ОВА НЕДЕЉА ЈЕ ОДЛУЧУЈУЋА! Европске државе на ивици да уведу потпуне КАРАНТИНЕ
У Европи расте број земаља које уводе потпуне и делимичне карантине, а стручњаци упозоравају да следе критични дани.
Попут других европских земаља, и Немачка је на рубу губитка контроле над ширењем вируса. Стојимо пред врло, врло тешким месецима, упозорила је немачка канцеларка Ангела Меркел страначке колеге у недељу увече.
ШВЕДСКА ЗАБЕЛЕЖИЛА РЕКОРДНИ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ: Стопа смртности већа него код њених суседа
НОВА МИСТЕРИЈА У СЕВЕРНОЈ КОРЕЈИ! Опет круже мрачне теорије, СВЕ ЗАНИМА ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА КИМОВА ЖЕНА?
РАКЕТОМ НА НОВИНАРЕ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Из џипа снимали како смрт лети право ка њима (ВИДЕО)
- Немам добар осећај у вези садашње ситуације, овако неће моћи ићи даље - рекла је Меркел.
У ваздуху виси одлука о закључавању. У уторак ујутро објављен је податак о 11.409 нових случајева корона вируса, док су преминуле 42 особе. У суботу је било рекордних 14.714 заражених. Слично је у Француској, Италији, Холандији, Чешкој, Аустрији, Словенији, Белгији, Шпанији: у десет дана број заражених се удвостручио, цифре су рекордне, најављује се пооштрење мера и тамо где је већ на снази "локдаун".
У бројним општинама епидемиолози нису у стању похватати контакте заражених, објавио је јучер гласноговорник владе Штефан Зајберт. У Берлину је у петак ступио на снагу пропис да морате у карантин чим сазнате за инфекцију или могући контакт са зараженим, а не као пре, на налог епидемиолога.
Најпознатији вирусолог Кристијан Дростен предложио је да се концентришу на оне контакте заражених који су у стању да заразе пуно других.
У десет дана удвостручен је број пацијената на интензивној њези, нешто се хитно мора подузети како би се избјегао други строги "локдаун", упозорио је СПД-ов Карл Лаутербах, бивши епидемиолог. И баварски премијер Маркус Зедер поручује да је ова недеља одлучујућа. - Имамо јасне циљеве: сачувати економију даљњих штета, школе и вртиће држати што је могуће дуже отворенима.
Срушен нови рекорд
Канцеларка Меркел је у суботу, у редовном нецељном видеообраћању, позвала грађане да не излазе из кућа и да дружења сведу на минимум. У суботу је полиција интензивно растеривала омладину с улица, али бројке расту.
- Разлика у односу на први талас је у томе што сад нема драматичних слика из Италије, оне су утицале на виши ниво дисциплине и код нас - каже Лаутербах.
У Француској је у недељу срушен нови рекорд, са 52.010 новозаражених у 24 сата. Имају 17 посто позитивних тестова, а почетком септембра их је било 4,5 посто.
- Претпостављамо да идемо у правцу цифре од 100.000 новозаражених дневно - упозорио је саветник француске владе Жан Франсоа Делфреси.
Класични локдаун имају Белгија, Ирска, Велс, ванредно стање је међу осталим у Шпанији и Француској. Аустријски канцелар Себастијан Курц најавио је да није искључен други карантин: одлучујуће ће бити стање у болницама. Земља с највише заражених по становнику је Чешка: премијер Андреј Бабиш најавио је продужење ванредног стања.
- Ако се не догоди чудо, ништа друго нам неће преостати него пооштрење мера - рекао је.
Већ су затворене школе и већина трговина, али многи Чеси не придржавају се мера.
Словенија је објавила да од уторка грађани не смеју да напуштају место становања осим у нужди. Раније нису смели напуштати ширу регију, уз полицијски сат од 21 до 6 сати ујутро. Од викенда су затворени хотели и све трговине осим прехрамбених.
Делотворност локдауна показала се у Израелу: тамо се поступно деца враћају у школе након што је у четири недеље број новозаражених с више од 9.000 30. септембра пао испод 2.000. Бројка и даље пада, у суботу су забележили 692 заражена.