ЦЕО СВЕТ МУ УПУТИО "ПОСЛЕДЊЕ ЗБОГОМ" Погледајте како су се званичници опростили од поглавара СПЦ
Епископ аустријско-швајцарски Андреј поручио је данас да је патријарх Иринеј био велики пријатељ Аустрије
Поводом смрти патријарха Иринеја током целог дана пристижу реакције из целог света. Немачка бискупска конференција упутила је телеграм саучешсћа Српској православној цркви, а огласили су се верски званичници и из других земаља.
Повратак клупског фудбала: ГОРИ СВЕ од Лондона до Напуља!
ТРИ ДЕТАЉА ИЗ ЖИВОТА ПАТРИЈАРХА ИРИНЕЈА: Да ли сте чули приче о седој коси, Грачаници и Павлу?
ЗБОГ ЕПИДЕМИЈЕ КОРОНА ВИРУСА: Овако ће изгледати опроштај верника од патријарха Иринеја
- Уједињени смо са вама и свима онима који ових дана тугују за покојником у тихом саосећању - наводи се у писму Немачке бискупске конференције.
Председавајући тог тела Георг Бенцинг нагласио је да је више од деценије патријарх Иринеј управљао богатством СПЦ и својом духовном дубином пружао верницима оријентацију и подршку.
Он је указао да су нарочито у периоду од 1999. до 2009. године СПЦ, Немачка бискупска конференција и Евангелистичка црква водили интензиван дијалог о улози цркава на Балкану, са посебним освртом на одговорност цркве у процесу помирења.
Реакција из Аустрије
Епископ аустријско-швајцарски Андреј поручио је данас да је патријарх Иринеј био велики пријатељ Аустрије, а надбискуп бечки кардинал Кристоф Шенборн описао га као човека који је гледао и изван граница сопствене цркве, који се залагао за теолошки дијалог православне и кароличке цркве.
Шенборн је за Катпрес рекао да је патријарх био тај који је, након због политички проузрокованог прекида допринео обнови званичног теолошког дијалога православне и католичке цркве на међународном нивоу 2006.у Београду.
Подсетио је да је Иринеј тада био у Нишу, те да је из чињенице да је Ниш био родно место цара Константина црпео своју екомуенску инспирацију.
- Бог ће га богато наградити за ово дело и пасторално деловање - нагласио је Шенборн.
Епископ Андреј је Катпресу рекао да је патријарх Иринеј веома ценио ранијег бечког надбискупа кардинала Франца Кенига, а затим и његовог наследника Шенборна.
- Патријарх је увек знао да цени колико католичка црква у Аустрији подржава СПЦ у земљи - додао је он.
Указао је да је већ пре више година одлучено да се кардинал Шенборн награди највишим орденом СПЦ, али до сада није дошло до уручења, те је за жаљење што то неће моћи да се догоди под патријархом Иринејем.
Кардинал Шенборн се, иначе, последњи пут новембра 2018. састао у Београду са патријархом Иринејем.
Тада је патријарх изразио захвалност што је Аустрија добро прихватила српске православне вернике.
Осим тога је позитивно поменуо што је бечка надбискупија 2014.године једну своју цркву у Бечу предала СПЦ.
Епископ Андреј је указао да се патријарх залагао за дијалог са католичком црквом и да је подржавао посету папе Србији.С тим у вези је подсетио на писмо Иринеја из 2005.године тадашњем патријарху Павлу, у којем је апеловао да се поводом велике прославе Миланског едикта 2013.позову сви хришћански поглавари, а тако и папа.
Такође, наводи епископ Андреј, патријарх Иринеј се залагао и за помирење Срба и Хрвата.
Саучешће бугарског патријарха
Бугарски патријарх Неофит упутио је писмо саучешћа Светом синоду Српске православне цркве због смрти патријарха Иринеја.
- У име Светог синода Бугарске православне цркве и у наше име прихватите наше најискреније братско саучешће због неочекиване смрти Његове Светости Патријарха Иринеја - написао је патријарх Неофит у свом писму, преноси бугарска агенција БТА.
Бугарска патријаршија је такође изразила саучешће поводом смрти српског патријарха Иринеја.
- Нека Бог опрости Његовој Светости Патријарху српском Иринеју! Нека његово сећање буде вечно и благословено! - наводи се у писму.
Саучешће из Хрватске
Хрватска бискупска конференција (ХБК) изразила је саучешће Српској православној цркви поводом смрти патријарха Иринеја.
Председник ХБК, задарски надбискуп Желимир Пуљић, изразио је, наводи се у саопштењу објављеном на сајту ХБК, хришћанско саучешће и молитвену солидарност Светом синоду, свим митрополитима и епископима СПЦ-а, свештенству, монасима и монахињама и свим верницима Српске православне Цркве.
Тим поводом nadbiskkup Пуљић се присетио и свог сусрета с патријархом Иринејом 18. августа 2015. године у Задру и Иринејевог говора у задарској катедрали када је рекао да му је драго што је Господ дао прилику да посети тај древни хршћански град који је имао прилику да дочека и апостола Павла.
- Овај град и овај дивни храм обилно нас подсећају на наше заједничко време, када је била једна хршћанска Црква. То време није било кратко и није било толико далеко од нашег времена. Било је то време којем се Господ радовао - рекао је српски патријарх у Задру.
Патријарх је, пише Пуљић, тада рекао и да верује, да, ако ми будемо радили да се то време поврати, обрадоваћемо нашег заједничког Господа, наше свете угоднике, међу којима је и Света Анастазија Римљанка.
- Имамо пуно заједничког и поред извесних разлика. Али пуно је више онога што нас сједињује, зближава и чини да будемо једни - ако не заједно, барем једни поред других. Било је време које бих рекао да се не понови, када смо чинили нешто што не приличи хршћанском имену. Када се човек удаљи од Бога, онда је све могуће - рекао је тада патријарх Иринеј у задарској катедрали и позвао на молитву да то време буде далеко од нас и да се никад не понови.
Надбикуп Пуљић подсећа да је патријарх тада рекао да "живимо у времену које нас упућује једне другима".
- Имамо заједничког ближњега који нису с нама. Ради те близине ми смо дужни и позвани нешто да учинимо, да премостимо прошлост. Ону прошлост која нас је делила. Прошлост која је оставила трага, с којом се не поносимо. Господ жели нашу заједницу. И ми сви чинимо и треба да чинимо, ако већ нисмо заједно, али да будемо блиски једни другима. На нама је, на нашим Црквама врло велика одговорност - казао је патријарх.
Обраћајући се тада надбискупу Пуљићу, патријарх је још казао:
- Онакви какви будемо ми, конкретно Ви и ја, који представљамо своју Цркву, такви ће бити и наши верници. Јер они гледају у нас, подржавају нас и чине оно што ми желимо. Па да се потрудимо да чинимо и живимо оно што Господ жели. Јер сви смо његов народ - наводи се.
Истакао је тада и да Црква сједињује католике и православне и да оно што, како је говорио, нас сједињује и што нам је заједничко пуно је веће од онога што нас дели.
- Потрудимо се да подржимо то што нам је заједничко, да то проглашавамо за нашу методу, план и програм нашег живота - поручио је, између осталог, тада патријарх Иринеј у задарској катедрали, подсетио је надбискуп Пуљић у саучешћу СПЦ.
Бискупи из БиХ упутили саучешће
Бискупи Бискупске конференције Босне и Херцеговине упутили су саучешће Српској православној цркви и свим њеним верницима поводом смрти патријарха Иринеја.
- Посебно молимо за све које је Господин позвао к себи, а међу њима посебно за његову светост патријарха Иринеја који му је верно служио водећи Српску православну цркву у времену бројних изазова - поручили су из бискупи, преноси портал Кликс писање Католичке новинске агенције (КТА).
У телеграму саучешћа из Бискупске конференције истакли су како је смрт патријарха Иринеја наступила у тешком периоду с којим се сви верници суочавају.
- Господин је у својој божанској провидности одлучио позвати свога слугу патријарха Иринеја у времену када се ваша Православна, као и Католичка црква и сви верници различитих религија, као и сва створења, заједно уздише и мучи, погођено пандемијом корона вируса. Молимо да му небески Отац подари место међу својим светима - истакли су у телеграму из Бискупске конференције.
Телеграм су потписали надбискуп врхбосански кардинал Винко Пуљић, монс. Томо Вукшић, надбискуп коађутор врхбосански, монс. Фрањо Комарица бискуп бањалучки, монс. Марко Семрен помоћни бискуп бањалучки, монс. Петар Палић бискуп мостарско-дувањски и апостолски управитељ требињско-мркански.