Прича о Тамими и Бани: Деца у служби медијског рата на Блиском истоку
Пристрасно извештавање западних медија о судбинама две девојчице
Извештаји западних медија о судбинама две девојчице са Блиског истока открива како су новинске куће постале продужена рука америчке спољне политике.
Прочитајте и:
Тамими (17) је из окупираног дела Западне обале, Бана (8) из сиријског Алепа, а медијско извештавање о њиховим судбинама је у потпуном контрасту.
Прича о Тамими
Израелске снаге ухапсиле су пре неколико дана палестинску девојчицу Тамими Ахед (17). Тренутно седи у војном затвору и чека пресуду. Али ако сте гледали само америчке медије то нисте могли да сазнате!
Ахед Тамими was forcibly такен away фром хер парентс home by Исраелис ат 4 а.м. Палестиниан тиме. Схе ис а child ацтивист. А child. pic.twitter.com/oHGB585mTT— асад абукхалил (@asadabukhalil) Децембер 19, 2017
Тамими је из засеока Наби Салех на Западној обали. Мештани њеног села активно учествују у демонстрацијама против полувековне окупације њене земље од стране Израела. Сваког петка мештанима се придружују међународни активисти за солидарност и заједно покушавају да дођу до извора ког су израелске снаге конфисковале за суседно насеље.
Демонстранте надомак извора чекају наоружани израелски војници, који користе различите тактике како би их потиснули, често их повређују, а повремено и убијају. Често нападају и село са колективним мерама кажњавања.
Тамими је иначе ћерка истакнутих активиста за борбу против окупације. Њен отац Басем чак је проглашен "заробљеником савести" од стране Амнести Интернационала 2012. године, кад су га израелске снаге затвориле због ненасилног активизма.
Фотографија Тамими постала је вирална кад се 2012. суочила са израелским војником. Њену храброст тад је похвалио и тадашњи турски премијер Реџеп Тајип Ердоган. Фотографија је поново постала актуелна 2015. кад је Тамими фотографисана како удара и гризе израелског војника који је давио њеног Мохамеда (11).
Исраел хас now детаинед both парентс оф теенагер Ахед Тамими, ас Исраели леадерс vow collective пунисхмент агаинст the family https://t.co/B8RIV1QJNw— Елецтрониц Интифада (@intifada) Децембер 20, 2017
Стејт департмент је рецимо 2016. одбио њен захтев за улазак у САД у склопу мировне турнеје "Без деце иза решетака".
Ту није крај приче. Израелски војници у петак су упуцали Мохамеда (14) у главу са гуменим метком. Сада је у медицинској коми. Видео који су објавили израелски медији приказује Тамими и њену рођаку Нур (20) како се дан раније на демонстрацијама гурају са израелским војницима који су блокирали прилаз њиховој породичној кући. Коментатори су на сав глас хвалили војнике јер нису напали девојчице.
А оно што се не зна јесте да су израелске снаге напале њихову кућу већ следећег јутра и да је цела породица ухапшена. Ту настаје блистави контраст са причом о Бани ал-Абед.
Прича о Бани
Током борби сиријских владиних снага и џихадистичких група у Алепу, септембра 2016, године појавио се твит седмогодишње Бане, који је добио стотине хиљада присталица преко ноћи.
Истрага је показала да је твит послат из источног Алепа који је био под контролом Нусра фронта. Никоме није било јасно како је то могуће јер је приступ интернету био углавном недоступан. Чак је и Твитер верификовао рачун кршећи своја правила која забрањују верификацију малолетника.
Медијске личности, као што је новинар CNN-a Џејк Тапер, спремно је промовисао Банин налог позивајући милионе својих присталица да га прате. А Бана је уз помоћ своје мајке Фатемах у твитовима позивала америчку војну ескалацију која би срушила владу Асада и покренула чак трећи светски рат.
За разлику од њених течних твитова - Банин говор је био поприлично немушт. То је била индикација да је мало разумела енглески језик. А како се ослобађање Алепа од стране сиријске војске и Хезболаха приближавало, тако је Бана твитовала да је њена смрт у њиховим рукама неизбежна.
Недељама касније њена породица се изненада појавила у провинцији Идлиб. Бана је одмах била представљена у западним медијима. Чак је од стране Вашингтон поста названа "Аном Франк" наше ере.
У мају је њена породица добила турско држављанство. Током интервјуа са турским државним медијима постало је јасно да не разуме енглески језик. Без обзира на то добила је уговор да објави књигу – и то уз помоћ Ј.К. Ровлинг која је аутор књига о Харију Потеру. Књига од 224 стране описује њен живот у Алепу.
Бана данас промовише своју књигу у САД. Са побољшаним енглеским језиком појављује се на тамошњим телевизијама. Такође је објавила чланак у часопису Тајм.
А Тамими чека на пресуду пред израелским војним судом.