ОД БОМБАРДОВАЊА ДО СПОРАЗУМА У ВАШИНГТОНУ: Шта је све Трамп говорио о Србима, и зашто би било боље да остане председник САД
Многе његове изјаве о Србији, међутим, често су наилазиле на чуђење.
Доналд Трамп је још пре него што је постао први човек најмоћније државе на свету био познат по томе да без много размишљања говори и свему и свачему, и на друштвеним мрежама коментарише све што му падне на памет. Иако Србију није много помињао пре него што је сео у Белу кућу, оно што је рекао у само једном интервјуу учинило га је невероватно популарним у нашој земљи.
ОД НОВОГ МЕСТА ДО БЕЛЕ КУЋЕ: Чудесна судбина Меланије Трамп
БАЈДЕНЕ БУДИ СПРЕМАН НА СВЕ! Трамп најавио велике борбе уколико победа демократе буде сумњива (ВИДЕО)
ПРЕБРОЈАНИ ПРВИ ГЛАСОВИ: Зна се победник на два бирачка места, захуктава се трка за првог човека Америке (ВИДЕО)
Касније, када је постао председник, углавном је говорио о Кини, хвалио сопствену политику, хвалио лидере аутократе, критиковао мејнстрим медије које је преименовао у "медије са лажним вестима", итд.
Ипак, сваки пут када би поменуо Србију, то би изазвало велику пажњу. Често ју је помињао у контексту хваљења сопствене политике и посредовања на Балкану.
Многе његове изјаве о Србији, међутим, често су наилазиле на чуђење.
Највећи плус за Трампа у очима Срба свакако је његово критиковање НАТО бомбардовања у интервјуу из 1999. године у којем је наговестио и могућу кандидатуру за председника 2000. године.
Актуелни председник САД гостовао је почетком октобра 1999. године у емисији Ларија Кинга на телевизији CNN и том приликом говорио о НАТО бомбардовању СРЈ, које је окончано неколико месеци пре тога.
Трамп је тада поручио да је бомбардовање донело расуло, хаос и терор на Косову.
- Не знам да ли они то сматрају успехом, јер га ја не сматрам успехом - рекао је тада Трамп.
На Кингово питање да ли би он на Косову урадио исто што је учинио тадашњи амерички председник Бил Клинтон, Трамп је одговорио:
- Па, ја бих то урадио мало другачије. И знам да би то звучало ужасно, али погледајте расуло које су изазвали на Косову. Ми можемо да кажемо да смо изгубили мало људи. Наравно када смо имали авионе који са око 23 километра бацају бомбе. Али погледајте шта смо урадили на тој земљи и тим људима и смрти које су се десиле због нас. Дакле, није било губитака код нас и савезника, јер смо ми били скроз тамо горе, у авионима - рекао је Трамп.
Међутим, он се није противио америчкој интервенцији генерално.
- У неком тренутку морате да пошаљете копнене трупе, тако да не би могао било ко да прелази границе и све остало. Е, сада, да ли би људи били убијени? Можда. Можда и више. Али барем бисмо имали много мање смртних случајева и не бисте имали расуло и хаос који сада имате. Дакле, ја не знам да ли они то сматрају успехом, јер га ја не сматрам успехом. Они су жестоко избомбардовали земљу и целу ту област, сви беже у свим могућим правцима и нико не зна шта се дешава. А смртних случајева је на хиљаде - рекао је тад Трамп.
Након прве две године Трамповог мандата у којима се готово није бавио Балканом, прошле године је он почео са притиском да се поправе односи Београда и Приштине, па је тако слао читав тим дипломата на Балкан.
Међутим, он сам није много спомињао Србију све до ове јесени када је потписан вашингтонски споразум.
Како је објавио Стејт департмент у септембру на свом Инстаграм профилу, Трамп је нагласио да је "била потребна изузетна храброст" председника Србије Александра Вучића и косовског премијера Авдулаха Хотија да крену на ове разговоре и дођу у Вашингтон како би финализовали ове обавезе.
- Драго ми је да објавим још једно историјско преузимање обавеза, Србија и Косово су се обавезале на економску нормализацију. После насилне и трагичне историје и година пропалих преговора моја администрација предложила је нови начин премошћивања подела - рекао је Трамп.
Он је на Твитеру рекао да се "Србија обавезала на отварање комерцијалне канцеларије у Јерусалиму овог месеца и на премештање своје амбасаде у Јерусалим до јула. То је храбар и историјски потез", рекао је Трамп.
Данима након потписивања споразума, Трамп је мало-мало па помињао Србију на митинзима у предизборној кампањи. Наиме, њега је због потписивања споразума Београда и Приштине номиновао за Нобелову награду један шведски посланик, чиме се Трамп хвалио практично као да је био фаворит за ту престижну медаљу.
Он је тако рекао да су он и његова администрација зауставили убијање Срба и Албанаца, што баш и није тачно.
- Следећа ствар је Нобелова награда за мир. Сигуран сам. Ми заустављамо масовна убијања између Косова и Србије. Дуго година су се убијали. Престаће да убијају једни друге. Рекао сам: "Момци, хајде да се окупимо". Знате, они то раде стотинама година, под различитим именима - рекао је Трамп на предизборном скупу у Фајетвилу у Северној Каролини 20. септембра.
Даље, Трамп је наставио да истиче свој значај у наводном помирењу Србије и Косова, наводећи историјски нетачне податке.
Тако је он рекао да је за 20 минута окончао "вишевековни рат" Србије и Косова.
- Знате шта се десило? Све је трајало 20 минута. Борили су се 40 година, мада мислим да се боре 400 година, туку се већ дуже време, али су желели да се договоре. Одједном, пре два месеца били су у Овалном кабинету, љубили се и грлили. Било је лако - рекао је Трамп.
Чини се да би Трамп требало мало да научи понешто о историји Србије, кад већ у последње време толико прича о њој.