Нова драма у Јужној Кореји: Специјалне јединице упале у кабинет председника, бивши министар одбране покушао самоубиство
Ким Јонг-хјун, доскорашњи министар одбране Јужне Кореје, покушао је да се убије у притворској јединици у Сеулу, у којој се налази због оптужби везаних за околности око увођења ванредног стања, преноси АП изјаву коју је за агенцију Јонхап дао представник затворске установе.
Специјалне јединице полиције Јужне Кореје упале су данас у кабинет председника Јун Сук Јеола, а у оквиру истраге због краткотрајног проглашења ванредног стања, јављају светски медији.
Радници установе су спречили Кима у у покушају самоубиства, док се истовремено проширила вест да је полиција извршила рацију у канцеларији председника Јуна Сук-јола у оквиру интензивирања истраге.
Главна опозициона либерална Демократска партија планира да поднесе нови предлог за опозив председника Јуна због његове одлуке од 3. децембра којом је увео ванредно стање.
Јунов покушај преузимања власти парализовао је јужнокорејску политику, замрзао спољну политику и уздрмао финансијска тржишта, знатно смањујући шансе да заврши свој петогодишњи мандат и бацајући сенку на једну од најстабилнијих демократија у Азији.
Шин Јонг-хе, генерални комесар Корејске службе за корекције, рекао је посланицима у среду да је Ким покушао да се убије у притворском центру у Сеулу. Навео је да су га службеници центра спречили и да је сада у стабилном стању.
На истом састанку парламентарног одбора, министар правде Парк Сунг-џе потврдио је Кимов неуспешни покушај самоубиства.
Ким је ухапшен раније у среду након што је суд у Сеулу одобрио налог за његово хапшење због оптужби да је играо кључну улогу у побуни и злоупотреби овлашћења. Ким је прва особа која је званично ухапшена у вези с ванредним стањем проглашеним 3. децембра.
Касније током дана, комесар Националне полицијске агенције Чо Џи-хо и Ким Бонг-сик, шеф метрополитанске полицијске агенције у Сеулу, приведени су због својих поступака током ванредног стања. Они су под истрагом због своје улоге у распоређивању полицијских снага у Народну скупштину како би спречили посланике да гласају о укидању Јунове одлуке о ванредном стању.
Јужнокорејска полиција такође је у среду извршила претрес Јунове канцеларије због његове одлуке о ванредном стању, известила је агенција Јонхап. Сличне извештаје пренеле су и друге јужнокорејске медијске куће, али Јунова канцеларија и полиција нису одмах потврдиле рацију.
Главне институције за спровођење закона у земљи усредсређене су на откривање да ли су Јун и други укључени у увођење ванредног стања починили кривично дело побуне.
Јун је преживео покушај опозива прошле суботе када је владајућа партија бојкотовала гласање, али Демократска партија планира да нови предлог стави на гласање у суботу.
Након што је прошлонедељни покушај опозива пропао, лидер Јунове конзервативне партије обећао је да ће организовати његову стабилну смену с власти, наводећи да ће странка координисати државне послове с члановима владе и да ће Јун бити искључен из дужности током преласка на превремене изборе.
Међутим, ти планови су нашироко критиковани као нереални и неуставни. Устав експлицитно наводи да је опозив једини начин за суспензију председничких овлашћења и да право на командовање војском припада искључиво председнику. Министарство одбране је ове недеље саопштило да Јун остаје на челу војних снага земље.
Скупштину су такође опколиле тешко наоружане трупе, за које војни команданти тврде да су распоређене по налогу бившег министра одбране. Међутим, довољно посланика је успело да уђе у парламентарну салу и једногласно одбије Јунову одлуку, присиљавајући владу да је укине пре зоре 4. децембра.
На парламентарном саслушању у уторак, Квак Џонг-кун, командант Специјалне командне јединице чије су трупе послате у парламент, сведочио је да је добио директне инструкције од Ким Јонг-хјуна да спречи посланике да уђу у главну салу скупштине. Квак је рекао да је сврха Кимових инструкција била да се спречи скупштина од 300 чланова да прикупи 150 гласова потребних за поништење Јунове наредбе о ванредном стању.
Квак је додао да га је Јун касније лично позвао и затражио да „брзо пробије врата и извуче посланике који су унутра.“ Међутим, Квак је навео да су он и командант на терену закључили да ништа није могло бити учињено, искључујући могућност претњи посланицима пуцањем ћорцима или искључивањем струје.
На истом саслушању, виши официр Ким Де-ву из војне контраобавештајне агенције рекао је да га је његов командант Јео Ин-хјунг питао да ли бункер у Сеулу има простора за притварање политичара и других лица након увођења ванредног стања. Јео се сматра блиским сарадником Ким Јонг-хјуна. Прошле недеље, Хонг Џанг-вон, заменик директора националне обавештајне агенције, рекао је да му је Јун наредио да помогне Јеовој команди у притварању неких његових политичких ривала, али је игнорисао председников налог.
Квак и Јео су међу онима који се суочавају с оптужбама за побуну заједно с Јуном и Кимом, а Министарство одбране их је суспендовало прошле недеље.
Ако Јун буде опозван, његова председничка овлашћења била би суспендована док Уставни суд не одлучи да ли да му врати овлашћења или га уклони с функције. Ако буде смењен, биће расписани нови председнички избори.
Опозиционе странке и многи стручњаци сматрају да је одлука о ванредном стању била неуставна. Наводе да је председнику законом дозвољено да прогласи ванредно стање само у „ратном стању, ситуацијама налик рату или другим упоредивим државним кризама,“ а Јужна Кореја није била у таквој ситуацији. Сматрају да је распоређивање војске ради блокирања рада Народне скупштине представљало побуну јер устав Јужне Кореје не дозвољава председнику да користи војску за суспендовање парламента у било којој ситуацији.
У својој објави о ванредном стању, конзервативни Јун је нагласио потребу за обновом земље елиминацијом „бесрамних следбеника Северне Кореје и противдржавних снага,“ што се односило на његове либералне ривале који контролишу парламент. Од ступања на функцију 2022. године, Јун је био у скоро константном сукобу с главном опозиционом либералном Демократском партијом, која је подносила предлоге за опозив неких његових високих званичника и покренула политичке офанзиве због скандала повезаних с Јуном и његовом супругом.
У среду је државна новинска агенција Северне Кореје први пут известила о политичком превирању и протестима изазваним Јуновим проглашењем ванредног стања. Извештај је углавном покушао да објасни догађаје у Јужној Кореји, али је користио уобичајени увредљив језик, називајући Јуна „издајником,“ а његову војску „гангстерима.“
Многи стручњаци сматрају да је Северна Кореја осетљива на домаће ширење вести о масовним антирежимским протестима у иностранству јер њен народ нема званичан приступ међународним вестима и могао би бити под утицајем таквих догађаја.
Званичник министарства правде рекао је да је бивши министар одбране те земље, Ким Јонг-хјун, који је играо важну улогу у неуспешном покушају увођења ратног стања, у притвору покушао да изврши самоубиство.
Наводно је управо он председнику предложио проглашење ванредног стања. Подсетимо, Јонг-хјун је прошлог четвртка преузео пуну одговорност за то и поднео оставку.
Осим председнички кабинет, јужнокорејска полиција претресла је и канцеларије метрополитанске полиције Сеула и полицијске страже Народне скупштине, а у време претреса председник Јун Сук Јеол није био у канцеларији. У председнички кабинет наводно је упало 18 инспектора како би запленили записе повезане са седницом владе одржаном у ноћи у којој је проглашено ванредно стање.
Шеф Канцеларије за истраживање корупције за високе званичнике (ЦИО) рекао је да ће бити затражено хапшење председника Јеола, уколико се за то створе услови.
Опозиција је најавила да ће данас предложити нови опозив председника, а о њему ће се гласати у суботу. Јун Сук Јео се чак и пре проглашења ванредног стања суочавао с великим падом популарности.
Председника сада истражује и полиција, и тужилаштво, и службеници за борбу против корупције, а оптужен је за издају - злочин од којег као председник нема имунитет.
Подсетимо Јун Сук Јеол је прошле седмице "преживео" гласање о опозиву, као и позиве на одступање, али стручњаци сматрају да сада то неће бити случај и да ће бити опозван, ухапшен, испитан и на крају оптужен за побуну. Ипак, ситуација је подложна промени па би он могао и сам да поднесе оставку и тако да избегне опозив, али на тај начин ипак не би избегао и оптужбе за побуну.