Путиново НОВО ОРУЖЈЕ: Они су борци АКВАНАУТИ, биће ангажовани на СПЕЦИЈАЛНИМ МИСИЈАМА (ВИДЕО)
Појачање
У руској армији појавиће се борци-рониоци, тзв. "акванаути", који ће моћи да роне на дубине веће од 400 метара.
Прочитајте и:
Њихова првобитна намена је да буду спасиоци, али руско министарство одбране има план да их ангажује и на неким другим мисијама, преноси Спутњик.
Прва фаза обуке ронилаца биће одржана у Ломоносову. Друга фаза те обуке укључиће вежбе роњења са спасилачких бродова руске Ратне морнарице.
Зарањање на дубину од 400 метара одвијаће се са палубе спасилачког брода "Игор Белоусов" и уз коришћење специјалног ронилачког комплекса за екстремне дубине ГВК-450, који омогућава рад на дубинама до 450 метара и у сменама на шест сати дневно током три недеље.
Реч је о ронилачким комплексима, који споља подсећају на велике капсуле и омогућавају рониоцима да дуже време раде на великим дубинама.
Иначе, у новембру прошле године руски спасиоци су оборили рекорд — ронили су на дубини од 317 метара у акваторији Тихоокеанске флоте. Била су изведена два зарањања у условима дужег боравка под водом.
Бойцы-акванавты появятся в Российской армии pic.twitter.com/NGcC9F4p6v— РЕН ТВ | Новости (@rentvchannel) January 3, 2018
- То не подразумева роњење у лакој опреми на екстремним дубинама, већ је суштина пројекта стварање аутономних станица у великим дубинама, на којима може да ради најмање 12 људи, који ће бити у стању да организују несметан рад у сменама на том или другом објекту - каже за Спутњик потпуковник Сергеј Ченик, војни историчар и главни уредник војно-историјског магазина "Милитари Крим".
В российском флоте появятся акванавты - https://t.co/WTBy0QBg6S pic.twitter.com/UnpFI48Xy4— Самые свежие новости (@bestwatchnews) January 3, 2018
Према његовим речима, сада се завршавају тестирања спасилачког брода "Игор Белоусов" и то ће бити прва у Русији, могуће и у свету, подводна станица за војнике, тзв. "акванауте".
- Учињен је и корак даље. Одвојена јединица ће пружити могућност да се буде максимално независан, да се користе техничке могућности и све што тај брод поседује. Пројекат је сличан орбиталној станици, великој насељеној структури на највећим дубинама - каже Ченик.
Припрему "акванаута" ће и овог пута спровести Научно-истраживачки институт за спасавање и подводне технологије, заједно са експедиционим спасилачким тимом Војно-морске флоте Русије.