МИЛИЈАРДЕР УДАРИО НА АМЕРИЧКОГ ПРЕДСЕДНИКА: Ескалирао сукоб Бајдена и Илона Маска - ко је то "марионета"?
Сукоб тиња већ неко време
Сукоб између "Тесле" и америчке администрације ескалирао је кад је извршни директор компаније Илон Маск недавно на "Твитеру" назвао председника Џоа Бајдена "марионетом" Синдиката ауто радника (UAW).
ИСЛАМСКА ДРЖАВА НАПАЛА ПОЛИЦИЈСКУ СТАНИЦУ: Активирали експлозивну направу, има мртвих
НАЈЕЗДА ШКОРПИЈА: Уболе преко 500 људи, поплава их избацила на површину
СЛОМЉЕНИ ПРШЉЕНОВИ, МОДРИЦЕ И ПОСЕКОТИНЕ: 17-годишњакиња преживела иако је првобитно објављено да је подлегла последицама СУДАРА СА ВОЗОМ!
Маск је реаговао на "твит" у којем су изнети порески кредити за куповину електричних возила предложени у Бајденовом предлогу закона о инфраструктури. Предлог укључује додатних 4.500 долара за електрична возила састављена од стране радника у синдикатима.
- Бесрамно: злогласни UAW мито од 4.500 долара у "Закону изградимо поново боље" (ХР 5376) искључује америчке фабрике аутомобила у власништву запослених, попут "Тесле", чак и ако оформе синдикат (!). Он дефинише "домаће монтажне квалификације" које захтевају да 50% запослених нису акционари… - стоји у посту "Тесла фактс".
- Бајден је марионета UAW-a - одговорио је Маск.
"Блумберг" наводи да би, према предлогу пореза и потрошње од 1,75 билиона (амерички трилион) долара који је Бела кућа представила у прошли четвртак, произвођачи аутомобила из Детроита у Мичигену могли да понуде 4.500 долара више пореских кредита америчким купцима него ривали попут "Тесле" и "Тојоте".
Маск је недавно рекао да ће преселити седиште "Тесле" из Пала Алта у Силицијумској долину у Остин у Тексасу, где компанија гради велики аутомобилски и батеријски производни комплекс. Тексас је познат по јефтинијој радној снази и мање строгим регулацијама.
"Блумберг" указује да се Бајден планом о кредитима за електрична возила сврстао на страну детроитских ауто-произвођача, док су страни произвођачи и "Тесла" рекли да предлог неправедно јача регион Детроита, родног места аутомобилске индустрије у САД. Како наводи регионална комора на свом сајту, Детроит прозводи више аутомобила и камиона од било које друге државе у земљи.
Међутим, проблем у ауто-индустрији, моћном мотору глобалне економије, прети расту и дрма компаније које зависе од ауто-произвођача, јер много послова и новца зависи од тога.
Успоравање производње може да остави дугогодишње последице. Шок талас који је продрмао индустрију долази од кризе са полупроводницима, која тера све произвођаче аутомобиле да елиминишу радне смене или привремено затворе производне траке, а "Њујорк тајмс" наводи да би тај потрес могао да буде довољно јак да гурне неке земље у рецесију.
Ово није први напад Маска на Бајденов порески план. Извршни директор "Тесле" критиковао је недавно Бајденов предлог пореза на неостварену добит за милијардере, који би на мети имао ултра богате предузетнике као што су он и Безос.
Реагујући на пост са критком плана о новом порезу за милијардере како би се платио Бајденов план за социјалне услуге и борбу са климатским променама, Маск је предвидео да ће се овај предлог о опорезовању богатих на крају проширити на нове намете за средњу америчку класу.
- Тачно тако. На крају им понестане новца других људи и онда дођу по нас - рекао је најбогатији човек света на "Твитеру".
Маск, чије је богатство скоро у потпуности заснива на уделима у акцијама његових компанија "Тесла", "SpejsX" i "Боринг", био би посебно рањив на нови порески план. Почетком ове године процурела пореска документа до којих је дошао "ПроПублика" показала су да су Маск и други милијардери – укључујући Џефа Безоса - увелике избегавали да плаћају порез чувајући већину свог богатства у акцијама.
Маск, којег је "Форбс" недавно прогласио за "најбогатијег човека који је икад ходао планетом", рекао је да ће продати све деонице Тесле и решити глад у свету ако му неко из Светског програма за храну Уједињених нација објасни како се то може урадити са шест милијарди долара. Након што је направио анкету на Твитеру у којој се већина сложила да треба да прода акције, Маск је то и учинио.
Маск је реаговао након изјаве директора програма УН Дејвида Бизлија, који је указујући на њега и Безоса, затражио од "мале групе изузетно богатих појединаца" да помогну у решавању проблема глади у свету са делићем своје нето вредности "на једнократној основи".