СВЕТУ ПРЕТИ РАТ ЗБОГ ЛЕКА ЗА КОВИД? Стручњаци изнели ЗАСТРАШУЈУЋЕ СЛУТЊЕ: Ситуација ће личити на ДИВЉИ ЗАПАД
Док се вакцине користе пре инфекције коронавирусом, медикаменти Paxlovid и молнупиравир се приписују након појаве првих симптома заразе.
Вашингтон пост објавио је анализу стручњака о томе како расподела лекова за КОВИД-19, произведених у САД, може да доведе до хаоса у свету.
РАДОСТ У СЕЛУ ГОРАЖДЕВАЦ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији
ОТКРИВЕНИ НОВИ ДЕТАЉИ МЕГАСКАНДАЛА: Они су тражили од Елизабете да се одрекне ПРИНЦА ЕНДРУА
МЕГАСКАНДАЛ ТРЕСЕ САД: Бил Клинтон 17 пута доводио ПЕДОФИЛА У БЕЛУ КУЋУ - откривене везе са озлоглашеним Епстајном
Сједињене Америчке Државе произвеле су лек против КОВИДА-19, што је у читавом свету изазвало велико одушевљење, али убрзо потом планетом се проширио панични страх да би управо тај корак у борби са пандемијом коронавируса могао да изазове прави рат, будући да, како сада ствари стоје, тешко да ће медикамента бити у довољној мери да се задовоље потребе свих.
На то је указао Адам Тејлор, аналитичар америчког листа Вашингтон пост, који је цитирао речи колумбијског министра здравље Фернанда Руиза "да поменутог лека нема довољно да би могао да стигне у све делове света, посебно оне најугороженије", истичући затим да таква ситуација прети да доведе до још горег сцеранија од неравноправне расподеле вакцина.
- Руиз има разлога за страх. Богатије земље су већ унапред купиле велики део понуде третмана за који се очекује да ће бити доступан у првој половини 2022. Ефикасна употреба пилула - које укључују Фајзеров Паксловид и Мерков молнупиравир. Подсразумева се да су се оне обезбедиле и тестове на коронавирус, којих на многим местима у свету и даље нема - навео је Тејлор.
А да ситуација може да буде драматична потврдила је и Андреа Тејлор која ради у склопу тима Универзитета Ђук за праћење раних поруџбеница пипула.
- Чини се да ће све ово убрзо да личи на дивљи Запад, што се не може рећи да је исто било и за вакцине - навела је она.
Зато је реаговала и Светска здравствена организација (СЗО), која је послала упозорење произвођачима за могуће несташице у снабдевању лековима у земљама у развоју, иако је раније наведено да ће до њих медикаменти доћи у другој половини 2022.
- Ако дође до прекида у ланцу снабдевања, то ће само да рефлектује оно што смо имали и са вакцинама. То је пародија - истакао је Питер Мајдарпук из организације Јавни грађанин.
Иначе, док се вакцине користе пре инфекције коронавирусом, медикаменти Paxlovid и молнупиравир се приписују након појаве првих симптома заразе и направљени су тако да спречавају комплкацију обољења, као и хоспитализацију и смртни исход.
Оба је одобрила Америчка агенција за храну и лекове, међутим, показало се да имају нешто мању ефикасност у пракси него што су првобитне студије из новембра прошле године показале.
Обе компаније, и Фајзер и Мерк, сложиле су се да ће лиценце за лекове поделили са одељењем Уједињених нација (УН) како би се убрзала производња и ефикасност у дистрибуцији лекова.
Прве су своје залихе лекова, подразумева се, обезбедиле САД, које су од укупно 26 милиона доза купиле 20, плативши за то вртоглавих 10 милијарди долара. Притом, према очекивањима Фајзера, та компанија ће до друге половине 2022. произвести 30 милиона доза, а укупно 120 милиона до краја године.
- САД ће 10 милиона бити испоручено до јуна, а осталих 10 до септембра - открио је портпарол Фајзера Кит Лонгли.
Мерк, с друге стране, има значаније мање поруџбина - 8,6 милиона доза из 15 земаља, од којих је 12 високоразвијених и две су у нивоу "средњег" развоја. Очекивана укупна производња у овој години је 30 милиона доза.