НОВИ СОЈ КОРОНЕ СМРТОНОСНИЈИ? Нова студија доноси ШОКАНТНЕ податке
Произвођачи Фајзерове вакцине су ипак оптимистични и верују да њихова вакцина делује и против новог соја короне
Мутирани сој коронавируса, који се шири Британијом, просечно је 56 посто заразнији од изворног соја, упозорили су у студији научници позивајући на брже вакцинисање како би се спречило да умре још више људи.
СНАЈПЕРИСТА КОЈИ ЈЕ РЕШИО БИТКУ ЗА СТАЉИНГРАД: Чобанин са Урала сам побио пола нацистичког батаљона (ВИДЕО/ФОТО)
У ЈЕДНОЈ ДРЖАВИ СВИ ОБОЛЕЛИ ОД НОВОГ СОЈА КОРОНЕ: Здравствени систем преоптерећен до пуцања
ДА ЛИ СУ ВАКЦИНЕ ХАЛАЛ? Муслиманска и јеврејска верска заједница траже ПОСЕБНА цепива
Нова варијанта коронавируса која се на југоистоку Енглеске појавила у новембру и брзо се шири вероватно ће повећати број хоспитализација и број умрлих од цовид-19 у следећој години, стоји у научном раду који је објављен у среду.
Научници Центра за математичке моделе заразних болести Лондонске школе за хигијену и тропску медицину, анализирајући епидемију на југоистоку и истоку Енглеске те у Лондону, закључили су како још није јасно да ли је мутирани сој смртоноснији од претходника.
- Без обзира на то повећана брзина ширења вероватно ће да води до великог пораста броја новозаражених и процена је да ће хоспитализације због covida-19 и број умрлих достићи већи ниво у 2021. у односу на 2020., чак и ако се регионалне мере ограничења, уведене 19. децембра, задрже - написали су.
Аутори упозоравају да је мало вероватно да ће националне мере затварања, уведене у Енглеској у новембру, спречити пораст броја заражених "ако се не затворе и основне и средње школе те универзитети".
Свако ублажавање мера вероватно би одмах резултирало великим ширењем вируса.
То значи да би можда било неопходно да се убрза вакцинисање у како би се постигао "уочљив ефекат у потискивању оптерећења које је резултат болести".
Објављујући строже мере за божићне празнике британски премијер Борис Џонсон рекао је у прошлу суботу да је нови сој вируса "и до 70 посто заразнији од изворне верзије болести".
Откриће новог соја изазвало је узбуну широм света у тренутку док све више земаља започиње програме вакцинисања како би обуздале пандемију која је однела више од 1,7 милиоа живота након што се пре годину дана појавила у Кини.
Многе су земље брзо увеле забрану уласка путника из Британије, али владе неких европских земаља од тада су почеле ублажавати та ограничења.
Оснивач немачке фирме БиоНТек, која је направила вакцину Фајзер-БиоНТек , рекао је како је "врло вероватно да ће та вакцина бити делотворна против мутираног соја откривеног у Британији, а да се може и прилагодити том соју у року од шест недеља".