РУСИ СВЕ ОТКРИЛИ: Познато шта је циљ афере са иконом коју је Додик поклонио Лаврову
Руско Министарство навело је да неки новинари објављују сопствене фантазије као проверене информације
Русија још увек није добила доказе да је икону поклоњену руском министру спољних послова Сергеју Лаврову у Сарајеву последњи власник стекао нелегално, а манипулација медија служи да би се Русија дискредитовала, саопштило је руско Министарство спољних послова.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ПОЛИЦИЈА ПРАТИ СВАКОГ ТУРИСТУ: У овом граду се све надгледа из контолне собе, зна се сваки корак (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИ ОТИШЛИ КОРАК ДАЉЕ: Ускоро тестови за откривање мутираног корона вируса
- Упркос чињеници да је руска страна дипломатским каналима вратила икону дародавцима како би се разјаснило њено порекло, медијским простором Босне и Херцеговине и низу других земаља настављају да се шире неосноване спекулације о судбини иконе, које бацају сенку на Русију - наводи се у саопштењу Министарства на Фејсбуку.
- Ширећи инсинуације засноване искључиво на претпоставкама њихових аутора, ангажовани медији манипулишу овом причом зарад политичког свођења рачуна унутар БиХ и да би се наша земља дискредитовала у очима њихове публике. Још увек нису представљени докази о незаконитој набавци иконе од стране последњег власника - истиче се у саопштењу Министарства.
Руско Министарство навело је да неки новинари објављују сопствене фантазије као проверене информације, уместо да чекају званични закључак о икони.
- Нажалост, још једном примећујемо да су неки медији, пратећи омиљену западњачку "забаву" да свуда и у свему тражи "руку Кремља", спремни да искористе било који - укључујући и најнепримеренији повод за јачање антируске пропаганде - закључује се у саопштењу.
Током посете БиХ у децембру 2020. године, Лавров је посетио Источно Сарајево, где му је члан председништва земље Милорад Додик поклонио православну икону која је, како је саопштено, стара 300 година и наводно је "пронађена у Луганску". Украјинска амбасада у Сарајеву упутила је протестну ноту Министарству спољних послова земље у којој захтева објашњење о пореклу иконе, коју је назвала "објектом културног наслеђа Украјине". Такође је у Украјини покренут кривични поступак у вези са извозом иконе из земље. Сама икона предата је амбасади Босне и Херцеговине у Москви.