"Сотона 2" која би могла да побије милионе Американаца: Путинова монструозна ракета прати сваки корак Украјине и у стању је да обрише све са лица земље (ВИДЕО)
Русија ће пратити сваки корак Украјине и “искористити све своје ресурсе како би је спречила у томе да постане нуклеарна сила”.
Председник Русије Владимир Путин био је у посети Казахстану где је говорио о ескалацији сукоба са Украјином и коришћењу интерконтиненталне балистичке ракете “Орешник”. Због заоштравања сукоба на истоку Европе у последњем периоду због дозволе Сједињених Америчких Држава да Украјина користи ракете “АТАЦМС”, Путин је рекао да ће Русија пратити сваки корак Украјине и да ће “искористити све своје ресурсе како би је спречио да постане нуклеарна сила”.
Портал “Њузвик” је са професором и историчарем нуклеарне технологије, Алекс Велерштајном, направио анализу смртности од руске ракете Р-36М2, познатијом као “Сармат” или “Сотона 2”. Анализирали су снагу експлозије и њене последице у европским градовима - Лондону, Берлину, Отави, Амстердаму и Мадриду, а након тога су направили исту анализу и за веће градове у Сједињеним Америчким Државама.
Експлозија такве ракете може да произведе еквивалент од 20 мегатона (20.000 килотона) ТНТ експлозива и има домет до 10.000 миља. Радијус ватрене кугле, у којој се температура подиже на чак милион степени, достигао би 15,1 квадратних millja.
Умеренији радијус оштећења од експлозије (унутрашњи сиви круг), који покрива 442 квадратне миље експлозије, уништио би стамбене зграде и вероватно изазвао широко распрострањене пожаре. Свако у кругу од 2.360 квадратних миља од експлозије био би у опасности да задобије распрострањене пожаре.
Вашингтон
Ако би Русија гађала Вашингтон, у просеку би било око 6.077.683 људи у пуном опсегу експлозије. Умрло би око 1.638.140, док би тешко повређено било око 2.029.390 људи.
Њујорк
Ако би Русија гађала Њујорк, у просеку би било око 16.250.858 људи у пуном опсегу експлозије. Умрло би око 5.458.130, док би тешко повређено било око 5.601.470 људи.
Лос Анђелес
Ако би Русија гађала Лос Анђелес, у просеку би било око 12.092.715 људи у пуном опсегу експлозије. Умрло би око 2.758.790, док би тешко повређено било око 4.369.390 људи.
Чикаго
Ако би Русија гађала Чикаго, у просеку би било око 12.092.715 људи у пуном опсегу експлозије. Умрло би око 1.991.320, док би тешко повређено било око 2.543.730 људи.
Хјустон
Ако би Русија гађала Хјустон, у просеку би било око 7.616.006 људи у пуном опсегу експлозије. Умрло би око 2.884.160, док би тешко повређено било око 2.093.680 људи.
Шта је ракета Сармат?
Британски “Ројтерс” наводи да је ракета РС-28 “Сармат” намењена за испаљивање нуклеарних бојевих глава за гађање хиљадама километара удаљених мета - у САД или Европи, али да је њен развој праћен одлагањима и неуспесима у тестирању. “Сармат”, ракета дугог домета је у развоју од 2000-тих и сматра се великим изазовом за земаљске и сателитске радарске системе и системе за праћење.
Русија је у априлу 2022. објавила да је тестирала интерконтиненталну балистичку ракету РС-28 “Сармат”, за који је председник Владимир Путин тада рекао да ће непријатеље Москве натерати на размишљање. Надимак ракете је “Сатанин син”, а Руси тврде да може да збрише област величине Тексаса или Француске са лица земље.
“Сармат” је нова тешка интерконтинентална балистичка ракета, а очекује се да ће Русија сваку опремити са десет или више бојевих глава, према Истраживачкој служби америчког Конгреса у априлу 2022. Развој Сармата, започет 2009. године, требало би да замени садашњи систем Р-36М2, који је у круговима НАТО-а познат и као SS-18 Сатан.
Као наследник овог оружја, оно такође носи злогласни надимак “SS-Кs-30 Сатан 2” или “Сатанин син”. Може да понесе 10 тона терета, што значи да се на њега може поставити 10 тежих нуклеарних бојевих глава или 15 лакших, а наводно има домет од чак 18.000 километара.
Такође може да носи и хиперсонична клизна возила Авангард. Ово је најмоћнија ракета којом Путин располаже, како се наводи, а то је и сам рекао након лансирања.
“Нови комплекс има највише тактичко-техничке карактеристике и способан је да савлада сва савремена средства противракетне одбране. Сличних нема у свету и неће их бити још дуго. Ово заиста јединствено оружје ће ојачати борбени потенцијал наших оружаних снага, поуздано гарантовати безбедност Русије од спољних претњи и натерати на размишљање оне који, у жару бесне агресивне реторике, покушавају да угрозе нашу земљу”, рекао је раније Путин.
Сармат је осмишљен за лансирање из подземних силоса, што пружа додатну заштиту и способност брзог одговора у случају кризе. Један је од најнапреднијих ракетних система у руском арсеналу.
Извор: Србија Данас/Мондо