"ПОСЕДОВАЊЕ НУКЛЕАРНОГ НАОРУЖАЊА ЈЕ НЕМОРАЛНО" Папа позвао светске лидере да престану да производе и тргују оружјем
Римски папа Фрања је у књизи "Молим вас, у име Господа. Десет молитви за наду у будућност", написао да је неприхватљиво и незамисливо да се новац троши на производњу нуклеарног оружја.
Фрагмент из књиге, која ће бити објављена 18. октобра, објавио је лист Стампа.
КИНА СЕ НЕ ОДРИЧЕ СИЛЕ НА ТАЈВАНУ! Историјски говор Си Ђинпинга на конгресу КП Кине
ЕДИ РАМА ИСПРОВОЦИРАО ШОЛЦА? Објавио снимак немачког канцелара, па му упутио пркосну поруку (ВИДЕО)
"ЧИЈЕ ЈЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ЈАЧЕ?" Брутална провокација за Бајдена - Једна од највећих сила уплашила Вашингтон
- Стварање света без нуклеарног наоружања је могуће, ако имамо жељу и инструменте и то је неопходно тако учинити, с обзиром на претњу коју ова врста оружја представља за опстанак човечанства. Поседовање нуклеарног оружја је неморално - рекао је римски папа.
Он сматра да је "данас неприхватљиво и незамисливо да се ресурси троше на производњу таквог оружја, када прети озбиљна криза која има последице и по здравље, храну и климу и за чије превазилажење никада неће ниједна инвестиција бити довољна".
Римски папа је позвао све светске лидере да престану да производе оружје и да тргују њиме на међународној арени.
- Трошење новца на оружје је један од најозбиљнијих моралних скандала нашег времена. Милиони људи губе све, али има и оних који зарађују милионе. Депресивна је чак и сумња да се многи модерни ратови воде ради промоције оружја и то не може да се настави - истакао је папа Фрања и позвао да се створи нови и бољи свет на земљи.
Он је у својој књизи проблем рата у савременом свету окарактерисао као политички неуспех.
Папа Фрања, који је неколико пута позивао да се окончају ратна дејства и пронађе мировно решење украјинске кризе, поново то нагласио и у књизи. Према његовим речима, овај сукоб је "савест милиона људи на Западу ставио пред сурову стварност хуманитарне трагедије која је одавно постојала".
Закључио је да су за постизање мировних циљева потребан дијалог, преговори, способност слушања, умеће у дипломатији, креативност и визионарска политика која може да изгради систем суживота који се не би заснивао на оружју или обуздавању. Позвао је да се постојеће међународне институције, укључујући и Уједињене нације, реорганизују како би могле да одговоре новој реалности.