ПЕТ НАЈВЕЋИХ ВОЈНИХ СВЕТСКИХ СИЛА: Мења се поредак, једно име ће вас изненадити - они доминирају над осталим државама!
Сједињене Америчке Државе, Русија, Кина, Индија и Јапан највеће су војне силе на свету, објавио је портал "Глобал фајерпауер".
У том истраживању разматрано је више од 50 индивидуалних фактора.
Шта је то што Трампу омогућује поновну кандидатуру за председника? После импичмента све је постало јасно
ПЕНТАГОН УЦЕЊУЈЕ УКРАЈИНЦЕ: Хоћете оружје и помоћ, мораћете да испуните један важан услов
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ПЕШАЧКИ ПРЕЛАЗ СМРТИ: Украденим колима ПОКОСИО БРАТА И СЕСТРУ, а тек што је изашао из затвора због убиства
Међу њима су војна моћ, висина војног буџета, логистика и географски положај.
1. САД
На првом месту су САД. Њих карактерише огроман буџет, велики број војника и знатна резерва у људству.
Америчка војна индустрија производи најсавременију војну технику на свету. САД су водећа сила и у области војне авијације, имају највећи број активних носача авиона и могућност да изврше глобални напад на основу концепције која постоји у ратној морнарици САД, а односи се на примјену офанзивних група бродова које предводе носачи авиона.
2. Русија
Дуга најмоћнија војна сила је Русија, која је успјела да обнови војни потенцијал након постсовјетске кризе и реализује мноштво пројеката у вези са модернизацијом ратне авијације и ратне морнарице.
Русија поседује нову генерацију подморница наоружаних стратешким и крстарећим ракетама. То јој омогућава да смањи заостајање за Американцима. Све већа моћ руских корвета и других мањих бродова говори у прилог томе да се посебна пажња посвећује јачању одбране обале.
Русија је и даље испред САД по свим категоријама копненог наоружања осим лаких клопних возила. Када је ријеч о ратној авијацији, Руси су увек иза САД, али је за успостављање доминације у ваздуху Русија произвела ловца "Су-57".
3. Кина
Кина је трећа војна сила. Она заостаје за Русијом и САД, али и даље улаже велике и дугорочне инвестиције у све гране војне индустрије.
Са другим по величини војним буџетом и највећим бројем резервиста, Кина демонстрира способност да обезбеди "експлозиван" развој у кратком периоду.
Значајни ресурси омогућавају јој да у наредним деценијама реализује низ амбициозних програма у области производње и куповине оружја, од стварања властитих носача авиона са групама пратећих ратних бродова до производње флоте бомбардера и ловаца шесте генерације.
4. Индија
Четврта по снази је војска Индије, која упркос релативно малом војном буџету и војној индустрији која се не може упоредити са индустријама три водеће светске силе, војни потенцијал заснива се на огромном ресурсу радне снаге и исто тако импозантном броју резервиста.
Индија има велики, иако делимично застајели парк тенкова, а располаже и импресивним снагама обалске одбране и солидном резервом артиљеријских оруђа.
5. Јапан
Пети на листи је Јапан, који је потиснуо француску војску.
То је постигао захваљујући богатству, релативно великом војном буџету и изванредној инфраструктури. Јапан има моћно ратно ваздухопловствои добро је заступљен у појединим категоријама ратне морнарице, укључујући разараче и подморнице, али његов укупни рејтинг лошији је због релативно малих копнених снага.