"САМО ГА НЕ ЗОВИТЕ ГУЛАГОМ" Русија има контроверзни план за затворенике по узору на совјетски период
Русија оживљава совјетску праксу запошљавања осуђеника
Након што су се руски званичници пожалили на крах мигрантске радне снаге у пандемији корона вируса, шеф затворске службе у земљи понудио је решење.
Асоцијација на једно од најмрачнијих поглавља комунистичке прошлости није одвратила високе бирократе који су са одушевљењем прихватили ту идеју. Заменик премијера Марат Хуснулин подсетио је да је једном радио са затвореницима у фабрици за производњу цигле, кад је у петак рекао за РБЦ да преговара о коришћењу осуђеника на градилиштима, што је план који је одобрио министар индустрије Денис Мантуров.
- Ово неће бити Гулаг, то ће бити потпуно нови и пристојни услови“ за затворенике, рекао је Александер Калашњиков, шеф Федералне казнене службе, званичницима за људска права прошлог месеца - извештено је.
Готово 190.000 од 483.000 руских затвореника могло би да испуњава услове, мада би учешће требало да буде добровољно, рекао је он.
Реч Гулаг евоцира историју совјетских радних логора, у којима је чак 1,7 милиона затвореника умрло, а „државни непријатељи“ приморавани да раде у рударству, шумарству и изградњи путева и железнице.
Најгоре је било у време владавине Јосифа Стаљина.
Грађевинске компаније су међу најтеже погођеним несташицом радне снаге узрокованом смањењем броја радника миграната, углавном из централне Азије, што повећава зараде и трошкове пројеката. Усред појачане граничне контроле у пандемији, Русија разматра могућност вакцинације мигрантских радника како би их што више привукла у своју економију.
Слободна радна места у руском грађевинском сектору у априлу порасла су за 83% у односу на исти месец 2019. године, пре него што је пандемија свет погодила прошле године, према сајту за запошљавање СуперЈоб. Плате у понуди порасле су за 15% од прошлог маја.
Док се рад осуђеника користи у многим другим земљама, укључујући САД, где затвореници раде на задацима од копања снега до гашења пожара, у Русији то призива у сећање лосе успомене.
Ипак, предлог Калашњикова натерао је једног колумнисту државне новинске службе да каже да Гулаг није био толико лош, јер је стотинама хиљада затвореника пружио прилику за социјални напредак стицањем вештина док су добијали храну и склониште.
- Ако се ово догоди, не сумњам да ће то бити лоше плаћен присилни рад - рекла је Светлана Ганушкина, оснивачица групе за људска права Меморијал која такође води кампању за права имиграната. Меморијал је деценијама бележио страхоте Гулага.
Власти планирају да користе затворенике како би убрзале рад на пројекту вредном 10 милијарди долара за модернизацију и проширење пруга до руских далеких источних лука. Изградња оригиналне Бајкал-Амур магистрале, или БАМ, укључивала је стотине хиљада затвореника Гулага, од којих су многи умрли у том процесу.