ИЗРАЕЛ ЗАПОЧИЊЕ НОВИ РАТ? Спреман је да "превентивно" нападне једну државу
Одлазак Доналда Трампа са председничког места могао би да изазове ланчану реакцију ратова у свету
Бајденова кампања је уочи избора наговестила потребу за "поновним преговарањем" о заједничком свеобухватном акционом плану иранског нуклеарног споразума (ЈЦПОА), идеји коју је Техеран одбацио.
ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ УПОЗОРАВА: Можете направити опасну грешку ако узимате пробиотик уз антибиотик
"ЈОРКШИРСКИ ЏЕК ТРБОСЕК" ПРЕМИНУО ОД КОРОНЕ: Серијски убица који је сејао страх и терор широм северне Енглеске! (ВИДЕО)
"СРУШИЋУ ЏОА БАЈДЕНА" Мајка најављује освету због онога што је Трампов противкандидат урадио њеном сину (ВИДЕО)
Израел је интензивно лобирао у Вашингтону да се повуче из ЈЦПОА и запретио је војном акцијом против Техерана уколико овај добије нуклеарно оружје.
Израел би могао покренути војне ударе против Ирана након што председника Доналда Трампа више нема на власти, предложио је бивши Трампов саветник за националну безбедност Херберт Р. МекМастер.
- Израел следи доктрину почетка, што значи да неће прихватити непријатељску државу која има најразорније оружје на Земљи - рекао је МекМастер.
Бивши званичник мислио је на политику израелске владе да спроводи "превентивне" нападе на потенцијалне противнике које Тел Авив сумњичи за развој оружја за масовно уништење.
Доктрина је формулисана 1960-их, али је названа по израелском премијеру између 1977. и 1983, Менахему Бегину, који је напао ирачки нуклеарни реактор Осирак изван Багдада док је 1981. још био у изградњи.
Доктрина је незаконита према међународном праву, које забрањује концепте превентивних штрајкова и превентивног ратовања.
- То смо видели раније у нападима израелских одбрамбених снага у Сирији. Сећате се 2007. године када је Северна Кореја помагала у изградњи објекта нуклеарног оружја у сиријској пустињи, а израелске одбрамбене снаге су то напале и извеле сличне ударе у Ираку раније пре тога? Тако да мислим да је то могућност - наставио је МекМастер, мислећи на израелску операцију "Ван кутије" у септембру 2007. године.
Сиријске власти су у више наврата одбацивале тврдње да је објекат нападнут 2007. године био "нуклеарно налазиште", а председник Башар ал-Асад рекао је да би било "глупо" да Дамаск изгради нуклеарно налазиште у пустињи без икакве противваздушне одбране.
Сиријски званичници су 2009. године пријавили су Међународној агенцији за атомску енергију да је нападнуто место складиште ракета.
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку прочитајте ОВДЕ