Гледате ове филмове, а не знате да сте жртва преваре: Овако Американци шире мржњу према Русима (ВИДЕО)
Стереотипи и идеологије су саткани у видео игрице
Гледамо америчке филмове и играмо игрице, а не знамо да се иза тога крије ужасна истина. Пажљиво осмишљено и врло подмукло, САД на овај начин, кроз филмску индустрију и индустрију забаве, а у сарадњи са Холивудом, шире мржњу и врше пропаганду против Русије! За ова екранизована остварења све вероватно чули, а управо они имају овај циљ. У новом додатку Гранд Theft Ауто (ГТА) игрице, изређани су највећи непријатељи Америке и тако је овековечен стари сценарио непосредне "глобалне претње" коју само САД може да пресретне.
Прочитајте и:
Само неколико секунди по почетку трејлера за популарни додатак видео игре ГТА, "Пљачка на судњи дан", сви уобичајени осумњичени су потенцијални кривци који стоје иза плана да се започне рат против САД-а.
- Мора да су Руси...или Севернокореанци...или Кинези...или Иранци – милијардер каже својој екипи патриота из САД-а који су ту да спасу измишљену државу Сан Андреас од потпуног уништења.
Док је тон трејлера донекле ироничан, он наставља глобални тренд представљања непријатеља политике САД-а као зликовце. У очима забаве на Западу, нова оса зла Русије, Северне Кореје и Ирана зрела је за брање.
Неке од најуспешнијих америчких серија последњих година су засноване на концепту страног непријатеља. У Нетфликсовој серији "Кућа од карата" измишљени руски председник Виктор Петров има изразите сличности са западњачком карактеризацијом Владимира Путина.
Исто тако, серија "Домовина" има сценарио који често осликава политичка дешавања, док такође приказује стереотип страха од ислама. У међувремену, серија "Американци" учвршћује руску параноју подсећајући публику да чак и први комшија може бити агент КГБ-а.
Др Метју Алфорд, професор политике на универзитету Бат, чији фокус истраживања је веза између екранизоване забаве и политичке моћи у демократији Запада, каже да "популарна култура обезбеђује подлогу за политичку културу".
Исламска држава је ГОТОВА, мисија испуњена, а Путин може да ПОПИЈЕ У ТО ИМЕ
- Наша мејнстрим забава обезбеђује значајну подршку за националну безбедност – каже Алфорд.
Алфорд је коаутор књиге "Биоскоп националне безбедности", у којој се анализира веза између Владе САД-а и Холивуда. Заснована на хиљадама страница докумената америчке војске и обавештајних агенција, књига открива моћ Пентагона да заустави снимање филма тако што ће одбити да подржи пројекат.
Такав филм је "Регрутовање" из 2003. године, где Колин Фарел глуми агента ЦИА. Документа откривају да је на филм, где такође Ал Паћино глуми Фареловог ментора, велики утицај имао Чејс Брендон, који је био веза између ЦИА и света забаве.
Након Ердоганових оптужби, реаговао Нетањаху: Не требају ми лекције човека који ПОМАЖЕ ТЕРОРИСТИМА!
У овом блокбастеру се појављују тезе о новим претњама постсовјетског света и побијању идеје да је ЦИА могла да спречи терористички напад 11. септембра.
- Ниво манипулације војске у филмским сценаријима може јасно да се упореди са оним на почетку индустрије Холивуда. Последњих 20 година, војска се значајно укључила у телевизију и ЦИА је постала јако активна – наводи Алфорд.
Клише зликовца из Русије постоји толико дуго да уопште није изненађујуће то што су се скорашње политичке оптужбе против Руса тако олако прихватиле. Да ли је стварно потребан конкретан доказ о мешању Руса у америчке изборе када публика вари негативну пропаганду о Русији још од Хладног рата?
Међутим, нису само Руси третирани као зликовци. То може бити било ко докле год се не утиче на благајну.
Римејк "Црвеног свитања" из 2012. године (оригинал је о Совјетској инвазији на САД) прво је имао Кинезе као војску која врши инвазију, али је онда то промењено у Севернокореанце како би Американци и даље могли да имају приступ кинеској профитабилној благајни.
Кинески шпијуни ДЕЛУЈУ: Пекинг појачао сајбер шпијунажу?
- Потенцијални утицај оваквих филмова на публику, као што је нпр. Аватар, требало би да да алармира демократију. Ова прича о цензури је рутински потиснута и ублажена већ деценијама – истиче Алфорд.