СТРАХУЈЕ СЕ ДА КОРОНАВИРУС НЕ ПРОМЕНИ СТРУКТУРУ: Прва вакцина биће тестирана НА ЧОВЕКУ!
Кинески и амерички научници раде на развоју вакцине против коронавируса. Ако све буде ишло по плану, моћи ће да је тестирају на људима за три месеца. Питање је само да ли ће до тада епидемија већ да прође?
Учињен је први кључни корак ка ефикасној вакцини против новог коронавируса (нЦоВ). Кинески лекари из Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) успели су да изолују нови вирус и да анализирају његов генетски код. То је потврдио руководилац института Су Венбо за кинеску новинску агенцију Синхуа.
Још никада у историји човечанства није се тако брзо открио прелаз новог патогена с једне, за сада још увек неидентификоване животиње, на човека. Вирус је у потпуности декодиран, размножио се у ћелијској култури, а та доступна сазнања свету су представљена у форми научне публикације, пишу медији.
КОРОНАВИРУС СЛАБИЈИ ОД САРС-а, АЛИ ЗАРАЗНИЈИ: Врхунац броја заражених око 8. фебруара
Објављен узнемирујући видео из Кине: Овако изгледа човек оболео од СМРТОНОСНОГ КОРОНАВИРУСА (ВИДЕО)
СТИЖЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСА! Кинески научници РАДЕ НЕПРЕСТАНО, постоји СПАС ЗА ЧОВЕЧАНСТВО
Развој вакцине је у току
Кинески научници већ су кренули с развојем вакцине. На томе се истовремено ради и у САД, Аустралији и другим земљама. У САД на томе ради нова група за истраживање вакцине Националног института за здравље (НИХ) под вођством Ентонија С. Фаусија, директора Института за алергијске и заразне болести (НИАД).
Фауси је у једном стручном часопису написао да би вакцине које су већ развијене против вируса САРС и МЕРС, вероватно могле да буду добра основа за развој вакцине против вируса нЦоВ.
Непознати ризици
Међутим, једна ствар отежава развој вакцине против коронавируса. Он је веома променљиве структуре. Исто тако је било и код САРС-а. Лекари су се плашили да вакцина са активним супстанцама спајк-протеина може чак и да поспеши продирање одређених варијанти вируса.
Ипак, Фауси сматра да би спајк-вакцина, исто као и нукелокапсид-протеинска-вакцина, могла да буде база за даља истраживања на нЦоВ-вакцини. И произвођачи вакцина, попут фирме „Новавкас“ из Мериленда – која је већ развила вакцину против вируса МЕРС – већ су на стартним позицијама.
На развоју вакцине раде и аустралијски научници, предвођени Кејтом Чепелом са Универзитета Квинсленд. Они притом користе тзв. молекуларну стезаљку. Идеја је да се вирус сагледа већ у његовој прелиминарној фази. Тако би имуни систем могао да га нападне пре него што се он стопи с ћелијама. Истина, та метода је показала дејство против других опасних вируса попут еболе, САРС-а и МЕРС-а, али само у лабораторијским условима.
Највећи изазов је, исто као и код САРС-а, брзина развоја вакцине. Научници окупљени око Фаусија надају се да би већ за три месеца вакцину могли да тестирају на људима.
Ако све буде ишло по плану, с увођењем вакцине може се рачунати најраније на лето 2020. То би свакако био рекорд у развоју неке вакцине – код САРС-а је то трајало око 20 месеци, а вакцина је била развијена тек када је епидемија већ била на крају.
Лекови против вируса
Но, да ли ће се уопште ићи толико далеко, зависи од тога колико ће успеха имати потпуно другачији приступ: терапија невирусним лековима.
Фауси је писао да би могли да буду размотрени различити антивирусни лекови широког спектра, попут оних против еболе и ХИВ-а. Кинеске здравствене службе су за сваки случај већ поручиле велике количине лекова против ХИВ-а, потврдила је агенцији Ројтерс портпаролка фирме „AbbVie“ из Чикагу.
Постоји још један, потпуно другачији приступ борби против вируса: тзв. моноклоналним антителима – имунолошки активним протеинима који заправо позивају тело на потпуно специфичан имуни одговор.
Херберт Вирџин из Вир-биотехнологије у Илиноису, САД, изјавио је да је његова фирма већ развила антитела која су се – у лабораторијским условима – показала као делотворна против САРС-а и МЕРС-а. Он сматра да би нека од њих могла да неутрализују коронавирус. „Можда имају потенцијал у терапији вируса из Вухана“, рекао је Вирџин.
Карантин је и даље најефикаснија мера
Да ли ће се на тржишту појавити вакцина, то зависи и од даљег ширења епидемије. Кинези за сада користе најделотворније средство у сузбијању болести: изолацију оболелих и карантин за комплетне градове. Тим мерама је за сада погођено 43 милиона људи.
При том се чини да се нЦоВ-инфекција мање завршава смртним исходом, него што је то био случај са САРС-ом. Тада је умрло 8.000 пацијената код којих је установљена зараза, а у овој епидемији смртност је знатно мања.
Број инфицираних истина рапидно расте, али релативно мали број пацијената умире од последица инфекције – махом су старије особе које су већ биле болесне.
Професор Марк Херис, вирусолог на Школи за молекуларну и ћелијску биологију на Универзитету Лидс процењује да је смртност само око 0,1 одсто. Он у својим проценама узима у обзир и вероватно велики број непријављених пацијената са веома благим током болести, а који се нису ни јавили клиникама, те тако не улазе у званичне статистике.
Ако су његове претпоставке тачне, онда овај вирус није ништа опаснији од сезонског грипа.
ОН ЈЕ ГЛАВНИ КРИВАЦ ЗА ШИРЕЊЕ ОПАКОГ ВИРУСА: Си Ђингпинг му спремио сурову казну (ВИДЕО)
ОВАКО СЕ КИНЕЗИ ШТИТЕ ОД ВИРУСА: Шетају замотани у кесе, стављају пластичне флаше на главу (ФОТО/ВИДЕО)
НОВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ ИНДИЈЕ! Брачни пар из Србије у карантину због сумње да је муж ЗАРАЖЕН КОРОНАВИРУСОМ!
Љиљана из Кине послала ПИСМО СВИМ СРБИМА! Њене речи доносе ИСТИНУ О СМРТОНОСНОМ ВИРУСУ из Кине!
Да ли Пекинг КРИЈЕ РАЗМЕРЕ КАТАСТРОФЕ? Медицинска сестра обелоданила најновије податке: ЗАРАЖЕНО 90.000 људи?