ИСТОК И ЗАПАД СУ СЕ И ПРЕ 36 ГОДИНА СУДАРИЛИ У ЖЕНЕВИ: Горбачов и Реган су тада спречили Трећи светски рат (ВИДЕО)
Путин и Бајден имају сличан задатак 2021. године
Данас су се у Женеви, у вили Ла Гранж састали амерички председници Русије и САД, Владимир Путин и Роналд Реган, али то није први пут да су се лидери ове две силе састали на том месту. Састанак лидера САД и тадшњег Совјетског Савеза, Роналда Регана и Михаила Горбачова, догодио се пре 36 година.
Ево ста је неопходно да знате приликом куповине стана! Једноставно је – али већина прави грешку!
ЈАУКАО ЈЕ ДОК МУ СЕ КОЖА ЉУШТИЛА СА ТЕЛА: Жена УБИЛА мужа, полила га ОВИМ док је спавао и спржила га
НАСТАО ХАОС ПРЕД ПОЧЕТАК САСТАНКА! Гужва и гуркање новинара, обезбеђење их отерало напоље! (ФОТО/ВИДЕО)
То је уједно био и први састанак двојице председника, који је означио почетак отопљавања односа две државе и најава скоријег завршетка Хладног рата, који је био на снази све од 1945. године.
Горбачов и Реган су се састали у Женеви, 19. и 20. новембра 1985. године, како би дискутовали о нуклеарном наоружању, тј. смањењу наоружавања нуклеарним арсеналом у будућности. Састанак је имао огроман значај јер је представљао први сусрет америчког и совјетског лидера у више од шест година без заједничког састанка.
Совјетски Савез је тих година био у својеврсној кризи, с тим да је Михаил Горбачов дошао на чело државе само пар месеци пре састанка у Женеви, након смрти Константина Черњенка. С друге стране, Реган је 1984. године убедљиво победио на председничким изборима, чиме је започео његов други мандат.
У тренутку састанка, обе државе су биле жестоко економски исцрпљене због трке у нуклеарном наоружавању, које се активно одвијало деценијама уназад. Због тога, али и страха да би количина коју су у то време поседовали (еквивалент од 200.000 Хирошима бомби) могла да фактички разнесе целу планету, Америка и СССР су пристали да изврше ревизију и покушају да смање нуклеарно наоружање.
Иако је циљ био племенит, договор је био далеко од реализације, а за то су постојали конкретни разлози. Обе државе су и те како биле свесне да би смањењем сопственог нуклеарног потенцијала широм отворили врата конкуренту да преуземе иницијативу и евентулано стекне предност у трци. Због тога је било неопходно пронаћи компромис који би задовољио обе стране.
Велики трн у оку Совјетима био је амерички план "Ратови звезда" (Стар Wars), који је подразумевао да Сједињене Државе инсталирају ракете средњег домета у срце Европе, које би имале за циљ да униште било какав покушај напада који би био усмерен ка Америци из правца Совјетског Савеза. Амерички предлози о "Стратешкој одбрамбеној иницијативи" наилазили су на неповерење са совјетске стране, који су сматрали да је то само још један трик са Запада.
Састанак који се догодио у Женеви, с правом је добио епитет "историјског" јер је представљао прекретницу у Хладном рату и фактички је најавио његов крај. Такође, показао је да су се обе државе умориле од међусобног надметања на тако високом нивоу и да су спремне за дијалог и компромис.
Америчка јавност је необично имала коректно мишљење према Михаилу Горбачову, без обзира што се налазио на челу Совјетског Савеза, који је за читав Запад представљао симбол "највећег зла" - комунзима. Они су у њему видели човека који је спреман за разговор, који је либералнији и умеренији у својим захтевима од својих претходинка. С друге стране, нису превише били наклоњени Регану кога су сматрали обичном "марионетом" и неуспешним глумцем флимова Б категорије.
Разговор двојице лидера у почетку није уливао неку велику наду да ће доћи до било каквог помака у односима две државе, јер су обе стране остале пуне неповерења. Иако је Реган свог колегу назвао "тврдокорним бољшевиком", а Горбачов му узвратио да је он "конзервативни диносаурус", двојица лидера су исказали невероватну међусобну наклоност и узајамно поштовање.
Као резултат састанка, потписано је шест споразума, који су обухватали широк спектар од културне и еколошке размене до еколошких питања. Међутим, много је важнија симболика коју је имао овај самит јер је и дефинитивно потврдио обострану жељу двојице лидера за заустављањем трке у наоружању и окончање Хладног рата.