РУСИЈА ДЕМАНТОВАЛА САД: Након оптужби да су у Либији војно интервенисали, Кремљ ДАО ЈАСАН ОДГОВОР
- Ово је још један у низу америчких покушаја да се оптужи Русија - оценио је Красов.
Афричка команда америчке војске (АФРИЦОМ) оптужила је Русију да је послала своје борбене авионе у Либију да помогну руским добровољцима који се боре на страни снага Калифе Хифтера.
КАКО ЈЕ СВЕТ "ЖРТВОВАО" СТАРЕ У ПАНДЕМИЈИ КОРОНА ВИРУСА? Катастрофа у домовима за негу
Убио супругу док је спавала: Начин одузимања живота ужаснуо све
"ЈЕДАН ПРИЗОР МЕ И ДАН-ДАНАС ПРОГАЊА": Он има НАЈКРВАВИЈИ ПОСАО НА СВЕТУ, а његова исповест леди крв у жилама
Русија је одбацила ове наводе као дезинформације.
У оштро интонираном саопштењу АФРИЦОМ је саопштила да су руски борбени авиони четврте генерације недавно долетели из једне базе у Русији преко Сирије где су им промењене ознаке како би прикрили да припадају руској војсци, не наводећи колико авиона је долетело и где су приземљени.
- Русија предуго негира своје учешће у либијском конфликту. Сада не може да негира да је то тачно. Пратили смо детаљно како руски борбени авиони четврте генерације стижу у Либију - изјавио је амерички армијски генерал Стефан Таусенд, командант АФРИЦОМ-а.
Андреј Красов, заменик председника комитета за одбрану у руској ДУМИ одбацио је америчке тврдње као дезинформације.
- Ово је још један у низу америчких покушаја да се оптужи Русија - оценио је Красов.
У Либији бесни грађански рат између две фракције које се боре за власт, источне, коју предводи генерал Хифтер и западне, војно слабије, али која контролише већи део престонице Триполија коју признају УН.
Генерала Хифтера поред Русије подржавају УАЕ и Египат, док западну фракцију помажу Турска, Катар и Италија.
Хифтеров штаб је недавно саопштио да су у борбе за Триполи од недавно укључени и борбени авиони који су дуго били приземљени и на ремонту.
Командант АФРИЦОМ-а генерал Таусенд оценио је да снаге генерала Хифтера нису способне ни да наоружају ни да полете ни да одржавају авионе који дејствују по Триполију без помоћи државе, тврдећи да је та помоћ стигла од Русије.
У међувремену, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров оценио је да се криза у Либији не може решити силом и закључио да је неопходно хитно покретање конструктивног дијалога између супротстављених либијских фракција.