ПУТИН И ЕРДОГАН ПОРУЧИЛИ ЗАПАДУ: Више нисте ЦЕНТАР СВЕТА!
Са самита Русије и Турске у Санкт Петерсбургу су послате поруке да Европа "више није центар света" и да Турска поред САД има и "друге стратешке могућности":
Такође се наводи да је "озлојеђеност Западом" главни разлог приближавања Русије и Турске, а примарни циљ Москве јесте редефинисање постојећег геополитичког система, који је у дубокој кризи.
Русија жели и већи утицај на Блиском истоку, док Турска настоји да "изађе из изолације" у којој се нашла због реакције своје владе на недавни покушај војног удара.
Анкари је потребно што више савезника у региону, у коме је окружена ратом разореном Сиријом и све утицајнијим шиитским Ираном.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Шта ТУРСКА мора после ПОКУШАЈА ПУЧА?
У анализи се такође подсећа на недавни коментар турског председника Реџепа Тајипа Ердогана о односима Турске и ЕУ, у којем је он за француски лист Монд изјавио да ЕУ "замајава Турску 53 године и не престаје то да чини".
Русију и Турску зближава неуспех у покушају приближавања ЕУ, како је то недавно оценио Андреј Кортунов, генерални директор руског Савета за међународне односе.
Кортунов је рекао да је главна тачка спајања Русије и Турске управо незадовољство Западом, што би могло да буде "снажна противтежа" међусобним несугласицама између две земље, међу којима је и различит став према сиријском председнику Башару ел Асаду, кога Москва подржава, док Анкара тражи његов одлазак са власти.
ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Према његовим речима, иако Русија подржава побуњеничку Радничку партију Курдистана коју Турска сматра терористичком организацијом, од те подршке би могла да одустане у случају да Анкара призна аутономију курдске заједнице када се рат заврши.
Кортунов је такође нагласио да највећи изазов у региону представља криза у односима између Турске и Ирана, као и да "није случајно" што се Ердоган, пре састанка са руским председником Владимиром Путином у Санкт Петерсбургу састао са иранским и азербејџанским лидерима у Бакуу.
Односи Турске, Ирана и Азербејџана затегнути су због оружаног сукоба у Нагорно-Карабаху, иако су тензије ублажене после доласка Хасана Роханија на чело Ирана, што је резултирало извесним дипломатским помацима и могло би бити нова етапа на релацији Анкара-Техеран.
КРВАВА БИТКА ЗА СИРИЈУ: Из ОВИХ разлога је 400.000 људи морало да умре!
Москва, Анкара и Техеран ће уложити напоре у коначно решење кризе на Блиском истоку, што ни САД ни ЕУ нису могле да предвиде када је пре годину дана потписан нуклеарни споразум са Ираном и ублажене економске санкције тој земљи.
ЕУ се налази у новој ситуацији у којој би морала "брже и ефикасније" да доноси праве одлуке, као и да су тренутна савезништва у свету далеко од сигурних и стабилних, па су промене на међународном плану неминовне.
КРИМСКА ТУЖИТЕЉКА: Припадници КИЈЕВСКОГ РЕЖИМА су КУКАВИЦЕ!
Русија и Турска стога следе принцип "конструктивног дипломатског опортунизма" и настоје да извуку максимум из тренутних околности, остављајући по страни традиционалне савезе.
За такву стратегију је потребно много оригиналности, својства које је међу западним политичким лидерима заборављено.