ПОД ЗЕМЉОМ ПРОНАШЛИ АНТИЧКИ ГРАД, А ДА НИСУ НИ КАМЕН ПОМЕРИЛИ: Невероватном техником су дошли до великог открића
Научници су први пут под земљом, близу града Фалериија Новија, педесетак километара од Рима, открили антички римски град користећи се само георадаром.
Оно што је најзанимљивије јесте да нису морали да преврну ниједан камен. Уместо тога, научници с Кембриџа и Универзитета у белгијском Генту користили су радар за снимање испод површине земље, створивши софистициране тродимензионалне приказе некада изгубљеног града, па су открили нове аспекте римске архитектуре и урбаног дизајна.
Авион ИСТОВРЕМЕНО УДАРИЛЕ ТРИ МУЊЕ током слетања: Снимци ШОКИРАЛИ СВЕ (ВИДЕО)
ИЗДАТА ЦРВЕНА ПОТЕРНИЦА ЗА АЛБАНКОМ! Умешана у отмицу мале Медлин, откривен један БИТАН ДЕТАЉ (ФОТО)
ПОРУКА ШЕФА ЊУЈОРШКИХ ПОЛИЦАЈАЦА ПРОБУДИЛА СВЕТ: "Престаните да се понашате према нама као према животињама!"
Ово је први пут да је кориштењем георадара мапиран цео град, казао је један од аутора студије професор Мартин Милет.
- Добили смо слику фантастично високе резолуције онога што се налази под површином. Радар нам је омогућио да видимо шта се догађа на различитим дубинама - рекао је.
Традиционална ископавања открила су доста података о томе како су изгледали римски градови, али поглед из птичје перспективе даје додатну димензију спознајама о римском урбаном планирању.
Фалерии Нови под земљом је 13 векова. Површине је отприлике четвртине квадратног километра, а претпоставља се да је град основан 241. године пре нове ере и да је био настањен до отприлике 700. године.
Георадаром је утврђено да је имао неколико храмова и зграда јавне управе, позориште и јавно купатило.
Доста мањи од суседног Рима, Фалерии Нови "био је плански доста разрађенији од онога што бисте обично очекивали од мањих градова", казао је Милет.
Мапирање георадаром открило је и сложен систем цевовода, не превише другачији од модерног.
- Види се да је систем водоснабдевања био положен на самом почетку развоја града. То нам говори о томе на који је начин концептуализован план града - рекао је Милет.
- Ако сте заинтересовани за проучавање Римског Царства, градови су кључни јер је то био начин на који је функционисао Рим. Међутим, број градова које можемо потпуно да разумемо може се набројати на прсте једне руке - истакао је.
- Већина онога што имамо, ако изузмемо Помпеју, углавном су делићи. Ископате ров и схватите понешто, али је тако немогуће сазнати како је град функционисао као целина. Ово нам омогућава да видимо целовите градове и без ископавања добијемо увид у њихову структуру - објаснио је.
Он тврди да се техника георадаром може искористити и за истраживање већих градова попут Милета у Турској, Никополиса у Грчкој или Кирене у Либији.