и Јужна Кореја спремају се на евакуацију - Ким испалио нову ракету?
ОГЛАСИЛА СЕ БЕЛА КУЋА: Прикупљају информације о нападу на Москву
ДРАМА НА НЕБУ: Кинески авион извео агресивни маневар пред америчким авионом (ВИДЕО)
Ово је за BBC рекао заменик министра Обед Бапела, усред интензивних спекулација о томе да ли Јужна Африка и даље стоји при позиву Путину да је посети у августу када се одржава самит лидера БРИКС-а.
Москва није потврдила да ли Путин планира да присуствује самиту. БРИКС чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.
У међувремену, Преторија је одобрила дипломатски имунитет руским званичницима који ће присуствовати самиту, а што је, како описује њено Министарство спољних послова, стандардна процедура.
Измене закона наћи ће се у јуну у парламенту, рекао је Бапела. Путем закона Јужна Африка даје себи могућност изузећа када је реч о томе кога ће да ухапси а кога не, објаснио је Бапела.
Према садашњем закону, Јужна Африка је обавезна да ухапси Путина ако дође на њену територију пошто је потписница статута МКС.
Међутим, Јужна Африка одбија да осуди руску инвазију на Украјину инсистирајући да жели да остане неутрална.
МКС је издао налог за хапшење Путина у марту оптуживши га да је одговоран за ратне злочине, иако Москва одбацује такве наводе.
Бапела указује и на "двоструке стандарде" МКС наводећи да би први демократски лидер Јужне Африке Нелсон Мандела данас био разочаран судом за ратне злочине.
- Никад нисмо мислили да ће МКС бити оно што је данас. Никад нису оптужили Тонија Блера, Џорџа Буша за убиство Ирачана. Мандела би рекао да је недоследност и неједнакост у МКС проблем - рекао је он алудирајући на бивше лидере САД и Британије и њихову инвазију на Ирак 2003. године.
Такође је подсетио и на раније примере изузећа од међународне правде као што је одлука Велике Британије да не изручи генерала Аугуста Пиночеа 1998. године.
Бивши чилеански диктатор је ухапшен у Лондону на захтев Шпаније која је хтела да му суди због кршења људских права током 17-годишње владавине, али га је британска влада ослободила после 16 месеци из здравствених разлога.