НОВА ВЕСТ О КОРОНА ВИРУСУ! Ево шта ће се са њиме догодити кроз године
Оснивачи Бајнотека Озлем Туреци и Угур Шахин су у интервјуу за Дојче Веле дали свој суд о глобалној пандемији, али и проговорили о томе да ли раде на вакцини нове генерације.
На питање, како ће се ствари са короном даље развијати када се пандемија заврши, Туреци је истакла да је то врло тешко питање. Додаје и да се свакодневно учи нешто ново о вирусу, као и о томе како реагује на вакцину, преноси Дојче Веле.
ВОДИЛИ ЉУБАВ НА ПРОЗОРУ, ПА ПАЛИ СА 9. СПРАТА! Оно што се десило након тога оставиће вас у ШОКУ (ФОТО)
ФАСЦИНАНТНО! Објављени резултати великог испитивања, ево колико штити трећа доза Фајзера!
НАРЕЂЕНА ХИТНА ЕВАКУАЦИЈА НА АЕРДРОМУ: Људи ужурбано напуштају продавнице, стигле полицијске снаге (ВИДЕО)
- Ова сазнања су нам потребна како бисмо могли да проценимо када ће пандемија да се заврши. Али, оно што већ сада са сигурношћу можемо да кажемо је да ће поступно доћи до нове нормалности. То се већ сада осећа. Учимо како да се односимо према вирусу. Многи од нас су већ вакцинисани и стекли су нови степен слободе - рекла је она у интервјуу.
Нова нормалност, по госпођи Türeci, се темељи на имунитету, као и да ће то утицати на слободније понашање.
- Сигурно ћемо се још неколико година носити на неки начин са вирусом. Пронаћи ће се и одговори на питања које данас немамо. Будућност ће показати да ли ће се појавити нове варијанте вируса, које ће бити отпорне на постојеће вакцине, и да ли ће морати да се врши прилагођавање вакцине. С годинама ће вирус добити статус који данас има вирус грипа, против којег се сваке године или сваке друге године могу вакцинисати одређени делови становништва, а други не морају. Корона ће постати вирусно обољење које може да се контролише - рекла је Туреци.
Угур Шахин, је међутим додао да тренутно тестирају нову генерацију вакцина, на релативно малом броју добровољаца.
- Студија о јужноафричкој бета-варијанти је скоро готова, још једна о делта-варијанти је у току, првенствено ради прикупљања података. Тренутно нема потребе за заменом вакцине. Али желимо да покажемо да можемо да произведемо и клинички тестирамо нове варијанте вакцине, и да су једнако безбедне као и вакцине које тренутно имамо - рекао је он.
Оценио је и да уколико се у наредним годинама појави варијанта за коју вакцина мора да се прилагоди, имају успостављене одговарајуће процесе који би веома брзо могли да се имплементирају.
- Стога ћемо моћи да се припремимо без много узбуђења да вакцина мора да се прилагођава новим мутацијама вируса сваке две године под одређеним околностима - истакао је Шахин.