Тинејџерка открила лек? Молекул који је пронашла могао би да има велики значај у терапији корона вируса
Аника Чебролу из Тексаса управо је освојила америчку награду за "Најбољег младог научника у 2020. години", за откриће које би могло да помогне у спречавању корона вируса да уђе у наше ћелије.
Она има само 14 година а већ учествује у трци за проналажење лека за Ковид-19.
Почела испитивања руске вакцине на старијим особама: Познато је какве су прве реакције на Спутњик В
СТРАШАН ЗЕМЉОТРЕС У ЕГЕЈУ: 26 мртвих, преко 800 повређених (ФОТО/ВИДЕО)
ДА ЛИ ЈЕРМЕНИ ГУБЕ РАТ: Догорело до ноката, Пашињан моли Путина за помоћ
Аника Чебролу, ученица средње школе из Фриска, у Тексасу, открила је молекул који би могао да се веже за нови корона вирус и спречи његову способност да зарази људе.
А ово научно откриће донело је младој ученици титулу "Најбољег младог научника у Сједињеним Америчким Државама" на Такмичењу за младе научнике 2020. године и награду вредну 25.000 долара, која је спонзорство мултинационалне корпорације 3М.
То је годишњи догађај који има престиж у читавој земљи и препоручује га неколико универзитета својим ученицима - и потенцијалним научницима - узраста између 10 и 14 година.
Током надметања они морају да представе кратки видео снимак у ком се објашњава њихово решење за неки свакодневни проблем.
Али у чему је значај овог открића? И како је она дошла до њега?
Кључни протеин
САРС-ЦоВ-2, вирус који изазива Ковид-19, има ореол, неку врсту круне која га окружује, одакле и потиче назив корона вирус (корона је латинска реч за круну).
У тој круни налази се шиљасти протеин, протеин С, који се везује за рецепторе у нашим ћелијама како би их заразио.
Из тог разлога многе лабораторије које покушавају да направе вакцину против Ковида-19 одлучиле су да нападну управо овај протеин како би спречиле вирус да уђе у наше ћелије.
Истраживање Анике Чебролу такође се усредсредило на овај кључни протеин у вирусу.
- Открила сам молекул који може да се веже са протеин С у вирусу и потенцијално промени његов облик и функцију - објашњава Аника у мејлу послатом BBC-ju.
А ово је важно због његовог потенцијала да "спречи вирус да се закачи за људске ћелије и стога смањи или излечи даље инфекције у телу особе", додаје она.
Девојка је открила овај молекул преко методе ин силико - компјутерске симулације која користи разне софтверске алатке.
Учинила је то проучавајући својства милиона ситних молекула, укључујући њихову апсорпцију, дистрибуцију, метаболизам и излучивање (АДМЕ).
Након ове студије, Аника Чебролу је одабрала молекул са најбољом фармаколошком и биолошком активношћу према протеину С вируса САРС-ЦоВ-2. Он, потом, може да се трансформише у потенцијални лек за ефикасно лечење од ове болести.
Раније истраживање
Аника Чебролу је започела своје истраживање у Нелсоновој школи у Фриску још пре него што је пандемија корона вируса завршила у вестима.
- Пре неколико година, истраживала сам пандемију шпанског грипа из 1918. године за један школски пројекат и била фасцинирана вирусима и откривањем лека - каже она.
Радећи то истраживање, сазнала је за методологију ин силико.
- Била сам очарана што можемо да употребимо компјутерске методе за идентификацију и стварање потенцијалних молекула са лековитим својствима како бисмо се борили против болести - каже она.
Она каже да је користила исти метод прошле године да би открила велико једињење које може да се веже за протеин хемаглутинин вируса инфлуенце кад је избила пандемија Ковида-19.
- Након што сам толико дуго проучавала пандемије, вирусе и лекове, било је сулудо кад сам само помислила да заправо пролазимо кроз праву пандемију! - каже она.
Узевши у обзир озбиљност пандемије и огроман утицај који је она извршила на свет за мање од годину дана, Аника је, уз помоћ ментора Махфуза Алија, научника из 3М-а, променила смер првобитног пројекта и за циљ узела протеин С вируса САРС-ЦоВ-2.
Закључно са 28. октобром, Ковид-19 је већ однео животе више од 1,1 милиона људи широм света, откако су први случајеви почели да се пријављују у децембру 2019. године у кинеском граду Вухану.
У САД је регистровано највише смрти - више од 226.000 - према подацима Универзитета Џонс Хопкинс.
Још студија
Научници поздрављају открића Анике Чебролу, али додају да је и даље потребно урадити још студија како би се знало да ли овај молекул може да помогне у проналажењу лека за Ковид-19.
- Мислим да је предивно што је Аника Чебролу урадила ову анализу и њен рад је свакако импресиван и софистициран за њен ниво образовања.
- Без икакве сумње, она има потенцијал да постане изузетан научник - каже Анђела Расмусен, вирусолошкиња из Школе јавног здравља Мејлмен са Универзитета Колумбија у Њујорку.
- Међутим, важно је истаћи да, иако су ове стратегије добре за проналажење једињења са терапеутским потенцијалом, не постоје експериментални подаци који поткрепљују идеју да молекул који су они пронашли заправо има утицаја на вирални улазак или репликацију, или да се чак везује за протеин С у стварним условима - рекла је ова специјалисткиња.
- Неопходне су лабораторијске студије да би се боље окарактерисао потенцијал молекула као антивиралне терапије - додала је она.
Други специјалисти које је консултовао BBC такође упозоравају да ово откриће захтева још лабораторијских тестова како би се знало да ли откривени молекул може ефикасно да се веже за протеин С у вирусу.
Уколико се то докаже ин витро методом - обично извођењем тестова у изолованим ткивима, органима или ћелијама - а потом и ин виво, што значи тестирањем на живим организмима, овај молекул би могао да спречи први корак инфекције вируса у телу.
Будући планови
Аника каже да има конкретне планове како да уложи новац који је добила од награде за Најбољег младог америчког научника.
- Планирам да искористим 25.000 долара како бих наставила истраживање и финансирала своју непрофитну организацију АкадемиЕјд, која обезбеђује материјале и опрему за децу којој је потребна помоћ како би наставила да следе каријеру и прилике у животу које желе - каже она.
- Такође планирам да сачувам остатак новца за колеџ - додаје.
Упитана шта би поручила младим људима који су можда заинтересовани за науку, она саветује да увек остану љубопитљиви.
- Никад не заборавите да постављате питања и да имате самопоуздање и веру у себе. Постарајте се да искористите сваку прилику која вам се укаже најбоље што можете, јер никад не знате где бисте могли да завршите - закључује она.