Шта када ЖИВИТЕ ПОД ИСТИМ КРОВОМ са неким ко има корону? Ово је 12 КЉУЧНИХ КОРАКА који ће вам помоћи да се заштитите
Ако сумњате или сте чак добили потврду да је неко од ваших укућана добио вирус Covid 19, постоји неколико мера којих би требало обавезно да се придржавате.
Можда никада нећете знати са сигурношћу да је неко у вашој породици заражен корона вирусом, све док се не тестирате, али уколико исказује било какав од наведених симптома - треба претпоставити да је позитиван на Ковид-19.
СЗО ИЗДАЛА НОВО УПОЗОРЕЊЕ ЗА СВЕ ДРЖАВЕ СВЕТА! Вирус се мора напасти свим расположивим средствима
РАЗОРАН ЦИКЛОН ПОГОДИО ЈУГ ЗЕМЉЕ: Држава без струје, мртви се броје, почела МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА (ФОТО)
ПОМПЕО БРАНИ ВИЗАНТИЈСКУ КУЛТУРУ: Тражи од Турске да Аја Софија остане музеј! ОДГОВОР га неће обрадовати
Дакле, ако се ви или неко у вашем домаћинству суочава са симптомима попут грознице, температуре, сувог кашља, губитком мириса и укуса, изненадним проливом, екстремном малаксалошћу, имајте на уму да је можда реч о Ковиду-19.
Док не потражите лекарску помоћ, а сумњате да сте под истим кровом са зараженом особом, ево каква правила треба да следите:
- Не прилазите на мање од 2 метра зараженој особи, а посебно ако и она и ви нисте прекрили уста и нос заштитном маском.
- Намените им засебну просторију у стану/кући ако је то могуће
- Болесна особа треба да се искашљава и кије у крпу или маску, како би честице вируса остале ван ваздуха
- Чистите руке често и темељно сапуном или алкохолом
- Чистите редовно површине дезинфекционим средствима
- Не дирајте лице ако претходно нисте опрали руке
- Када живите са неким за кога мислите или знате да има корона вирус, треба да им дате емоционалну и физичку подршку, док истовремено избегавате да их додирујете, као и ствари које су они додиривали, а које нисте претходно очистили. Често проверавајте како су, најбоље телефоном, да не бисте улазили у собу, јер стање може брзо да им се погорша - каже Тами Ченг, асистент професора на Медицинском факултету у Мичигену.
Уколико се развију неки од следећих симптома, одмах позовите надлежну здравствену службу:
- тешкоће са дисањем
- бол у грудима који не престаје
- конфузија
- плава боја на уснама или лицу
А како се треба бринути о зараженом пацијенту на кућном лечењу, односно оном који има блажи облик болести. Ево неколико корака:
- Заражена особа треба да борави у изолованој просторији из које не би требало да излази, осим да оде до купатила. Чак и кућни љубимци би требало да време проводе ван те собе. Ако је могуће, нек прозор у тој соби буде отворен како би циркулисао ваздух.
- Након што оду у купатило, треба очистити сваку површину коју су додиривали, како би остали чланови домаћинства после могли безбрижно да га користе. Не делите чаше, тањире и прибор за јело са зараженим чланом.
- Помозите им да прате симптоме, нека мере температуру неколико пута на дан.
- Нека буду хидрирани - обавезно им дајте да конзумирају пуно воде и других безалкохлних течности током дана.
- Водите рачуна да им буде удобно и пријатно. Набавите им књиге и часописе за читање, рачунар или телевизор да им брже прође време и обезбедите им све што им је потребно како не би морали да напуштају просторију.
- Спремајте им храну, али немојте долазити у контакт са њима. Послужавник са храном им оставите испред врата собе, а када заврше са обедовањем, нека они ураде исто то. Ако не могу да устану из кревета, обаветно носите маску преко уста и носа када улазите у њихову собу. Посуде из којих су јели темељно исперите врелом водом и детерџентом.
- Перите веш зараженог засебно од остатка веша. Обезбедите им корпу у коју ће убацивати прљаву постељину, пешкире, пиџаме и одећу, а када је напуне до врхе нека је оставе испред собе. Ову гомилу обавезно оперите засебно.
- Свакодневно или више пута на дан по потреби дезинфикујте кућу, посебно оне предмете које је азражена особа додиривала - попут квака, прекидача, штекера, даљинског управљача...
- Заборавите на посетиоце! Ако неког морате лично да видите, најбоље је да то урадите напољу, ван куће, и држите дистанцу од 2 метра.
- Користите технологију за контакт са зараженим. Можда вам се чини глупо да контактирате телефоном са неким ко је у суседној соби, али на тај начин му можете бити блиски, а без опаснсоти за ширење заразе.
- Останите и сами код куће. Будите свесни да лако можете и сами да добијете Ковид-19, чак и ако немате симптоме. Зато замолите надређене да радите од куће, и што мање се крећите међу људима. У продавници и затвореним просторима употребљавајте маске, а практикујте онлајн куповину ако је то могуће.
- Пацијент, било да је тестиран или није, треба да остане код куће и да нема физички контакт ни са ким најмање седам дана откако су симптоми у потпуности престали. Након што оздрави, соби у којој је боравио неопходно је детаљно чишћење и дезинфикација.
ТУРЦИ У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Број заражених у прешао 200.000
"АКО НАЂУ ПАРЕ НЕК ИХ УЗМУ" Лукашенко БРУТАЛНО ОДГОВОРИО на тврдње да његов син има на рачуну 840 милиона долара
БРУТАЛНО СИЛОВАО РОЂЕНУ СЕСТРУ?! Гнусне оптужбе против водитеља ЛЕГЕНДАРНЕ ЕМИСИЈЕ
Хтела је да се разведе, а он је решио да јој се освети на ЈЕЗИВ НАЧИН: Мета су му била њихова деца, а од детаља злочина ПОДИЛАЗИ ЈЕЗА
"РУСИЈА ПЛАЋАЛА ТАЛИБАНЕ ДА УБИЈАЈУ АМЕРИЧКЕ ВОЈНИКЕ?" Помпео објаснио извештаје, затим открио план за Иран