ПОДГРЕВАЈУ СЕ СПЕКУЛАЦИЈЕ: Да ли Ердоган жели "турску унију" до Балкана?
Куда ће то Турска?
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган оптужио је пре неколико дана ЕУ да није била „искрена и поштена“, јер је „оставила Турску да чека испред њених врата“. Он је поновио да ће његова земља на референдуму одлучити хоће ли наставити пут ка чланству у тој организацији.
РУСИЈА ЛУПИЛА ШАМАР АМЕРИЦИ: Авиони Коалиције НЕЋЕ МОЋИ у безбедне зоне у Сирији!
Ове изјаве турског лидера подгрејале су спекулације да Ердоган, удаљавањем од Брисела, заправо дугорочно планира стварање неке сопствене „турске уније“.
И заиста, куда ће то Турска, ако не у ЕУ?
Новинар и дипломата Златко Диздаревић каже да је то питање од милион долара, на које је тешко одговорити из низа разлога.
- Пре свега, зато што не верујем да је Ердоган човек који доноси конзистентне, дугорочне и дефинитивне одлуке. Такође, он је свестан тога да је у позицији да може у сваком тренутку да седи на више столица, јер је Турска по својој геостратешкој позицији и ситуацији, свиђало се то некоме или не, велики играч и бескрајно битна и Западу и Истоку. Мислим да он у овом часу врши притисак на Брисел, мада јако добро зна да нити је ЕУ данас оно што је била раније, нити је у могућности да му одговори на неке његове захтеве - објашњава Диздаревић.
Према његовом уверењу, ЕУ је направила велику грешку што није прихватила Турску у своје окриље у време када је то могла — онда када је та држава била секуларна, економски моћна и врло значајна. У политици, истиче Диздаревић, нема празног простора — ако нећете ви, хоће неко други — а самој Турској је такав потез помогао у отклизавању ка правцу који апсолутно није европски. Зато, додаје, најава референдума није изненађење.
- Ердоган зна да Турска, оваква каква је, не може формално да буде примљена у ЕУ из низа разлога — унутрашњег карактера, режима, начина на који се он понаша, поновног увођења смртне казне… Знајући да нема отворена врата у Бриселу, он од тога прави добитак за себе, са изјавама и понашањем које ће на таласу популизма ојачати његове снаге унутар Турске. Међутим, без обзира на то што Ердоган има врло високо мишљење о позицији Турске и самом себи, не верујем да може да окупи неке нове снаге и неку нову регионалну, међународну асоцијацију око себе, која би укључивала Балкан, Босну и Херцеговину, Санџак, Косово, Албанију и тако даље. Не мислим да се то може дугорочно изродити у неку велику коалицију са њим, а он ће тамо наставити да балансира водећи рачуна искључиво о својим интересима - категоричан је Диздаревић.
Како каже, турски лидер ни у арапском свету нема јаку конекцију, јер Арапи никада нису били превише блиски Турској, нити је Турска могла на тим просторима да надвлада старе арапске центре, без обзира на то каква је тамо тренутна ситуација.