СВЕТ СТРЕПИ ОД ИСХОДА САСТАНКА ПУТИНА И БАЈДЕНА: Деценијама уназад планета помно прати одлуке лидера РУСИЈЕ И САД
Председници Совјетског Савеза, односно Русије, и Сједињених Америчких Држава, до сада су се у историји доста пута сретали - понекада као савезници, понекад као супарници
Један од првих, историјски важних сусрета, био је онај између Јосифа Стаљина и Теодора Рузвелта 1945. године на Јалти, у тадашњем Совјетском савезу, када су се договарали о послератним плановима за Европу и како да се она реорганизује након пада нацистичке Немачке.
ЖЕНЕВА ПРЕТВОРЕНА У НЕПРОБОЈНО УТВРЂЕЊЕ: Полиција и бодљикава жица на сваком кораку, ризик је огроман (ВИДЕО)
ПУТИНОВ АВИОН НИЈЕ МОГАО ДА СЛЕТИ ЗБОГ БАЈДЕНА: На небу изнад Женеве одиграла се права драма
"СУДАР" СВЕТСКИХ СИЛА: Бајден слетео у Женеву - какав ће бити резултат ИСТОРИЈСКОГ САСТАНКА са Путином?
Данас, многи историчари сматрају да је "победник" тог сусрета на Јалти био Стаљин, будући да је источна Европа ускоро пала у "совјетску орбиту", а Рузвелт и британски премијер Винстон Черчил нису добили значајне уступке према Пољској, коју су заузеле претежно совјетске трупе, пише CNN.
Скоро 30 година касније, 1972. године совјетски лидер Леонид Брежњев и амерички председник Ричард Никсон састали су се у Москви, где су потписали споразум о контроли наоружања, а годину дана касније састали су се у Вашингтону, где су потписали неколико споразума.
У ери "Хладног рата" који је ушао и у 80-те године 20. века, дошло је до сусрета америчког и руског поредседника, Џимија Картера и Леонида Брежњева, у Бечу 1979. године, али се он није завршио са много успеха.
Шест година касније Роналд Реган и нови совјетски лидер Михаил Горбачов састали су се крајем 1985. године у Женеви и то је први сусрет за који су аналитичари оценили да су односи двојице председника били срдачнији него раније.
На крају тог сусрета издато је заједничко саопштење које је послужило за окончање "Хладног рата".
Три године касније састали су се Горбачов, Реган и новоизабрани амерички председник Џорџ W. Буш у Њујорку крајем 1988. године, а Буш ће остати упамћен у историји као председник за време чијег мандата је прекинута ера "Хладног рата".
Председници Русије и САД, Борис Јелхцин и Џорџ Буш, састали су се 1994. године и том приликом потписан је споразум о смањењу нуклеарног наоружања оружја за две трећине, познат као СТАРТ 2.
Наредни председник Бил Клинтон састао се са Јељцином неколико пута током свог мандата, а један од првих сусрета десио се 1994. године, у Вашингтону.
Према писању медија, њега је обележио инцидент приликом кога је Јељцин пронађен у алкохолисаном стању на авенији Пенсилванија у доњем вешу како тражи пицу, преноси порат Хистори.
Када су касније питали Клинтона да каже како се та ситуација завршила, он је само кратко казао: "Добио је своју пицу".
Први сусрет Клинтона и новог руског председника Владимира Путина догодио се 1999. године на окупљању Азијско-пацифичке економске сарадње, неколико месеци пре него што ће Путин наследити Јељцина на месту председника и нешто више од годину дана пре краја председничког мандата Клинтона, а први званичан сусрет организован је годину дана касније у њујоршком хотелу "Валдорф асторија".
Медији преносе да је Џорџ Буш млађи покушавао да шармира Путина кога је угостио на свом имању у Тексасу, али је тај однос захладио 2008. године после руске инвазије на суседну Грузију 2008. године.
Сусрет руског председника Дмитрија Медведева и америчког Барака Обаме догодио се 2010. године, а главна фотографија у медијима била је како двојица председника једу хамбургере и пују кока-колу у Арлингтону у Вирџинији.
Шест година касније Обама се састао са новим-старим председником Владимиром Путином у септембру у оквиру самита Г20 у Кини.
Доналд Трамп, амерички председник од 2016. до 2020. срео се са Путином пет пута током свог мандата, а оно што је обележило те сусрете су нескривене симпатије које је амерички председник показивао према руском лидеру.
Нови састанак руског и америчког председника, Путина и Џоа Бајдена, догодиће се сутра у Женеви, у 13 сати, после чега ће оба председника имати одвојене конференције за новинаре.