Погледајте дванаест најчуднијих мера у борби против короне широм света: Нема звоцања, али вотка је обавезна
У једној земљи мушкарци и жене одвојено у куповину, у другој саветују како да се не звоца мужевима.
Широм света владе покушавају да спрече ширење епидемије новог корона вируса. Обустављени су летови и саобраћај генерално, затварају се јавне установе, а правила за појединце укључују забрану изласка из куће осим у неопходним случајевима, избегавање групних окупљања и слично.
Међутим, понашање људи у неким државама натерало је власти да се окрену необичним препорукама и решењима.
Ево 12 примера који показују као се државе довијају на све начине - од наредби до препорука - не би ли спречиле ширење заразе.
РУСИ СЕ ОД КОРОНЕ ШТИТЕ НА ПРИРОДАН НАЧИН: Ево за којих пет производа влада јагма у руским продавницама
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ЏОНСОНОМ? Након ноћи проведене у болници, огласио се његов сарадник
КОРОНА ВИРУС УШАО И У РУСКУ ЦРКВУ: Заражена три свештеника
Панама
Панамске власти наредиле су својим грађанима да остану у својим кућама у јеку пандемије новог корона вируса, осим кад морају да купе храну или лекове. Али, узнемирени због чињенице да много људи и даље излази ван, званичници су одлучили да поделе недеље према половима, како би ограничиле број становника на улицама у истом тренутку.
Тако је од женама дозвољено да купују неопходне намирнице понедељком, средом и петком, док мушкарци могу да изађу уторком, четвртком и суботом. Недељом сви морају да остану у својим кућама, а ова мера трајаће бар две недеље.
САД
Амерички Центар за контролу и превенцију болести саветује здравственим радницима на свом сајту да у случају кад им маске за лице нису доступне, као последње средство користе импровизоване – на пример мараме, шалове, итд, ради бриге за пацијенте са корона вирусом.
Ипак, импровизоване маске се не сматрају личном заштитном опремом, јер њихова способност да заштите здравствене раднике није позната, истиче се на сајту и додаје да треба бити опрезан код разматрања ове опције. Импровизоване маске идеално се требају користити у комбинацији са заштитом на лицу која покрива читаву предњу страну,продужава се до браде или ниже, и лице са свих страна.
Америчке болнице су суочене са недостатком опреме и таласом нових случајева оболелих од корона вируса. У САД тренутно има 334.745 заражених, а преминуло је 9.572 особе.
Колумбија
У Колумбији су уведене разне мере у борби против корона вируса. Осим ограничења групних окупљања на не више од 50 људи и отказивања дешавања попут концерата, конвенција и слично, неки колумбијски градови увели су додатне мере.
Тако је Баранкабермеха, град на обали реке Магдалене са више од 190.000 становника, ограничио изласке на основу последње бројке у матичном броју својих грађана. Грађани чији матични број завршава са 0,7 и 4 могу изаћи из куће понедељком, а они са 1,8 и 5 уторком.
Белорусија
Председник Александар Лукашенко стално износи необичне савете становницима Белорусије у борби против корона вируса. Тако их је средином марта подстакао да иду да раде на село и возе тракторе.
Лукашенко је на утакмици крајем марта, након што је учествовао у хокејском мечу, прогласио тај спорт најбољим леком против корона вируса. Лукашенко, који сматра да су строге мере против епидемије знак хистерије, последњих недеља предлагао је становницима Белорусије да пију 50 мл вотке дневно како би се одбранили против вируса - мада не на радном месту, а такође је саветовао одласке у сауну и добар доручак. Он је такође одбио да откаже велика дешавања, попут прославе Дана победе 9. маја, те похвалио позив америчког председника Доналда Трампа да се људи врате на посао.
Белорусија има 562 оболела пацијента и осам смртних случајева.
Шведска
Белорусија је једна од ретких земаља које нису предузеле скоро никакве мере против ширења вируса, а у ту групу спада и Шведска, где су вртићи, барови, ресторани, скијалишта, спортски клубови, фризерски салони и друго и даље отворени. Окупљања су ограничена на највише 50 људи, а ако неко оболи од вируса, два дана након опоравка може се вратити на посао.
Оболели родитељи, такође, могу и даље своју децу слати у школу. Многи сматрају да Шведска, која покушава да изгради колективни, такозвани имунитет стада, допушта да вирус експериментише са људским животима. Здравствени експерти у Шведској критиковали су владу због некомпетентних мера.
У Шведској је од вируса оболело 6.830, а умрла је 401 особа.
Малезија
Малезијска влада нашла се на мети критика због сексистичких савета за жене у јеку пандемије. Министарство за жене и породицу објавило је низ онлајн плаката усмерених на припаднице лепшег пола, укључујући како да одржавају породичну срећу у својим домовима и избегавање неслагања са својим мужевима.
На једном од постера се наводи како жене треба да се уздрже од сарказма ако требају помоћ супруга око кућних послова.
Избегавајте звоцање вашим мужевима, стоји на другом плакату. Министарство је такође подстакло жене да се облаче и шминкају док раде од куће, а касније се извинуло ако су њихови савети били неприкладни. Плакати су уклоњени.
У Малезији има 3.662 оболелих и 70 смртних
Хонг Конг
Крајем марта хонкошке власти почеле су да користе електронске наруквице у оквиру напора за сузбијање епидемије. Наруквице су повезане за апликацију на паметним телефонима и користе се да власти буду сигурне да су људи заиста у својим кућама. Влада је тада навела да има више од 60.000 наруквица на располагању.
Аустрија
Иако је Светска здравствена организација саветовала да здраве особе не треба да носе маске осим ако се не старају за оболелог од корона вируса, аустријске власти су увеле обавезу ношења заштите на лицу у – супермаркетима. Нова правила увео је канцелар Себастијан Курц, а ступиле су на снагу од 1. априла.
Он је упозорио да нове мере нису замена за одржавање размака међу другим људима у јавности и истакао да је то додатна заштита. Иако је ношење маски уобичајено у многим деловима Азије, Аустрија је тек четврта европска држава која је наредила обавезно ношење заштите у јавности, након Чешке, Словачке и Босне и Херцеговине.
Филипини
Филипински председник Родриго Дутерте је средином марта наложио обустављање домаћег саобраћаја у области Маниле у наредних месец дана и одобрио изолацију у том региону, укључујући забрану окупљања већег броја људи и затварање школа.
Он је тада запретио хапшењем свима који крше правила, истичући да то није преки суд, међутим јуче је поручио да ће наредити снагама безбедности да пуцају у све који праве проблеме током изолације.
На Филипинима је од вируса оболело 3.246, а умрло 152 особе.
Италија
Италија је у оквиру мера спречавања ширења епидемије крајем марта, осим забране разних дешавања обуставила и сахране, због пренатропаности мртвачница и опасности од ширења заразе. Ово је многим породицама одузело прилику за последњи опроштај са својим преминулим члановима.
Италијанска влада је почетком марта објавила нова правила против епидемије, укључујући препоруке о промени понашања код људи. Тако је становницима саветовано да прескоче навику по којој су Италијани чувени – грљење и љубљење - а искључена су чак и руковања. У неким крајевима Италије, како наводи Thelocal.it, мештани грле и љубе чак и особе које су тек упознали.
Француска
Иако делује да је свима јасно да директан контакт са људима треба избегавати, изгледа да многи не поштују то правило, па је тако прошлог викенда министар здравља Оливијер Веран саветовао Французима да избегну своју традицију љубљења у образ више пута.
- Препоручује се смањење друштвених контакта, а то укључује и љубљење – рекао је он, додајући да треба избегавати и руковање.
Аустралија
Аустралијски званичници су објавили слична упутства као њихове француске колеге, министар здравља Новог Јужног Велса Бред Хазард подстакао је људе да се уместо руковања потапшу по леђима.
КРАЈ ДРАМЕ, АЛИ ПРЕДСТАВА ЈОШ НИЈЕ ГОТОВА: Криза у Италији је далеко од краја, од ових ПЕТ КОРАКА све зависи
КРАЈ ДРАМЕ, АЛИ ПРЕДСТАВА ЈОШ НИЈЕ ГОТОВА: Криза у Италији је далеко од краја, од ових ПЕТ КОРАКА све зависи
РУЖИЧАСТИ МЕСЕЦ СТИЖЕ ЗА ДВА ДАНА: Ево где се може видети и какво је његово значење! (ВИДЕО)
СЗО упозорила: Све више младих има озбиљне симтоме корона вируса
РУСИ ПРОНАШЛИ НОВИ НАЧИН: Тестирање на корона вирус без одласка лекару