РУСКА ЦРКВА ПРОТИВ БИТКОИНА: Не прихватају прилоге у криптовалутама
Са отприлике 100 милиона верника, Православна црква која представља доминантну религију у Русији не планира да прихвати донације или понуде за криптовалуте.
Према одговорима на питања која је на Јутјубу преносио портал Џисус, председавајући Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије митрополит Иларион Алфејев рекао је да Руска православна црква или РПЦ не планира да ствара сопствену дигиталну валуту нити да прихвата криптовалуте укључујући Битцоин (БТЦ) за прилоге.
ИНДИЈЦИ ТВРДЕ ДА ЈЕ У ПИТАЊУ ШПИЈУНАЖА: Становништво оптужује Американце за велику поплаву и отапање глечера (ФОТО/ВИДЕО)
БИВШИ СТАН КАМАЛЕ ХАРИС "ПУЦА" ОД ЛУКСУЗА: Продала га је за невероватну суму новца (ВИДЕО)
МНОГЕ ЗЕМЉЕ ТРАЖЕ САДА ЊИХОВУ ПОМОЋ: Поклањају вакцине у ЗАМЕНУ за нормализацију односа
Међутим, митрополит Алфејев је додао да је могуће користити друге облике технологије за слање новца у цркву као телефонске позиве.
- Мало је вероватно да ћемо прихватити донације разних крипто валута и биткоина, нити ћемо пуштати сопствену валуту - рекао је он. "Мислим да је сасвим могуће дати прилог за цркву преко телефона."
Изјава је донекле ублажени став Алфејева, који је пре три године упоредио крипто валуту са Понзијевом шемом "иза које нема ничега". У то време наизглед није правио разлику између крипто и традиционалних банака, рекавши да је валута "[утрла] пут за лихварење, против чега је црква увек говорила".
РПЦ је наводно прошле године била у "изузетно тешкој" финансијској ситуацији, јер је пандемија затворила цркве у Русији на два месеца. Иако је тешко тачно утврдити колико вреди црква с обзиром на тајност око њеног трошења, неки извештаји из 2014. године сугеришу да је РПЦ годишње има 150 милиона долара добити.
Законодавци у Русији започели су годину доношењем закона који даје крипто правни статус у земљи, али не дозвољава да се користи као начин плаћања. Председник Владимир Путин је касније потписао указ којим се одређени јавни званичници приморавају да обелодане своје власништво у крипто валутама до краја јуна. Међутим, писмо руског Министарства рада и социјалне заштите објављено у децембру указује на то да би званичници требали ликвидирати своју дигиталну имовину до априла.