ШВАЈЦАРЦИ ДАНАС ОДЛУЧУЈУ НА РЕФЕРЕНДУМУ: За или против НУКЛЕАРНЕ енергије!
Швајцарска је обећала да ће напустити нуклеарну енергију у наредним годинама, али антинуклеарне групе тврде да временски план швајцарске владе није довољно брз, па су покренуле иницијативу за референдум који ће тај план убрзати.
Швајцарци данас излазе на референдум о одустајању те земље од нуклеарне енергије, а уколико превагне број позитивних гласова, до 2029. године биће затворена и последња од пет швајцарских нуклеарних електрана које тренутно обезбеђују 40 одсто електричне енергије у тој земљи. Као и друге земље после катастрофе која је задесила нуклеарну централу Фукушима у Јапану, Швајцарска је обећала да ће напустити нуклеарну енергију у наредним годинама, али антинуклеарне групе тврде да временски план швајцарске владе није довољно брз, па су покренуле иницијативу за референдум који ће тај план убрзати, јавља АП.
ИСПОВЕСТ ГАСТАРБАЈТЕРА која је запалила Балкан: Ево како стварно изгледа живот „преко гране“
Анкете наговештавају тесну трку по питању које би Швајцарску могло да изведе на сличан пут на којем је и суседна Немачка, наводи америчка агенција. Немци, наиме, убрзано прелазе на обновљиве изворе енергије као што је соларна, како би на време, до 2022. године - што је рок који је Немачка себи поставила после хаварије у Фукушими - у потпуности напустила нуклеарну енергију.
ОЗБИЉАН ИНЦИДЕНТ: Војни авиони ШВАЈЦАРСКЕ угрозили РУСКУ ДЕЛЕГАЦИЈУ (ВИДЕО/ФОТО)
У оквиру енергетског плана чији је рок за спровођење 2050. година, швајцарска влада се сагласила да не замењује своје постојеће нуклеарне централе, већ да оне могу да раде док год се то буде сматрало безбедним, а да влада у међувремену пређе на друге изворе као што су енергија ветра, соларна и енергија биомаса. Међутим, група под називом "Напустити нуклеарну енергију" сматра нуклеарни енергетски комплекс у Швајцарској опасним, застарелим и проблематичним и истиче да је време да се уведе дефинитивни временски план, са 2029. годином као крајњим роком за раскид с нуклеарном енергијом.