ОГЛАСИО СЕ ВОЂА МИСИЈЕ СЗО: Корона имала 13 сојева и кружила је Кином пре него што је откривена у свету
Открили су да је око 1.000 људи у Вухану могло да буде заражено већ почетком децембра 2019. године
Научник који је у Вухану водио мисију Светске здравствене организације (СЗО) за утврђивање порекла пандемије корона вируса открио је прве доказе да је вирус увелико циркулисао у Кини пре него што је Пекинг упозорио свет на његово постојање.
ОБРТ У ДОГОВОРУ ЕУ И ФАЈЗЕРА: Да ли ће уопште бити испоруке вакцине?
УХАПШЕН ЛАЖНИ БАРАК ОБАМА: Представљао се као бивши председник да би дошао до пиштоља
УЗБУНА У ИТАЛИЈИ: Откривен још један нови сој корона вируса
Питер Ембарек и његов тим открили су да је у Вухану у децембру прошле године постојало најмање 13 сојева корона вируса, што указује на то да је вирус већ неко време био у људској популацији и на тај начин мутирао.
Такође су открили да је око 1.000 људи у Вухану могло да буде заражено већ почетком децембра 2019. године. Ту процену су засновали на кинеским подацима који су показали 174 тешка случаја болести.
Ембарек није желео да изнесе закључак да је вирус циркулисао у Кини пре децембра, али професор Едвард Холмс, вирусолог из Аустралије, рекао је за Си-Ен-Ен да сви докази сугеришу да је "вирус вероватно циркулисао неко време пре децембра".
Нови коментари доктора Ембарека су знатано другачији у односу оне које је дао прошле недеље док је још увек био у Кини, када је инсистирао на томе да нема доказа о преношењу вируса "у Вухану или негде другде" пре децембра 2019. Такође је позвао научнике да престану да истражују могућност да је "вирус побегао из лабораторије".
Критичари, укључујући бившег америчког председника Доналда Трампа, оптужили су СЗО да подржава "кинеску пропаганду" о пореклу короне, а прошлонедељни коментари др Ембарека само су долили уље на ватру.
Тек по повратку у Европу др Ембарек је открио да је његовом тиму омогућен приступ картонима само 92 пацијената из читаве провинције Хубеј датираним пре децембра 2019. године који су показали могуће доказе о инфекцији корона вирусом. Од тога су 67 могли да тестирају на антитела и сви резултати су били негативни.
Међутим, Ембарек је рекао да треба обавити још испитивања, јер је могуће да су антитела на корону код тих пацијената нестала пре него што су поново тестирани више од годину дана касније. Конкретно, позвао је власти у Пекингу да његовом тиму омогуће приступ до 200.000 узорака крви из банке крви у Вухану датираних две године уназад и да их све тестирају на антитела. Узорци крви пружају увид у оно што је било у систему пацијента у тренутку узимања крви, укључујући и антитела.
Сличне студије на узорцима крви спроведене у Европи откриле су доказе о инфекцијама корона вирусом још од септембра 2019. године, што је повећало могућност да је болест циркулисала месецима пре него што ју је Кина први пут пријавила СЗО.
Пекинг је искористио те налазе како би наговестио да они доказују да је вирус заправо настао ван кинеских граница, мада већина стручњака и даље верује да је извор била Кина.
Др Ембарек је рекао да је откриће 13 варијанти короне засновано на делимичним генетским узорцима вируса који су узети у децембру 2019. године, а који раније нису били доступни међународним истраживачима.
Додао је да је његова процена о 1.000 случајева у Вухану до почетка децембра изведена из 174 случаја које су забележиле кинеске власти - 100 потврђених лабораторијским испитивањима и још 74 које су лекари дијагностиковали на основу симптома пацијената.
Рекао је да су ови случајеви "вероватно биле озбиљне инфекције", јер су пријављене лекарима, а научници верују да "око 15 процената пацијената развије тежу клиничку слику". На основу овога, разумно је проценити да је у време када су у Вухану пријављена 174 тежа случаја, "заправо било заражено око 1.000 људи".
Износећи резултате мисије његовог тима, др Ембарек је рекао да нису успели да утврде одакле је вирус дошао или како је први пут прешао људе. Уместо тога, тим је смислио четири теорије о његовом пореклу.
Највероватније објашњење, како је рекао, је то да је вирус прешао са свог примарног животињског домаћима на животињу посредника који долази у блиски контакт са људима, пре него што је прешао на људе.
Животиње посредници могу да укључују смрзнуте или расхлађене животињске производе који се продају на пијацама у Вухану, укључујући и оне увезене из прекоморских земаља, рекао је износећи своју другу теорију.
Следећа највероватнија теорија је да је вирус прешао директно са свог примарног домаћина на људе. У овом случају би слепи мишеви били вероватни извор. Али, како је истакао, људи и слепи мишеви не долазе у блиски контакт у Вухану, а брисови слепих мишева узети у Кини нису показали присуство вируса.
Једина теорија коју је др Ембарек одмах одбацио је она да је вирус процурио из лабораторије, рекавши да је такав сценарио "крајње невероватан" и да не захтева даља истраживања. Међутим, шеф СЗО Тедрос Аданома Гебрејесус, који је и сам оптужен за пријатност према Кини, након тога је рекао да "све теорије остају на столу".